ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΚΑΘ

Σπάρτακος και Εθνικός στο Final 4

*Ο Σπάρτακος αν και ομάδα Α2 τοπικής κατηγορίας έκανε την έκπληξη *Ο Εθνικός κέρδισε στη Νίκαια τον τοπικό Γυμναστικό

Δημοσίευση: 24 Οκτ 2016 9:48

Δύο λαρισινές ομάδες θα είναι παρούσες στη φετινή τελική φάση για το κύπελλο της ΕΣΚΑΘ. Σπάρτακος και Εθνικός για πρώτη φορά θα βρεθούν στο φάιναλ φορ της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Ο Σπάρτακος αν και ομάδα από την Α2 ΕΣΚΑΘ κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να φτάσει στις 4 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου. Ο Εθνικός κέρδισε στην έδρα της Νίκαιας τον τοπικό ΓΣ και πήρε το δεύτερο εισιτήριο. Η τρίτη ομάδα θα είναι οι Σοφάδες που κέρδισαν τον Ήφαιστο ενώ το καρέ θα συμπληρωθεί από τον Ίωνα Βόλου που πέρασε χωρίς αγώνα λόγω αποχώρησης των συμπολιτών του Ολυμπιακού και Νίκης.

ΝΙΚΑΙΑ            67

ΕΘΝΙΚΟΣ       71

Ο Εθνικός Λάρισας μετά από μια αμφίρροπή αναμέτρηση αναδείχθηκε νικητής στο ματς με τη Νίκαια και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά, παρά το γεγονός πως είχε δύο απουσίες (Χαχόπουλο, Μαργαριτόπουλο).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο τους τούς αιφνιδιασμούς κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με +8 (13-21 στο 9') πριν κλείσει η περίοδος με 15-21. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Γουρνάρη πλησίασαν στο σκορ και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 16' με 29-26. Από εκείνο το σημείο το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους φιλοξενούμενους να στηρίζονται στον Κρικώνη στην περιφέρεια και στον Νασίκα κάτω από τα καλάθια, ενώ οι γηπεδούχοι στους Κυριακόπουλο και Αθανασόπουλο. Και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα μακρινά σουτ (5/19 τρίποντα ο Εθνικός) αρκετά νευρικές (από 18 λάθη και οι δύο) με τη Νίκαια να παίρνει ανάσες από τα επιθετικά ριμπάουντ της (συνολικά 15) και ο Εθνικός από το γρήγορο παιχνίδι (6/9 αιφνιδιασμούς). Στις αρχές της τελευταίας περιόδου η Νίκαια προηγήθηκε με 60-54 (στο 34') και έδειξε να έχει το προβάδισμα στην υπόθεση νίκη. Ο κορυφαίος των φιλοξενουμένων όμως Πιτσαρής (έπαιζε με πυρετό) με διαδοχικά κλεψίματα, ασίστ, ριμπάουντ αλλά και μεγάλα σουτ οδήγησε την ομάδα πρώτα στην ισοφάριση 64-64 στο 38' και στη συνέχεια στην τελική επικράτηση, με τη βοήθεια και της χαρακτηριστικής ψυχραιμίας του Νασίκα στις βολές (4/4 στα τελευταία 35'').

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Πιτσαρής (15π, 6ρ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), και ακολούθησαν οι Νασίκας (20π, 8/8 βολές, 7ρ), Κρικώνης (20π, 5ρ) και Αργυρόπουλος (14π, 4ρ, 3 ασίστ).

Από τη Νίκαια ξεχώρισαν οι Κυριακόπουλος (22π), Γουρνάρης (14π), και Αθανασόπουλος (9π).

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 39-40, 54-54, 67-71.

ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Γίτσας, Αθανασόπουλος 9, Παρασκευόπουλος 7, Κυριακόπουλος 22 (1), Μουστέλλης, Μακρίδης, Τουρναβίτης 2, Πολύζος 4, Ρούσσος, Γουρνάρης 12 (1), Μπλιάτζας 9 (1), Γαλάνης 2

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σακάρης): Αργυρόπουλος 14 (1), Κρικώνης 20(2), Νασίκας 20, Πιτσαρής 15(2), Λεμπέσης 2, Κορομηλάς, Ζορμπάς, Δήμος, Γκουντελάκης.

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ            67

ΑΝΑΛΗΨΗ     44

Ο Σπάρτακος αν και ομάδα Α2 ΕΣΚΑΘ «σκόρπισε» την Ανάληψη στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πέρασε στο φάιναλ φορ. Οι «πράσινοι» από το ξεκίνημα είχαν το προβάδισμα όμως στην επανάληψη πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν εύκολα. Μπουσκολίτης και Γκαμπέτας είχαν πολλά κέφια στην επίθεση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-8, 25-21, 51-35, 67-44

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Παπαναστασίου): Ράπτης 10 (1), Καλέτσιος 3 (1), Μπουσκολίτης 23 (4), Βλησσαρούλης, Νικόπουλος 3 (1), Μουράτης 10 (1), Γκαμπέτας 18 (3), Παλάσκας, Σοφιαζίδης.

Σπάρτακος – Ανάληψη         67-44

Νίκαια – Εθνικός       67-71

Σοφάδες – Ήφαιστος            76-59