ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΓΛ ΦΑΡΟΣ ΤΗ ΝΙΚΗΣ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ

Ενας Μπαρτ δεν έφθανε...

* Eχασε με 91-84 και ψάχνει τη νίκη της παραμονής

Δημοσίευση: 25 Μαρ 2018 15:18

Ενας Μπαρτ δεν έφθανε για να δώσει τη νίκη στον ΓΛ Φάρο χθες στο Ρέθυμνο όπου έχασε από τον τοπικό ΑΓΟΡ με 91-84, αφού ο Αμερικάνος παρά το πολύ καλό του παιχνίδι είχε βοήθεια μόνο από τον Σάφτενααρ και τον Μπάντερ που κράτησε την ομάδα «ζωντανή» στην προσπάθεια κατάκτησης της νίκης στο τελευταίο δεκάλεπτο
Απεναντίας οι γηπεδούχοι πήραν πόντους από πολλούς παίκτες (επτά είχαν διψήφιο αριθμό) και είχαν μια ομαδική προσπάθεια που σίγουρα δεν είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σκουρτόπουλο να μην μπορεί να βρει λύσεις στο τέλος ώστε η ομάδα να κερδίσει και να πάρει τη νίκη «σφραγίδα» για την παραμονή στην κατηγορία.

Πρωταγωνιστής των νικητών και μάλιστα με νταμπλ νταμπλ ο Σακίλ Γκούντγουιν (15π., 12ρ.), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο επίσης... διψήφιος Χάρης Γιαννόπουλος (14π.). Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ, μάλιστα, ήταν αυτός που αποτέλεσε εγγύηση για τη νίκη των Κρητών, χάρη στην ψυχραιμία του από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.
Ο έλεγχος των ριμπάουντ και της άμυνας βοήθησε το Ρέθυμνο να κυριαρχήσει στο πρώτο δεκάλεπτο και να προηγηθεί με τη λήξη με +8 (27-15). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τον Μπαρτ Τζούνιορ, αύξησαν την παραγωγικότητα, και στο 17΄ πέτυχαν την ανατροπή (36-37), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια σε απόσταση αναπνοής (46-44).
Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην τρίτη περίοδο, με τον ΓΛ Φάρο όμως να συνεχίζει το ρεσιτάλ παραγωγικότητας και να μπαίνει στον... επίλογο στο +1 (64-65). Ένα σερί 6-0 του Ρεθύμνου, όμως, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 35΄, χάρισε στους γηπεδούχους μία διαφορά 7 πόντων (76-69) και τους έβαλε σε τροχιά νίκης. Η τρίποντη «βόμβα» του Μπάντερ βοήθησε τον ΓΛ Φάρο να μαζέψει τη διαφορά, αλλά με 3/3 βολές του Γιαννόπουλου το Ρέθυμνο έμεινε σε απόσταση (79-72 στο 36’), ενώ ενεργοποιώντας την άμυνα οι Κρήτες δεν απώλεσαν ξανά το προβάδισμα μέχρι το τελικό 91-84.
Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π.-Παναγιώτου-Θεονάς
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 15 (1), Μούντι 7 (2), Λι 10, Άρμστεντ 12, Χόμπσον 11 (1), Ντάνιελς 12 (1), Κώττας, Χριστοδούλου, Στεφανίδης 10 (1), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 14 (2).
ΓΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 8 (1), Σάφτενααρ 13, Παπαντωνίου 5, Κίλι 3 (1), Παπαμακάριος, Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ 13 (2), Μαραγκός 4, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 29 (3).
Σε αναμετρήσεις για την 20ή αγωνιστική της Α1, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Κολοσσός Ρ.-ΠΑΟΚ    76-79
Ρέθυμνο-ΓΛ Φάρος    91-84
ΑΕΚ-Λαύριο    96-86
Άρης-Προμηθέας Π.    68-64