ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ Ο ΓΣΛ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ (82-79, 72-72 κ.α.) ΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Κρατάει μόνο τη νίκη

* «Ήταν μία ταπεινωτική νίκη» είπε χαρακτηριστικά ο τεχνικός της λαρισινής ομάδας Στ. Πέρκος

Δημοσίευση: 05 Φεβ 2017 12:30

Το μόνο που μπορεί να κρατήσει κανείς από το χθεσινό παιχνίδι του Γυμναστικού με το Παγκράτι είναι το τελικό 82-79, που διαμορφώθηκε στην παράταση (72-72 κ.α.) και το οποίο δίνει στους «πράσινους» δύο πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθειά τους να κερδίσουν το στοίχημα της παραμονής.

Σε ό,τι αφορά στην εικόνα που παρουσίασε η Λαρισινή ομάδα, μόνο απογοητευτική θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αφού η αδικαιολόγητη χαλαρότητα σ’ ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι (ενδεικτικό τα 6/28 τρίποντα), την έφερε πολλές φορές με την πλάτη στον τοίχο και την ανάγκασε να πάρει μία αγχωτική νίκη. Είναι χαρακτηριστικά τα λόγια του τεχνικού, Στέφανου Πέρκου μετά το παιχνίδι που είπε ότι οι παίκτες του πήραν μία «ταπεινωτική νίκη».

Ευτυχώς όμως, η αφύπνιση των Νίκολιτς και Γκιουλέκα στην τελευταία περίοδο και την παράταση έσωσε την κατάσταση και αποφεύχθηκε το ναυάγιο. Ο πρώτος πέτυχε 13 από τους 23 συνολικά πόντους σ’ εκείνο το διάστημα, ο δεύτερος σκόραρε 10 πόντους (από τους 20), ενώ δύο χαρακτηριστικά τρίποντα του Μπέμπη έδωσαν το φιλί της ζωής στον Γυμναστικό.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η εικόνα του αγώνα στα πρώτα λεπτά δεν προϊδέαζε για το τι θα επακολουθούσε. Ο ΓΣΛ μπήκε δυνατά, πήρε μια διαφορά 8 πόντων (12-4, στο 5’.10’’ και 16-8 στο 7’.20’’) με πρωταγωνιστές τους Γκιουλέκα, Σπυρόπουλο αλλά μέχρι εκεί. Ο Καράβολας άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες και να δημιουργεί πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους που είδαν τον αντίπαλό τους να τους πιάνει στο σκορ (19-19) στο 11’.10’’. Ο Γυμναστικός με μικρά σερί προσπαθούσε να «χτίσει» διαφορά (25-19, 30-24), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντα την απάντηση (25-24, 30-29) για να φτάσουμε στο 18’.40’’ όταν ο Ψαρόπουλος έδωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα στο Παγκράτι (33-35). Ο Γκιουλέκας «φορτώνεται» 6’’ πριν το ημίχρονο με τρίτο φάουλ, ο Ραλλάτος βάζει την πρώτη βολή (33-36), αστοχεί στη δεύτερη, ο Εζόμο παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, σκοράρει και διαμορφώνει το 33-38 με το οποίο κλείνει το 20λεπτο.

Ο Γυμναστικός δείχνει σαν μία ομάδα χωρίς αρχή και τέλος. Με 7 λάθη, 2/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα και μόλις 2 ασίστ στη δεύτερη περίοδο η εικόνα της ομάδας αρχίζει και χαλάει επικίνδυνα.

Ένα καλό ξεκίνημα του ΓΣΛ στο τρίτο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Τόζιο, φέρνει το παιχνίδι στον πόντο (40-41 στο 24’). Ο ΓΣΛ επιχειρεί να κάνει την ανατροπή, αλλά τα πολλά λάθη και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση τον προδίδουν. Οι Καράβολας και Ραλλάτος από την άλλη πλευρά εκμεταλλεύονται την κατάσταση και δίνουν αέρα δέκα πόντων στην ομάδα τους (46-56), 9’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Μπροστά στο φάσμα μιας καταδικαστικής ήττας, ο Νίκολιτς αρχίζει να παίρνει πρωτοβουλίες στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας συμπαραστάτη τον Γκιουλέκα (που επειδή είχε συμπληρώσει 3 φάουλ στο ημίχρονο δεν χρησιμοποιήθηκε πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο), αλλά και τον Μπέμπη. Ο Νίκολιτς μειώνει σε 50-56, ο Μπέμπης με τρίποντο γράφει το 53-56, ενώ ο Νίκολιτς κλέβει την μπάλα και κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ με τον Γυμναστικό να σκοράρει τέσσερις πόντους (2 βολές και καλάθι) και να παίρνει ξανά το προβάδισμα στο σκορ (59-58 στο 33’). Το παιχνίδι πήγαινε στον πόντο με τον Γυμναστικό να κρατάει το προβάδισμα, όμως ο Ραλλάτος στο 38’.10’’ ισοφάρισε σε 68-68.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά αν και ο Γυμναστικός είχε τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη χωρίς να οδηγηθεί στην παράταση. Αρχικά ο Νίκολιτς με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 70-68, ενώ στη συνέχεια ο Γκιουλέκας μετά από ασίστ του Κούτρα ανέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους (72-68, 57’’ πριν το τέλος).

Ο Ψαρόπουλος μείωσε σε 72-70 (52’’ πριν το τέλος), ο Μπέμπης αποδείχθηκε άστοχος σε σουτ τριών πόντων (34’’ πριν το τέλος) για να απαντήσει και πάλι ο Ψαρόπουλος 16’’ πριν το τέλος ισοφαρίζοντας σε 72-72. Ο ΓΣΛ είχε την τελευταία επίθεση, ο Νίκολιτς σηκώθηκε για το buzzer beater, αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Θρίλερ στην παράταση με το Παγκράτι να περνά μπροστά στο σκορ 74-75 (στο 1’.08’’) και να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 3’.30’’ (76-77).

Ο Γκιουλέκας πετυχαίνει καλάθι και κερδίσει φάουλ αλλά αστοχεί στη βολή (78-77, στο 3’.45’’), ο Σκούφης προσπαθεί να απαντήσει με τρίποντο στο 4’ αλλά είναι άστοχος και ο Νίκολιτς γράφει το 80-77 (40’’ πριν το τέλος). Δύο εύστοχες βολές του Ψαρόπουλου 22’’ πριν το τέλος κάνουν το 80-79. Ο Γυμναστικός ετοιμάζεται για την τελευταία του επίθεση. Ο Νίκολιτς κερδίζει φάουλ 6’’ πριν το τέλος, ευστοχεί και στις δύο βολές και γράφει το 82-79. Το Παγκράτι πάει για το τρίποντο, ο Εζόμο (3’’ πριν το τέλος) είναι αυτός που σηκώνεται από τα 6.75μ., όμως είναι άστοχος, ο Γυμναστικός κερδίζει την μπάλα και παίρνει την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 33-38, 48-56, 72-72, 82-76 παρ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΓΣΛ (Πέρκος): Τόζιος 5 (1/4, 2/4, 0/2, 8ρ., 2λ., 1τ.), Συνετός (1λ.), Νίκολιτς 23 (9/9, 4/8, 2/10, 1ρ., 4λ., 7ας., 1κλ.), Κούτρας 5 (0/0, 1/3, ½, 2ρ., 6λ., 5ας., 1κλ.), Μπέμπης 10 (0/0, 2/2, 2/7, 4ρ., 1λ., 1ας., 2κλ.), Σπυρόπουλος 9 (1/2, 4/7, 0/0, 7ρ., 4λ., 2κλ.), Γκιουλέκας 20 (2/5, 9/15, 0/5, 6ρ., 1ας.), Τσουράκης 9 (4/4, ½, ½, 5ρ., 1κλ.), Χαιρετίδης 1 (1/2, 0/1, 0/0, 1ρ.).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Κοντογιάννης): Σκούφης 6 (0/0, 0/1, 2/4, 2ρ., 2λ., 2ας., 1κλ.), Παύλος 8 (0/0, 4/6, 0/1, 4ρ., 2λ., 3κλ., 1τ.), Καράβολας 15 (5/5, 5/15, 0/2, 13ρ., 7λ., 4ας., 1κλ.), Ψαρόπουλος 14 (4/4, 5/9, 0/1, 3ρ., 5λ., 2ας., 3κλ.), Λυμπερέας, Λεκάκης 7 (1/2, 0/3, 2/2, 2ρ., 2ας.), Εζόμο, 4 (0/0, 2/3, 0/1, 1ρ., 1λ., 1ας.), Ραλλάτος 22 (2/3, 10/13, 0/0, 9ρ., 6λ., 1κλ.), Μήτσιαλος 3 (3/4, 0/1, 0/0, 2ρ., 2λ., 1κλ.).

Πυρ και μανία με τους παίκτες του ο Στ. Πέρκος

Με σκληρή γλώσσα για τους παίκτες του μίλησε μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του ΓΣΛ, Στέφανος Πέρκος ο οποίος είπε ότι θα πρέπει να νιώθουν ταπεινωμένοι παρά τη νίκη την οποία χαρακτήρισε «ταπεινωτική νίκη».

Αναλυτικά η δήλωση του Στέφανου Πέρκου:

«Οι παίκτες μου φέρθηκαν ανεύθυνα, διότι όλη την εβδομάδα τονίζαμε ότι το πιο δύσκολο παιχνίδι είναι αυτό. Ούτε πριν από το ματς με τον Πανιώνιο, ούτε πριν από το ματς με το Ψυχικό αισθανόμουν κάποια ανασφάλεια με τους παίκτες μου.

Όλη την εβδομάδα με την περιρρέουσα φιλολογία που υπήρχε για το Παγκράτι θεωρώ ότι δεν κατάφεραν από ανικανότητα να συγκεντρωθούν και να αντιμετωπίσουν το παιχνίδι όπως έπρεπε. Θεωρώ ότι είναι μία ταπεινωτική νίκη, απέναντι σε μία ομάδα που δεν είχε να χάσει τίποτα, που κάποιοι παίκτες της ήρθαν αυθημερόν και η οποία κάνει πλημμελείς προπονήσεις. Οι παίκτες του ΓΣΛ πρέπει αυτή τη στιγμή να νιώθουν ταπεινωμένοι που φτάσαμε σ’ αυτό το αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στον κόουτς και στα παιδιά του Παγκρατίου που έφτασαν το παιχνίδι μέχρι εκεί που το έφτασαν».