Ενας Φιλαθλητικός… φτιαγμένος από ατσάλι

ΚΕΡΔΙΣΕ ΜΕ 3-2 ΣΕΤ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ ΝΑΥΑΡΧΟ ΒΟΤΣΗ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΦΑΪΝΑΛ ΦΟΡ

Δημοσίευση: 30 Ιουν 2018 22:00

Μεγαλειώδη νίκη στο ντέρμπι του Α’ ομίλου της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος βόλεϊ παγκορασίδων πέτυχε χθες στο Κλειστό της Νεάπολης ο Φιλαθλητικός.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιόφτσεφ επιβλήθηκε του μεγάλου φαβορί της διοργάνωσης Ναυάρχου Βότση με 3-2 σετ (25-16, 22-25, 14-25, 25-20, 15-12) και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στο final for.
Ήταν ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ και το οποίο κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί η ψυχή των κοριτσιών του Φιλαθλητικού ήταν που μέτρησε, με τη λαρισινή ομάδα να φτάνει δίκαια σε μία καθοριστικής σημασίας νίκη.
Αν και στο πρώτο σετ ο Φιλαθλητικός μπήκε κάπως μουδιασμένα με αποτέλεσμα ο Ναύαρχος Βότσης να οδηγεί το σκορ, στη συνέχεια το σκηνικό του αγώνα άλλαξε με τις αθλήτριες του Δημήτρη Ιόφτσεφ να βρίσκουν τα πατήματά τους μέσα στο παρκέ και να κάνουν την ανατροπή. Ο Φιλαθλητικός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 9-8, για να φτάσει στο +9 (22-13) και να κάνει το 1-0 (25-16). Με πολύ καλή επίθεση από τις Σεκλιζιώτη, Γαργάλα και Παραφέστα, αλλά και το σέρβις της Ζιώγα, η λαρισινή ομάδα ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ.
Τα πράγματα, ωστόσο, δεν πήγαν το ίδιο καλά στη συνέχεια. Η αδυναμία στην υποδοχή, τα λάθη στο παιχνίδι και τα χαμένα σέρβις καθήλωσαν τον Φιλαθλητικό. Συγκεκριμένα στο 2ο σετ αν και το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι το 17-17, από κει πέρα ο Ναύαρχος Βότσης διατήρησε ένα προβάδισμα τριών πόντων για να φτάσει στην ισοφάριση (1-1 στα σετ) με 25-20, ενώ στο 3ο σετ η εικόνα του Φιλαθλητικού ήταν πολύ κακή, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος, κάνοντας εύκολα το 2-1 σετ (με 25-14).
Ο Φιλαθλητικός έδειχνε να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο τα κορίτσια της ομάδας δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη. Βελτιώνοντας την υποδοχή και την άμυνα και με μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έχοντας στο 3ο σετ ιδιαίτερα παραγωγικές στην επίθεση τις Σεκλιζιώτη και Παραφέστα, ο Φιλαθλητικός κατάφερε να κόψει πρώτος το νήμα με 25-20 (το σετ πήγε στον πόντο μέχρι το 22-23) και να ισοφαρίσει σε 2-2 στα σετ.
Στο τάι μπρέικ μέτρησαν κυρίως η αποτελεσματικότητα στην επίθεση της Γαργάλα, η οποία κυριάρχησε στο φιλέ, αλλά και οι εντυπωσιακές άμυνες της λίμπερο Μπάλλα, που έσωσε αρκετούς πόντους. Έτσι ο Φιλαθηλτικός έφτασε στο 15-12 κέρδισε το παιχνίδι με 3-2 σετ και απέκτησε δίκαια το προβάδισμα στην υπόθεση - πρόκριση.