2ος στην Ελλάδα ο Π.Γ.Σ. Λάρισας

Ποιες μεταγραφές πραγματοποιήθηκαν για τη νέα περίοδο

Δημοσίευση: 31 Δεκ 2018 19:51

Τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της πέτυχε η λαρισινή ποδηλασία, καθώς στη γενική κατάταξη των συλλόγων που ανακοίνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας επί 99 ποδηλατικών σωματείων στην Ελλάδα, ο Ποδηλατικός Γυμναστικός Σύλλογος Λάρισας τερμάτισε στη 2η θέση.

Από την αρχή της σεζόν, η διοίκηση και ο προπονητής Τσοπούρογλου Απόστολος είχαν ανεβάσει τον πήχη ψηλά και ο στόχος επετεύχθη. Φέτος κατέκτησε 22 μετάλλια σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα, εκ των οποίων τα 9 μετάλλια ήταν πρώτες θέσεις. Εξάλλου ο αθλητής Καρατσιβής Παναγιώτης, στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας, κατηγορίας εφήβων που έγινε στην Ελβετία, κατάφερε να κατακτήσει τρία μετάλλια και να κάνει και τρία πανελλήνια ρεκόρ. Παράλληλα, υπήρξαν και άλλοι αθλητές που επάνδρωσαν την Εθνική Ομάδα, όπως οι Κόκκαλης Δημοσθένης και Δοξαρά Αθανασία. Πρώτος στη γενική κατάταξη των συλλόγων ήρθε ο Ταλώς με 10897, δεύτερος ήρθε ο Ποδηλατικός Γυμναστικός Σύλλογος Λάρισας με 8433, τρίτος ο Κρόνος Νίκαιας με 8188 και 4ος ο Ποδηλατικός Όμιλος Πατρών με 6141.