Ατρωτος ο Ερμής Αγιάς

ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΑΙΚΤΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΛΟΓΩ ΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΟ-ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ, ΠΕΤΥΧΕ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕ 74-69 ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ Α2

Δημοσίευση: 13 Ιαν 2019 22:00

Πολύ σκληρός για να… «πεθάνει» αποδείχθηκε ο Ερμής Αγιάς, ο οποίος παρά τα εις βάρος του προγνωστικά, λόγω της ίωσης που ταλαιπωρούσε τους μισούς και πλέον παίκτες, κατάφερε να ρίξει στο καναβάτσο τον Ιπποκράτη, κερδίζοντας με 74-69 και να παραμείνει μόνος στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα σε απόσταση αναπνοής από τους δύο πρωτοπόρους Ιωνικό και Ηρακλή.

Χωρίς τον φυσικό του ηγέτη Νέστορα Κόμματο αλλά και τον βασικό πλέι μέικερ Λεωνίδα Τριανταφύλλου, που λόγω του υψηλού πυρετού τέθηκαν νοκ άουτ, η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα έδειξε ότι όχι μόνο διαθέτει το σθένος να εξουδετερώσει οποιονδήποτε αντίπαλο, αλλά έχει τη δύναμη να ξεπεράσει τα προβλήματά της, να σφίξει τα δόντια και να κάνει την υπέρβαση. Άλλωστε η χθεσινή νίκη ήταν πραγματικά μία υπέρβαση, αφού οι άνθρωποι του συλλόγου έκαναν μαραθώνιες ενέργειες για να αναβληθεί το παιχνίδι, λόγω της ίωσης που είχε προσβάλει τους μισούς και πλέον παίκτες (αγωνίστηκαν με φαρμακευτική αγωγή). Τελικά, όπως αποδείχθηκε στην πράξη, η κατάσταση γύρισε μπούμερανγκ στους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν συναίνεσαν στην αναβολή του αγώνα, πιστεύοντας ότι έχουν μεγάλες πιθανότητες να πάρουν το ματς.

Ο Ερμής Αγιάς έπαιξε τον αντίπαλό του σαν τη γάτα με το ποντίκι. Κράτησε χαμηλό τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, δεν επέτρεψε στον Ιπποκράτη να πάρει προβάδισμα ασφαλείας και χτύπησε την κατάλληλη στιγμή στο β’ ημίχρονο. Και όλα αυτά στη φυσική του έδρα στο κλειστό της Αγιάς, που κατ’ εξαίρεση αγωνίστηκε χθες και είχε στο πλευρό του τον κόσμο της Αγιάς που έδωσε βροντερό «παρών».

Ο Κούκσικς για μία ακόμα φορά ήταν ο κορυφαίος του Ερμή με 20 πόντους (4/7 τρ.), 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 κερδισμένα φάουλ, ο Λόλας πρόσθεσε άλλους 14 πόντους, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ είχε ένα κόψιμο και 6 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Τσιλούλης σημείωσε και αυτός διψήφιο αριθμό πόντων 13 (1 τρ.), πήρε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Πολύ σημαντική η προσφορά του Τσιαμπαλή που αγωνίστηκε στο β’ ημίχρονο πετυχαίνοντας τρία καθοριστικής σημασίας τρίποντα και του Σπυρόπουλου που σημείωσε 8 πόντους (6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο).

Από τον Ιπποκράτη για τον οποίο το παιχνίδι μετατράπηκε σε κρύο ντους ξεχώρισαν οι Χατζηνικόλας με 15 πόντους (9ρ., 1ασ, 2κλ, 1κοψ.), Ασημακόπουλος πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους (1τρ.) και 11 ριμπάουντ, Χαρίσης με 9 πόντους (1τρ.), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα και Λάανε με 9 πόντους (3/5 τρ.) 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι το τέλος. Ο Τσιλούλης ήταν ζεστός στο πρώτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας του 6 από τους 10 πόντους του Ερμή, που ήταν εντελώς άστοχος στα τρίποντα (0/6). Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Ιπποκράτη να πάρει μία διαφορά 6 πόντων (10-16) χάρη στο τρίποντο του Ασημακόπουλου στα 10’’ πριν το τέλος της α’ περιόδου.

Η συνέχεια ήταν καλύτερη για την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα. Κούκσικς, Τζόλος και Λάππας άρχισαν να βρίσκουν στόχο από τα 6.75μ., με τον Ερμή να περνάει οριακά μπροστά στο σκορ στο 14’ (23-22) στο 16’ (27-26) και στο 17’ (30-29) για να κλείσει ωστόσο το ημίχρονο με τον Ιπποκράτη να παίρνει ξανά την πρωτοπορία (30-33).

Το κακό ξεκίνημα του Ερμή στο τρίτο δεκάλεπτο (πολλά λάθη κυρίως στην επίθεση), επέτρεψε τους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο +8 (32-40) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι για τον Ιπποκράτη. Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα άρχισαν να σοβαρεύονται επιθετικά και με ένα επιμέρους 15-6 πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με 47-46 στο 30’.

Η αντεπίθεση του Ερμή μόλις άρχιζε. Δύο γρήγορα τρίποντα των Τσιαμπαλή και Τσιλούλη στις αρχές της τελευταίας περιόδου και ένα ακόμα από τον Τσιαμπαλή έφεραν τον Ερμή στο +8 (56-48, στο 32’), ενώ με άλλους 4 πόντους (μία βολή του Λάππα συν ένα καλάθι και μία βολή του Λόλα) η διαφορά πήγε στο +12 (60-48, στο 33’) που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να μαζέψουν το σκορ με τρία διαδοχικά τρίποντα, δύο από τον Λάανε και ένα από τον Μάστορο (60-57, στο 36’20’’), όμως ο Κούκσικς είχε έτοιμες τις απαντήσεις, γράφοντας με δύο σερί τρίποντα το 66-60 (στο 37’30’’), ενώ ένα γκολ φάουλ του Λόλα στη συνέχεια διαμόρφωσε το σκορ σε 69-62 (στο 38’).

Ο Ιπποκράτης απάντησε με ένα τρίποντο του Ναούμη και ένα δίποντο του Χατζηνικόλα (69-67, στο 39’) κάνοντας το παιχνίδι θρίλερ. Ο Κούκσικς ήταν εύστοχος στα 40’’ (71-67), όμως εύστοχος ήταν και ο Ασημακόπουλος στα 19’’ (71-69). Δύο βολές του Κούκσικς στα 14’’ μετέτρεψαν το σκορ σε 73-69. Ο Λάανε ήταν άστοχος σε τρίποντο στα 11’’, ο Λόλας πήρε το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ, ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή γράφοντας έτσι το 74-69, 9’’ πριν το τέλος. Ο Χατζηνικόλας σηκώθηκε στα 4’’ για τρίποντο, η προσπάθειά του όμως ήταν άστοχη, ο Τσιαμπαλής πήρε το ριμπάουντ και το παιχνίδι έληξε με τον Ερμή να πανηγυρίζει μία πολύ μεγάλη και σημαντική στη μάχη της κορυφής νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 30-33, 47-46, 74-69.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής 9 (3), Μηλιώνης, Τσιλούλης 13 (1), Σπυρόπουλος 8, Τζόλος 3 (1), Νταλός, Κούκσικς 20 (4), Λάππας 7 (1), Βρέττας, Τσούμας, Λόλας 14.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Παπαδόπουλος): Λάανε 9 (3), Σκούφης 3 (1), Τρύπας, Ναούμης 11 (1), Καλαμπάκας, Ασημακόπουλος 12 (1), Χατζηνικόλας 15, Χαρίσης 9 (1), Μαστόρος 8 (2), Δρόσος 2.