Σημαντικές νίκες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Ο Αρης κέρδισε τη Λαμία με σκορ 3-1

Δημοσίευση: 01 Απρ 2024 9:00

Μια ασίστ του Μάνταλου και μια υποδειγματική εκτέλεση του Ελίασον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+1΄) χάρισαν στην ΑΕΚ τη νίκη 1-0 επί του Ολυμπιακού στην OPAP Arena, στη 2η αγωνιστική των play off.

Μέχρι το σημείο εκείνο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν χάσει μεγάλες ευκαιρίες καθώς έπεσαν σε έναν εκπληκτικό Γιώργο Αθανασιάδη. Έτσι, η ΑΕΚ παραμένει στην κορυφή με 65 βαθμούς, έναντι 63 του ΠΑΟΚ.
*Με τρία «χτυπήματα» της... κόμπρας σε κομβικά σημεία του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα για άλλη μία φορά στο «Απόστολος Νικολαΐδης», νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play off της Super League και «πάτσισε» την εντός έδρας ήττα που έκανε στην πρεμιέρα απ’ τον Άρη στην Τούμπα. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός «γκρέμισε» στο γήπεδό του ό,τι «έχτισε» με το μεγάλο διπλό της πρεμιέρας στο Φάληρο κόντρα στον Ολυμπιακό κι έχασε πολύ σημαντικό έδαφος στην προσπάθειά του να διεκδικήσει τον εφετινό τίτλο. Οι Ντεσπόντοφ (2’), Μπράντον Τόμας (36’) και Σβαμπ (πέναλτι, 89’) σημείωσαν τα γκολ της νίκης του δικεφάλου του Βορρά που έμεινε αήττητος για 6ο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος ή Κυπέλλου στη Λεωφόρο. Ο Μπερνάρ Ντουάρτε σημείωσε και τα δύο τέρματα των «πράσινων» στο 29’ και στο 90’+2’, όμως ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε λύσεις απ’ τους υπόλοιπους μεσοεπιθετικούς κι επιθετικούς του (είχε δοκάρι στο 52’ με τον Ιωαννίδη).
*Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης επικράτησε με 3-1 της Λαμίας στο «Κλεάνθης Βικελίδης», πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη διαδικασία των Play Off του πρωταθλήματος της Super League. Σάπι Σουλεϊμάνοφ (55’), Μάνου Γκαρθία (56’) και Γιάκουμπ Μπράμπετς (59’) τα γκολ για τους Θεσσαλονικείς, μείωσε στο φινάλε ο Βασίλης Κοντονίκος (89’) για τους Φθιώτες που θα μπορούσαν να είχαν πάρει κάτι καλύτερο αν αξιοποιούσαν τις φάσεις στο πρώτο 45λεπτο.