ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Χρυσή η Ευαγγελίνα Καταραχιά

Δημοσίευση: 08 Μαρ 2016 8:20

Η Λαρισαία μαθήτρια του 4ου Λυκείου Λάρισας Ευαγγελίνα Καταραχιά πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 800 μέτρα ελεύθερο στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων κολύμβησης. Πρόκειται για μια μεγάλη επιτυχία για τη λαρισινή κολύμβηση αφού είχαμε πολλά χρόνια να δούμε τέτοια διάκριση.

Επίσης ο μαθητής του 10ου Λυκείου Λάρισας Αληπρασίτης Γιώργος πήρε την 7η θέση στα 200 μέτρα ελεύθερο.

Στους σχολικούς αγώνες κολύμβησης εκτός των προαναφερόμενων συμμετείχαν και οι: Τσιάρα Κατερίνα (4ο Λύκειο), Κώτσιου Δημήτρης (8ο Λύκειο), Κανάκης Βασίλης (8ο Λύκειο), Κουτσογάκη Τάνια (10ο Λύκειο).

Παράλληλα έγινε και το χειμερινό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών με την Ευαγγελίνα  Καταραχιά(αυτή τη φορά για λογαριασμό του ΝΟΛ) να συμμετέχει σε δύο  τελικούς, κατακτώντας την 7η θέση στα 400μ. ελεύθερο και τα 200μ. ελεύθερο στην κατηγορία των γυναικών.

Πολύ καλή εμφάνιση είχαν και οι αθλήτριες του ΝΟΛ στη σκυτάλη, όπου με δύο κορασίδες (Καταραχιά Ευαγγελίνα, Χαλιαμπάλια Γεωργία) και δύο Παγκορασίδες Α' (Μπακογιάννη Μαρία, Φραγκογούλα Ευανθία), κατέκτησαν την 8η θέση στα 4x200 μ. ελεύθερο και την 11η θέση στα 4x100μ.ελεύθερο στην κατηγορία των γυναικών.

Συμμετοχής στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα είχαν ακόμα οι: Αληπρασίτης Γιώργος,  Παππά-Δαλλιού Νεφέλη.

ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πρωταθλητής ο Σκακιστικός Λάρισας

Πρωταθλητής Κεντρικής Ελλάδας αναδείχθηκε ο Σκακιστικός Σύλλογος Λάρισας στο φάιναλ φορ που έγινε στην αίθουσα του Σκακιστικού Ομίλου Αλμυρού, στο παλαιό Γυμνάσιο Αλμυρού με συμμετέχοντες,  σαράντα αθλητές και αθλήτριες.

Στην ημιτελική φάση ο Σ.Σ. Λάρισας κέρδισε τον Σ.Ο. Λαμίας  και ο Σ.Ε. Βόλου  την Σ.Ν.Ο. Λαμίας. Στον μικρό τελικό η Σ.Ν.Ο. Λαμίας έχασε από τον Σ.Ο. Λαμίας  με 4,50 – 0,50 και στον μεγάλο τελικό η Σ.Ε Βόλου έχασε από τον Σ.Σ. Λάρισας με σκόρ 2-3 .

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1.  Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ    –   ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ 2016

2.  Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ

3.  Σ.Ο. ΛΑΜΙΑΣ

4.  Σ.Ν.Ο. ΛΑΜΙΑ

Από τους Λαρισαίους δόθηκαν συγχαρητήρια τόσο στην διοργανώτρια  ομάδα του Σ.Ο. Αλμυρού, όσο και στον Διευθυντή  των αγώνων, κ. Κων/νο  Κρανά, για τους άψογους αγώνες που διοργάνωσαν.

Οι  πρώτες σκακιέρες των αγώνων του φάιναλ φορ, μεταδόθηκαν  online στο διαδίκτυο.

Στο ίδιο χώρο, την ίδια ώρα και μέρα, πραγματοποιήθηκε  και ο φιλικός αγώνας μεταξύ των ομάδων της Σ.Α. Λαμίας και του Α.Ο. Αγριάς  «Άθλος» σε 11 σκακιέρες. Το αποτέλεσμα έληξε  ισόπαλο 5,5 – 5,5.