ΝΒΑ: Εντυπωσιακός ο Αντετοκούνμπο, ντεμπούτο για Παπαγιάννη

Δημοσίευση: 06 Νοε 2016 13:15

Μάχη με ελληνικό χρώμα είχε το παιχνίδι στο Μιλγουόκι μεταξύ των Μπακς και των Κινγκς. Οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή ξανά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, νίκησαν 117-91 την ομάδα του Σακραμέντο. Με τους Κινγκς είχε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του, σε επίσημο αγώνα στο ΝΒΑ, ο Γιώργος Παπαγιάννης πετυχαίνοντας και τους πρώτους του πόντους.

Ο Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι ο ηγέτης των Μπακς, που έφτασαν τις τρεις σερί νίκες και συνολικά τις τέσσερις σε έξι ματς, είχε στο ενεργητικό του 17 πόντους (7/8 βολές, 5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη σε 25:03 λεπτά συμμετοχής, γνωρίζοντας την αποθέωση.
Από τους Κινγκς ο ρούκι Παπαγιάννης αγωνίστηκε για 5:47 λεπτά, ευστοχώντας στη μοναδική του προσπάθεια στον αγώνα, ενώ είχε ακόμη ένα ριμπάουντ και ένα λάθος. Ο Κώστας Κουφός άρχισε ξανά στην πεντάδα και σε 13:19 είχε 4 πόντους (2/4 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος. Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Οκλαχόμα-Μινεσότα 112-92
Ντιτρόιτ-Ντένβερ 103-86
Ιντιάνα-Σικάγο 111-94
Ορλάντο-Ουάσινγκτον 88-86
Φιλαδέλφεια-Κλίβελαντ 101-102
Ατλάντα-Χιούστον 112-97
Μιλγουόκι-Σακραμέντο 117-91
Σαν Αντόνιο-Κλίπερς 116-92