Αθλητικές Ειδήσεις

Δημοσίευση: 05 Οκτ 2022 20:00

Μεταγραφικό «καρέ» για το Κιλελέρ

Τέσσερις επιπλέον ποδοσφαιριστές θα έχει στο έμψυχο δυναμικό της η Α.Ε. Κιλελέρ.

Πρόκειται για τους Παναγιώτη Τσακίρη, Μέμο Φασούλα, Θοδωρή Χατζησαββίδη και Άγγελο Νικολαΐδη.
Η ανακοίνωση έχει ως εξής:
«Η Α.Ε. Κιλελέρ ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας της με τον 27χρονο κεντρικό αμυντικό Παναγιώτη Τσακίρη.
Επίσης, ανακοινώνει την έναρξη συνεργασίας με τον 19χρονο μεσοεπιθετικό Φασούλα Μέμο, ο οποίος προέρχεται από την ομάδα της Ν. Πολιτείας. Τον 16χρονο κεντρικό αμυντικό Θοδωρή Χατζησαββίδη, δανεικό από την ομάδα του Προμηθέα και τον 15χρονο πλάγιο αμυντικό Άγγελο Νικολαΐδη από την ακαδημία Ατρόμητοι – Θύελλα.
Το Δ.Σ. εύχεται σε όλους υγεία και καλή ποδοσφαιρική χρονιά».

 

Η Αμπελιά «έκλεισε» Π. Δημόπουλο

Τον επιθετικό Παρασκευά Δημόπουλο, με σημαντικές παραστάσεις από τη Γ’ Εθνική, ενέταξε στο έμψυχο δυναμικό του ο Ολυμπιακός Αμπελιάς ενόψει του νέου Πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣΛ.
Η σχετική ανακοίνωση έχει ως εξής:
«Η διοίκηση του Ολυμπιακού Αμπελιάς ανακοινώνει την απόκτηση του νεαρού επιθετικού Παρασκευά Δημόπουλου. Έχει αγωνιστεί σε ΑΕΛ, Απόλλωνα Κρύας Βρύσης (Γ’ Εθνική) και Α.Ο. Εύοσμου (Γ’ Εθνική). Ένας παίκτης με πλούσιες παραστάσεις που θα βοηθήσει την ομάδα μας στο Πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΛ.
Παρασκευά, σε υποδεχόμαστε στην οικογένεια της Αμπελιάς και σου ευχόμαστε καλή ποδοσφαιρική χρόνια με υγεία» καταλήγει η ανακοίνωση.

 

Χορεύει και βραβεύει η Πελασγιώτιδα

Χορευτική εκδήλωση, στην οποία θα βραβευθούν οι ανδρικές ομάδες ποδοσφαίρου και μπάσκετ για την άνοδό τους την περσινή σεζόν, διοργανώνει η Πελασγιώτιδα την ερχόμενη Κυριακή 9 Οκτωβρίου (στις 12 το μεσημέρι) στην πλατεία Ανατολής Αγίου Γεωργίου Λάρισας (πίσω από το Φάληρο).
Η σχετική ανακοίνωση έχει ως εξής:
«Ο πρόεδρος και τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου μας Α.Ο. Πελασγιώτις σάς προσκαλούν στη χοροεσπερίδα που θα πραγματοποιηθεί στην πλατεία Ανατολής Αγίου Γεωργίου Λάρισας (πίσω από το Φάληρο) την Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2022, ώρα έναρξης της εκδήλωσης 12:00 το μεσημέρι. Είσοδος ελεύθερη.
Θα ακολουθήσει η βράβευση των αντρικών ομάδων ποδοσφαίρου και μπάσκετ για την άνοδό τους στις αντίστοιχες κατηγορίες.
Σας περιμένουμε για να περάσουμε ευχάριστα και να διασκεδάσουμε όλοι μαζί».

 

Πρεμιέρα για τις γυναίκες του ΝΟΛ

ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΛΟ ΤΗΣ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ

Στο κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός» της Πάτρας θα γίνει το προσεχές Σάββατο (8/10) το πρώτο σπριντ της νέας σεζόν στην Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών, με το παιχνίδι της τοπικής ΝΕΠ με την ΑΕΚ να είναι το εναρκτήριο στο πρόγραμμα της πρεμιέρας, όπου ξεχωρίζει η αναμέτρηση της Γλυφάδας με τη Βουλιαγμένη, ενώ ο εκπρόσωπος της Λάρισας ΝΟΛ θα υποδεχθεί στο ανοιχτό κολυμβητήριο Ν. Πολιτείας (18:00) τον Πανιώνιο. Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας στην Α1 Εθνική του πόλο γυναικών και οι διαιτητές έχουν ως εξής:ΣΑΒΒΑΤΟ 8/10
«Αντ. Πεπανός», 14:00, Ν.Ε. Πατρών-ΑΕΚ (Βοσίκας, Θωμάς)
Ποσειδώνιο, 15:00, ΠΑΟΚ-Άλιμος (Χατζηγούλας, Αγγελίδης)
«Π. Καπαγέρωφ», 16:30, Εθνικός-Ρέθυμνο (Βασιλείου, Παντελής)
«Αντ. Δημητρόπουλος», 17:30, Γλυφάδα-Βουλιαγμένη (Μαρκοπούλου, Δασκαλοπούλου)
Περιστερίου, 18:00, Περιστέρι-Ολυμπιακός (Δαμιανάκης, Στεφανάκης)
Ν. Πολιτείας, 18:00, Ν.Ο. Λάρισας-Πανιώνιος (Ποσποτίκης, Χρ. Κυράνης)

 

Τζάμπολ σε Α1 και Α2 ΕΣΚΑΘ

ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ (8-9/10)

Η αντίστροφη μέτρηση ξεκίνησε για το τζάμπολ στα φετινά πρωταθλήματα μπάσκετ της Α1 και της Α2 ΕΣΚΑΘ. Η πρεμιέρα των διοργανώσεων ορίστηκε για το προσεχές Σαββατοκύριακο (8-9/10), σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:
ΣΑΒΒΑΤΟ 8/10
Α1 ΕΣΚΑΘ
17.00, ΕΑΚ Βόλου, Ανάληψη - Τρίκαλα Φουντάς
17.30, Κλ. Αγ. Θωμά, Μύτικας - Γ.Σ. Βόλου
17.30, ΕΑΚ Λάρισας, Ν. Κεραυνός - Φοίβος
17.30, «Β. Παρασκευόπουλος», Ιωνάς - Σπάρτακος
19.30, Κλ. Μπαράς, Άρης Τρικάλων - ΑΕΛ
Α2 ΕΣΚΑΘ
Α’ Όμιλος
18.00, Κλ. Αλμυρού, Τιτάνες Αλμυρού - Ελευθεριακός
Β’ Όμιλος
17.00, Κλ. Ελασσόνας, Ελασσόνα - Α.Ο. Βαλίος
18.00, Κλ. Τυρνάβου, Κρόνος - Γ.Σ. Πασσιαλής

ΚΥΡΙΑΚΗ 9/10
Α1 ΕΣΚΑΘ
15.00, Κλ. Μπαράς, Δαναοί - Αιολικός Βόλου
Α2 ΕΣΚΑΘ
Α’ Όμιλος
11.00, Γήπ. Σκιάθου, Γ.Σ. Σκιάθου - Κένταυρος Ζαγ.
16.00, Κλ. Ν. Ιωνίας, Διμήνι - Γ.Σ. Τυρνάβου
17.30, ΕΑΚΛ, Αστέρας - Ίκαρος
Β’ Όμιλος
17.30, 7ο Γυμνάσιο Λάρ., Πελασγιώτιδα - Απόλλων Κ.
20.00, Κλ. Καλαμπάκας, Καλαμπάκα- Ακαδημία Καλ/σης

ΤΕΤΑΡΤΗ 12/10
ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ
20.30, «Β. Παρασκευόπουλος», Ίωνας - Ανάληψη

 

Στο 4ο γκρουπ δυναμικότητας η Εθνική Ελλάδας για το EURO 2024

Στο τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας συμπεριλήφθηκε η Εθνική Ελλάδας ενόψει της κλήρωσης για τον καταρτισμό των προκριματικών ομίλων του EURO 2024, που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 9 Οκτωβρίου (13:00), στη Φρανκφούρτη.
Η «γαλανόλευκη» θα αποφύγει σίγουρα την κλήρωση με τις ομάδες που βρίσκονται στο ίδιο γκρουπ δυναμικότητας, δηλαδή Γεωργία, Τουρκία, Καζακστάν, Λουξεμβούργο, Αζερμπαϊτζάν, Κόσοβο, Βουλγαρία, Νησιά Φερόε και Βόρεια Μακεδονία.
Η πρεμιέρα θα διεξαχθεί στο Μόναχο την Παρασκευή 14 Ιουνίου και ο τελικός στο Βερολίνο την Κυριακή 14 Ιουλίου.
Στο EURO 2024 θα προκριθούν 24 ομάδες: η Γερμανία ως διοργανώτρια, οι δέκα επικεφαλής των προκριματικών ομίλων, οι ισάριθμες δεύτερες των βαθμολογιών και τρεις μέσω των πλέι οφ, τον Μάρτιο του 2024. Οι 10 προκριματικοί όμιλοι θα καταρτιστούν με βάση τη συνολική βαθμολογία του τρέχοντος Nations League.
Το σύστημα διεξαγωγής της τελικής φάσης θα είναι το ίδιο με εκείνο του EURO 2020. Στους «16» θα προκριθούν οι 2 πρώτοι των 6 ομίλων και μαζί τους οι 4 ομάδες με την καλύτερη βαθμολογία, που θα έχουν τερματίσει στην 3η θέση του γκρουπ τους.
Η κλήρωση της τελικής φάσης θα γίνει τον Δεκέμβριο του 2023, στο Αμβούργο.
Τα γκρουπ δυναμικότητας:
ΝΙΚΗΤΕΣ LEAGUE A     ΓΚΡΟΥΠ 2     ΓΚΡΟΥΠ 3
Ολλανδία     Γαλλία     Ουκρανία
Κροατία     Αυστρία     Ισλανδία
Ισπανία     Τσεχία     Νορβηγία
Ιταλία     Αγγλία     Σλοβενία
ΓΚΡΟΥΠ 1     Ουαλία     Ιρλανδία
Δανία     Ισραήλ     Αλβανία
Πορτογαλία     Βοσνία     Μαυροβούνιο
Βέλγιο     Σερβία     Ρουμανία
Ουγγαρία     Σκωτία     Σουηδία
Ελβετία     Φινλανδία     Αρμενία
Πολωνία         

ΓΚΡΟΥΠ 4     ΓΚΡΟΥΠ 5     ΓΚΡΟΥΠ 6
Γεωργία     Σλοβακία     Ανδόρα
Ελλάδα     Β. Ιρλανδία     Σαν Μαρίνο
Τουρκία     Κύπρος     Λιχτενστάιν
Καζακστάν     Λευκορωσία    
Λουξεμβούργο     Λιθουανία    
Αζερμπαϊτζάν     Γιβραλτάρ    
Κόσοβο     Εσθονία    
Βουλγαρία     Λετονία    
Νησιά Φερόε     Μολδαβία    
Β. Μακεδονία     Μάλτα    

Οι αγωνιστικές στα προκριματικά του EURO 2024:
23–25/03/2023: 1η αγωνιστική
26–28/03/2023: 2η αγωνιστική
16–17/06/2023: 3η αγωνιστική
19–20/06/2023: 4η αγωνιστική
07–09/09/2023: 5η αγωνιστική
10–12/09/2023: 6η αγωνιστική
12–14/10/2023: 7η αγωνιστική
15–17/10/2023: 8η αγωνιστική
16–18/11/2023: 9η αγωνιστική
19–21/11/2023: 10η αγωνιστική
21/3/2024: Hμιτελικοί πλέι οφ
26/3/2024: Tελικοί πλέι οφ

 

Στον Ολυμπο Γόννων ο Θάνος Μπαλαούρας

Έναν ακόμα ποδοσφαιριστή ενέταξε στο έμψυχο δυναμικό του ο Όλυμπος Γόννων. Ο λόγος για τον κεντρικό Θάνο Μπαλαούρα που αγωνιζόταν στη Νεάπολη. Μία σημαντική προσθήκη στην ομάδα του Δημήτρη Κωστή ενόψει του φετινού Πρωταθλήματος της μεγάλης τοπικής κατηγορίας.

 

Αντίπαλοι σε φιλικό Δωτιέας-Ηρακλής Λ.

Ένα ακόμα δυνατό εντός έδρας φιλικό θα δώσει ο Δωτιέας Αγιάς. Αυτήν τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» θα υποδεχτούν τον Ηρακλή Λάρισας το ερχόμενο Σάββατο 8 Οκτωβρίου. Ο αγώνας ενδέχεται να διεξαχθεί στη Μελιβοία αντί για την Ανάβρα, καθώς την ίδια ημέρα έχει προγραμματίσει φιλικό και η ομάδα της Ανάβρας. Αυτό, ωστόσο, αναμένεται να ξεκαθαρίσει σήμερα.

 

Τζακ ποτ στο Τζόκερ

Οι τυχεροί αριθμοί του ΤΖΟΚΕΡ κατά τη χθεσινή κλήρωση:
14, 28, 32, 39, 42 TZΟΚΕΡ: 18
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ    ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ    ΚΕΡΔΗ
5+1    -    ΤΖΑΚ ΠΟΤ
5    6    15.734,80
4+1    25    2.500,00
4    445    50,00
3+1    622    50,00
3    12.611    2,00
2+1    6.586    2,00
1+1    30.315    1,50

 

Οι σημερινές αθλητικές τηλεοπτικές μεταδόσεις

12:00    COSMOTE SPORT 8 HD    Τζέιμς Ντάκγουορθ - Τέιλορ Φριτς    Japan Open Tennis
14:00    COSMOTE SPORT 8 HD    Ζομ Μουνάρ - Πέντρο Μαρτίνεζ    Japan Open Tennis
15:00    COSMOTE SPORT 6 HD    Κριστιάν Γκαρίν - Νόβακ Τζόκοβιτς    Astana Open Tennis
17:00    COSMOTE SPORT 1 HD    Συνέντευξη Τύπου    Ποδόσφαιρο
17:00    COSMOTE SPORT 6 HD    Στέφανος Τσιτσιπάς - Λούκα Ναρντί    Astana Open Tennis
19:30    COSMOTE SPORT 4 HD    ΠΑΟΚ - Ντιζόν    FIBA Basketball Champions League
19:45    COSMOTE SPORT 3 HD    Σάλτσμπουργκ - Ντινάμο Ζάγκρεμπ    UEFA Champions League
19:45    COSMOTE SPORT 2 HD    Λειψία - Σέλτικ    UEFA Champions League
22:00    COSMOTE SPORT 9 HD    Πρέστον - Γουέστ Μπρομ    Championship Αγγλίας
22:00    COSMOTE SPORT 8 HD    Γιουβέντους - Μακάμπι Χάιφα    UEFA Champions League
22:00    COSMOTE SPORT 7 HD    Σεβίλλη - Ντόρτμουντ    UEFA Champions League
22:00    MEGA    Μπενφίκα - Παρί Σεν Ζερμέν    Champions League
22:00    COSMOTE SPORT 5 HD    Ρεάλ Μαδρίτης - Σαχτάρ Ντόνετσκ    UEFA Champions League
22:00    COSMOTE SPORT 6 HD    Μάντσεστερ Σίτι - Κοπεγχάγη    UEFA Champions League
22:00    COSMOTE SPORT 2 HD    Τσέλσι - Μίλαν    UEFA Champions League
22:00    COSMOTE SPORT 3 HD    Μπενφίκα - Παρί Σεν Ζερμέν    UEFA Champions League
01:00    COSMOTE SPORT 7 HD        NBA TV

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Προηγούμενο Επόμενο »

Συνδρομητική Υπηρεσία

διαβάστε την ελευθερία online

Ηλεκτρονικό Αρχείο Εφημερίδας


Σύνδεση Εγγραφή

Πρωτοσέλιδο εφημερίδας

Δείτε όλα τα πρωτοσέλιδα της εφημερίδας

Ψιθυριστά

Ο καιρός στη Λάρισα

Διαφημίσεις

INTERCOMM FOODS
Μείνε μαζί μας
ΕΝΩΣΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ
CAREER DAYS LINDOS

Η "Ελευθερία", ήταν από τις πρώτες εφημερίδες που σηματοδότησε την παρουσία της στο Internet, μ' ένα ολοκληρωμένο site.

Facebook Twitter Youtube

 

Θεσσαλικές Επιλογές

 sel ejofyllo karfitsa 1