ΧΘΕΣ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΡΜΕΝΙΑΣ ΜΕ 1-0

Δεύτερη σερί νίκη για την Εθνική

Δημοσίευση: 16 Νοε 2019 15:07

Η Εθνική έδωσε τη συνέχεια που περίμεναν όλοι μετά τον αγώνα με τη Βοσνία και αποδίδοντας ωραίο και επιθετικό ποδόσφαιρο, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, νίκησε 1-0 την Αρμενία στο Ερεβάν με γκολ του Λημνιού στο 34’.

Η Ελλάδα είχε διάθεση, πάθος και έβγαλε και χθες ωραία πράγματα στο χορτάρι του «Republican Stadium», πείθοντας ότι οι αλλαγές που προωθεί ο Φαν Σιπ στη φιλοσοφία της εμπεδώνονται ταχέως. Οι διεθνείς κυριάρχησαν, είχαν πολλές τελικές για δεύτερο κατά σειρά αγώνα και αφού στο 8ο λεπτό ο Μάνταλος «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι του Αϊραπετιάν, έφτασαν στο 0-1 στο 34’ με τον Λημνιό, όταν ο Γιαννούλης έπαιξε το «1-2» με τον Μπακασέτα και πάσαρε στον συμπαίκτη του στον ΠΑΟΚ, που σουτάροντας με τη μία άφησε όρθιο τον Αρμένιο τερματοφύλακα, σημειώνοντας παράλληλα το πρώτο γκολ του στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.
Προηγουμένως, στο 21ο λεπτό ο Πολωνός διαιτητής Ρατσκόφσκι είχε αρνηθεί το ολοκάθαρο πέναλτι σε ανατροπή του Γιαννούλη από τον Χαμπαρτσουμιάν, τιμωρώντας μάλιστα τον Έλληνα διεθνή με κίτρινη κάρτα για θέατρο!
Στην επανάληψη η Εθνική απείλησε στο 47’ και το 66’ με τον Λημνιό (τα «έβγαλε» ο Αϊραπετιάν), τον Μπακασέτα στο 52’ (σουτ άουτ), τον Παυλίδη στο 56’ (έγινε κόντρα), τον Μασούρα στο 75’ και ξανά με τον παίκτη του Ολυμπιακού στο 79’, σε ανεπανάληπτη ευκαιρία: ο Παυλίδης σέντραρε από δεξιά και ο Μασούρας, ουσιαστικά σε άδεια εστία, αστόχησε.
ΑΡΜΕΝΙΑ (Άμπραχαμ Χασμανιάν): Αϊραπετιάν, Χαμπαρτσουμιάν, Καλισίρ, Βοσκανιάν (83’ Αβετισιάν), Ισκανιάν, Χοβνανισιάν, Χοβσεπιάν (78’ Γεντιγκαριάν), Γκριγοριάν, Μπαρσεγκιάν, Βαρντανιάν (59’ Σαρκίσοφ), Καραπετιάν.
ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν Σιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Γιαννούλης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γαλανόπουλος, Κουρμπέλης, Μάνταλος (66’ Μασούρας), Λημνιός, Μπακασέτας (81’ Δώνης), Παυλίδης (74’ Κουλούρης).