Με το δεξί Ηρακλής, Σμόλικας, Φαλανιακός και Αμπελωνιακός

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ ΤΩΝ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΧΘΕΣΙΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ ΤΗΣ Α’ ΕΠΣΛ * ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΑΝΕΥ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ Φ. * ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΙΣ Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17:00)

Δημοσίευση: 16 Σεπ 2018 15:30

Με το δεξί ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΛ, οι Ηρακλής Λάρισας (5-1 επί του Αετού Αμυγδαλέας), Σμόλικας Φαλάνης (2-0 επί της Λάρισας 2012), Αμπελωνιακός (2-0 επί του Δαμασιακού) και Φαλανιακός (1-0 μέσα στην Αγιά επί του Δωτιέα). Στο γκρουπ των πρωτοπόρων μπήκε και ο Αχιλλέας Φαρσάλων που πήρε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα (λόγω Κισσάβου Συκουρίου). Η 1η αγωνιστική της διοργάνωσης θα ολοκληρωθεί σήμερα με τις υπόλοιπες τρεις αναμετρήσεις.

ΝΙΚΗ ΜΕ ΕΥΡΥ ΣΚΟΡ

Με το ευρύ 5-1 ο Ηρακλής Λάρισας επιβλήθηκε του Αετού Αμυγδαλέας. Οι «κυανόλευκοι» του Χρήστου Χατζηλιάδη αν και δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα κατάφεραν στην επανάληψη να εδριαώσουν τη νίκη τους και να πάρουν τους τρεις πρώτους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά ο Αετός παρουσιάστηκε μαχητικός, κατάφερε να κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 65’, όταν μείωσε σε 2-1, αλλά από κει και πέρα δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Το σκορ άνοιξε στο 11’ ο Ψωμολιάς με κοντινό πλασέ μετά από κεφαλιά πάσα του Καπετάνιου σε φάουλ του Γιαννακόπουλου. Με το 1-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος με τον Ηρακλή να χάνει ευκαιρίες στο 20’ και στο 22’ με τον Ρέψη και στο 24’ με τον Καπετάνιο. Στο 51’ ο Καπετάνιος με διπλή προσπάθεια, αρχικά έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα, διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 2-1 στο 65’ όταν μετά από φάουλ του Φιλίππου η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Καραναστάση, ο οποίος δεν μπόρεσε να τη συγκρατήσει και ο Ανδριανόπουλος με κοντινή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Στο 70’ ο Ρέψης εκτέλεσε φάουλ γράφοντας το 3-1, ενώ στο 79’ ο ίδιος παίκτης με ωραίο σουτ πάνω στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής (μετά από πάσα του Φώτου) ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1. Μία καλή ενέργεια για τους φιλοξενούμενους με τον Φιλίππου καταγράφηκε στο 83’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ζαφειρίου, ύστερα από ενέργεια και πάσα του Φώτου διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Για οφσάιντ στο πρώτο γκολ των γηπεδούχων διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, ενώ στο 80’ απομακρύνθηκε από τον πάγκο ο προπονητής Μάκης Αλεξούδης. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του κ. Αντωνίου που είχε βοηθούς τους κ. Νατσιούλα και Τέγο Αγγ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρ. Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Πατσής, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Λάμπρου (71’ Ν. Φορτομάρης), Ντιντής, Γκιουρσάνης (86’ Λαβαντσιώτης), Ρέψης, Καπετάνιος (78’ Φώτος), Νάστας (71’ Γκατζούλης), Ζαφειρίου.

ΑΕΤΟΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΑΣ (Μ. Αλεξούδης): Κωνσταντίνου, Γουναράς (60’ Ματθαίος), Μακρίδης, Πρατσίλας, Παπακωστούλης, Βαρλάγκας, Ανδριανόπουλος, Ντάλλας, Πλης (85’ Νορελντίν), Φιλίππου, Παπαδάμου.

ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ Ο ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ

Θετικό πρόσημα και για τον Αμπελωνιακό ο οποίος επικράτησε στο γήπεδο Τυρνάβου του Δαμασιακού με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν στο πρώτο ημίχρονο έχοντας την πιο μεγάλη ευκαιρία στο 17’ όταν ο Λούτσος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Αμπελωνιακός ωστόσο αποδείχθηκε πιο ουσιαστικός και στο 37’ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Χατζούλης επιχείρησε σουτ, ο αντίπαλος τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα και ο Μπέλτσιος με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε ο Αμπελωνιακός ανέβασε στροφές για να φτάσουμε στο 60ό λεπτό όταν μετά από σέντρα του Λιάκου, ο Ιωαννίδης στην προσπάθειά του να απομακρύνει τον κίνδυνο σημείωσε αυτογκόλ για να γίνει έτσι το τελικό 2-0.

ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ (Κ. Μαντζιώκας): Τράντος, Λιάκος, Φουδούλης, Αλεξόπουλος, Νικολακούλης, Φλέγγας, Χατζούλης, Αλεξανδρής (70’ Βαλατσός), Βούκιας (46’ Παπαγεωργίου), Καρυπίδης (80’ Συκιώτης), Μπέλτσιος (65’ Τεκέδης).

ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ (Ν. Χρόνης): Μιγδάνης, Γεωργαντζάς, Καρέντζος (80’ Μπακαΐμης), Ιωαννίδης, Ντόκος, Τσιάλτας (70’ Δούκας), Νάτσης, Μουσιάρης, Λέτσιος (60’ Κ. Σουγλής), Λούτσος, Αμπατζίδης.

«ΜΙΛΗΣΕ» ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΠΤΑ

Στα τελευταία 20 περίπου λεπτά της αναμέτρησης «μίλησε» ο Σμόλικας Φαλάνης, ο οποίος επικράτησε της Λάρισας 2012 με 2-0. Συγκεκριμένα το σκορ άνοιξε στο 75’ ο Σπανός μετά από ωραία ατομική άνεση και σουτ, ενώ στο 80’ ο Κακαβίτσης με κεφαλιά μετά από ενέργεια και σέντρα του Κόκκινου διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Λίγα λεπτά μετά σημειώθηκε ένταση μεταξύ των δύο πάγκων με αποτέλεσμα να διακοπεί προσωρινά το παιχνίδι για οκτώ περίπου λεπτά. Ο διαιτητής κ. Καρακώστας έδειξε κόκκινη κάρτα σε δύο αναπληρωματικούς παίκτες της Λάρισας 2012, ενώ απομακρύνθηκαν από τον αγωνιστικό χώρο οι δύο παράγοντες, ένας από κάθε ομάδα που ενεπλάκησαν στο επεισόδιο.

ΣΜΟΛΙΚΑΣ ΦΑΛΑΝΗΣ (Β. Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Μανακούσιος Θ., Σκούπρας, Σέντζας, Μολάς, Βενέτης (85’ Γκατζιούρας), Μάτος (70’ Σπανός), Μπανακούσιος Δ., Μπέτσης (75’ Κόκκινος), Κακαβίτσης.

ΛΑΡΙΣΑ 2012 (Απ. Κορομηλάς): Παπαζήσης, Πάσιος (88’ Φλώρος Ν.), Κίτσιος Π., Φλώρος Αντ., Κόκκινος, Κουκουτσέλος, Βλιώρας (70’ Τσιαμούρας), Μπόντε Π., Μπόντε Ντ., Δημόπουλος (60’ Σενκάι), Κίτσιος Δ.

«ΧΡΥΣΟ» ΓΚΟΛ Ο ΤΣΙΑΚΟΣ

Το γκολ του Τσιάκου στο 47ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Φαλανιακό μέσα στην Αγιά με 1-0 επί του Δωτιέα. Η φάση ξεκίνησε όταν ο Μαχαίρας έκλεψε την μπάλα, στη συνέχεια με κάθετη μπαλιά έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Τσιάκο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα. Στο 53’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του τερματοφύλακα Ρούσου (έπαιξε την μπάλα με τα χέρια εκτός μεγάλης περιοχής).

Ο Φαλανιακός προσπάθησε να διαχειριστεί την κατάσταση στα υπόλοιπα λεπτά και τα κατάφερε, ενώ ο Δωτιέας Αγιάς αν και πάλεψε (είχε δύο καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά με τους Τσατσαλίδη και Πασιά) δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Δ. Μπουκουβάλας): Ρούσος, Γούτος (80’ Βλάχος), Κορλός, Ντελής, Ποτόσογλου, Μπαλαμώτης (67’ Πασιάς), Ντακούλας, Τσιρογιάννης, Σβερκούλης (51’ Μπρέλλας), Γελαλής, Τσατσαλίδης.

ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ (Τ. Μπεριτζάς): Μπιμπλιτζής, Μαχαίρας, Μάνικος (80’ Πάνου), Σούλι, Φλώρος, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ., Μπλέντι, Ιωαννίδης (89’ Λυγούρας Χρ.), Δημητρέλης (46’ Λεσάι), Τσιάκος (61’ Πανταζής Ηλ.).