ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΧΘΕΣ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΜΕ 81-73 ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ Α2

Αγχωτική νίκη για την ΑΕΛ

• Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, οι «βυσσινί» βελτίωσαν την απόδοσή τους, ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και έφτασαν δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα

Δημοσίευση: 09 Απρ 2017 10:17

Αγχωτική νίκη επί του μαχητικού Ηρακλείου πέτυχε χθες το μεσημέρι στο κλειστό του Αλκαζάρ με 81-73 η ΑΕΛ.

Οι «βυσσινί» παρουσιάστηκαν αποπροσανατολισμένοι στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο παραλίγο να πληρώσουν, ωστόσο βελτίωσαν την εικόνα τους στη συνέχεια, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στο σκορ και έφτασαν δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα, κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους στην Α2 Εθνική.
Κορυφαίος για τη λαρισινή ομάδα ο Πολίτης που πέτυχε συνολικά 18 πόντους (4 τρ.), ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, αλλά και ο Παπαχρήστος που αν και περιορίστηκε στους 7 πόντους έκανε σημαντική δουλειά στο ριμπάουντ με 7, ενώ είχε και 3 ασίστ. Πρώτος σκόρερ από τους φιλοξενούμενους ήταν ο Πετράκης με 16 πόντους (2 τρ.), ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Λόλας με 14 πόντους (2 τρ.) και 9 ριμπάουντ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Λίγο η αλλαγή της ώρας (αφού ο αγώνας ξεκίνησε στις 12 το μεσημέρι) και λίγο η αλλαγή της έδρας (το ματς διεξήχθη στο κλειστό του Αλκαζάρ) επηρέασαν την ΑΕΛ, η οποία δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση στο πρώτο δεκάλεπτο. Τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (4/10 δίποντα), σε συνάρτηση με κάποιες βεβιασμένες επιθετικές ενέργειες, καθώς επίσης το μειονέκτημα στο ριμπάουντ (3 έναντι 8 των αντιπάλων) και η έλλειψη δημιουργικότητας στο παιχνίδι (μόλις μία ασίστ έναντι πέντε των φιλοξενουμένων) έδωσαν τη δυνατότητα στο Ηράκλειο να «χτίσει» μία διαφορά 11 πόντων (9-19 στο 7’.40’’), την οποία διατήρησε μέχρι και 50’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου (13-24). Ένα τρίποντο του Τσούτσου και ένα καλάθι σε νεκρό χρόνο του Δεληγεώργη μάζεψαν κάπως τη διαφορά για να λήξει η πρώτη περίοδος στο +6 για το Ηράκλειο (18-24).
Η ίδια περίπου εικόνα διατηρήθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μαλτέσιος και Σαριμπαλίδης με δύο γρήγορα καλάθια μείωσαν στο 22-24 (στο 12’) αλλά από κει πέρα τα προβλήματα συνεχίστηκαν. Η αστοχία στα ελεύθερα σουτ, κυρίως από τα 6.75μ. (μόλις 3 στα 10) δεν επέτρεπε στην ΑΕΛ να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «βυσσινί» είχαν τριάμισι λεπτά να πετύχουν καλάθι μέχρι το τρίποντο του Πολίτη (26-32 στο 15’.30’’). Η διαφορά στο σκορ άγγιξε για πρώτη φορά τους 12 πόντους (32-44 στο 19’), όμως δύο διαδοχικά τρίποντα των Τσούτσου και Πολίτη έδωσαν μια μικρή ανακούφιση στην ΑΕΛ που πήγε στο ημίχρονο με 38-44.
Το σκηνικό του αγώνα άρχισε να διαφοροποιείται στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και έδειξε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι. Κέρδισε τα ριμπάουντ, έπαιξε πιεστική άμυνα, πήγε το παιχνίδι στο τρανζίσιον και με εύστοχα σουτ πέτυχε αυτό που ήθελε. Ένα τρίποντο του Σαριμπαλίδη και δύο καλάθια των Παπαχρήτου και Πολίτη έκαναν το σκορ 45-44 στο 22’. Η ΑΕΛ συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό με τον Πολίτη να πετυχαίνει εννιά καθοριστικούς πόντους (55-51 στο 25’.10’’). Κάποια φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών εκνεύρισαν τους «βυσσινί» (είναι χαρακτηριστικό ότι Πολίτης, Παπαχρήστος, Σαριμπαλίδης και Σταμπουλής συμπλήρωσαν μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα τρία φάουλ), ωστόσο η λαρισινή ομάδα κατάφερε να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος του 30λέπτου (64-59).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ηράκλειο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί κάποια ελεύθερα σουτ τριών πόντων κυρίως με τον Πετράκη, ωστόσο η ΑΕΛ είχε πάντα τις απαντήσεις. Με τον Σταμπουλή να δίνει σημαντική ώθηση στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι «βυσσινί» έφτασαν στο +7 (71-64, στο 34’) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ για τη Λαρισινή ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν κατά διαστήματα στους τρεις πόντους (73-70 στο 37’.35’’, 75-72 στο 38’.08’’), αλλά η αποφασιστικότητα των γηπεδούχων ήταν εμφανής. Παρά το γεγονός ότι οι ελεύθερες βολές ήταν μία ακόμα πληγή για τη χθεσινή ΑΕΛ (13 στις 24) στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα οι παίκτες των «βυσσινί» αποδείχθηκαν εύστοχοι. Ο Σταμπουλής με δύο βολές έκανε το σκορ 79-73 (50’’ πριν το τέλος, ο Κουπίδης προσπάθησε με τρίποντο να μειώσει τη διαφορά (28’’ πριν το τέλος), ο Παπαχρήστος πήρε το ριμπάουντ και ο Δεληγεώργης κέρδισε φάουλ (22’ πριν το τέλος)και ευστόχησε στις βολές γράφοντας το 81-73 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα καθώς το τρίποντο του Πετράκη, 15’’ πριν το τέλος, χτύπησε στο σίδερο.
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-44, 64-59, 81-73.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 10 (0/0, 2/2, 2/4, 1 ρ., 3ας., 1κλ.), Σταμπουλής 7 (3/5, 2/3, 0/2, 1ρ., 2λ., 1ας.), Παπαχρήστος 7 (0/0, 2/2, 1/3, 7ρ., 1λ., 3ας.), Δεληγεώργης 12 (4/5, 4/6, 0/1, 2λ., 1ας.), Πολίτης 18 (0/0, 3/6, 4/8, 5ρ., 2λ., 4κλ.), Τσιλούλης 8 (2/4, 3/9, 0/2, 1ρ., 3ας., 1κλ.), Μαλτέσιος 3 (1/3, ½, 0/0, 3ρ., 2λ., 1ας.), Τσούτσος 11 (2/5, 0/0, 3/5, 1ρ., 1ας.), Θορστέινσον 5 (1/2, 2/3, 0/0, 8ρ., 2λ., 1κλ.).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Λόλας 14 (2/2, 3/5, 2/2, 9ρ., 1ας., 2κλ.), Παπαδάκης 5 (1/2, 2/4, 0/0, 1ρ., 1λ., 1ας.), Τσερκιτζόγλου 3 (3/4, 0/1, 0/2, 1λ.), Μαραγκάκης (0/0, 0/1, 0/0), Πετράκης 16 (4/4, 3/5, 2/6, 4ρ., 5λ., 2ας.), Κουπίδης 10 (6/6, 2/4, 0/3, 1λ., 6ας., 1κλ.), Λιανός 11 (4/4, 2/7, 1/4, 4ρ., 3λ., 1ας., 1κλ.), Λάτοβιτς 12 (2/2, 2/3, 2/4, 5ρ., 1κλ.), Πάλλης 2 (0/0, 1/3, 0/0, 2ρ., 2λ., 4ας.).

Α. Παπαδόπουλος: «Ήταν μία σημαντική νίκη για την παραμονή»
Αμέσως μετά το παιχνίδι οι προπονητές των δύο ομάδων δήλωσαν τα εξής:
Α. Παπαδόπουλος (ΑΕΛ): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ένας σημαντικός παράγοντας που φάνηκε ως ενός σημείου ήταν η ώρα διεξαγωγής. Δεν είχαμε ξαναπαίξει τέτοια ώρα και μέχρι να βρούμε τον ρυθμό μας χάσαμε ένα ημίχρονο. Στο β’ ημίχρονο αυξήσαμε την ένταση, γίναμε πιο πιεστικοί και καταφέραμε να επικρατήσουμε. Δεν περιμέναμε τόση μεγάλη αντίσταση από το Ηράκλειο. Θεωρώ ότι αν το Ηράκλειο δείξει το ίδιο πρόσωπο και στη συνέχεια τότε θα έχει τύχη στα πλέι άουτ. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο αυτήν την ώρα και μας έδωσε μεγάλη ώθηση, γιατί σ’ αυτά τα ματς που «στραβώνουν» στην αρχή η συμμετοχή του κόσμου είναι σημαντική. Θεωρούμε πως κάναμε κάποια λάθη που αφορούν στη συγκέντρωση και στον τρόπο της αγωνιστικής μας συμπεριφοράς, τα διορθώσαμε και καταφέραμε να πάρουμε μία σημαντική νίκη, γιατί προσθέσαμε άλλους δύο βαθμούς που είναι πολύτιμοι για την επίτευξη του πρωταρχικού μας στόχου που είναι η παραμονή».

Ι. Βισκαδουράκης (Ηράκλειο): «Ήταν ένα από τα πιο δύσκολα παιχνίδια εκτός έδρας που είχαμε να αντιμετωπίσουμε αυτό το διάστημα, απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα, καλοδουλεμένη. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για την πορεία της αλλά και για τη φιλοξενία. Εμείς κάναμε ένα καλό παιχνίδι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο φάνηκε ίσως η έλλειψη δυνάμεων και χάσαμε. Θα το παλέψουμε και θα σωθούμε στο τέλος».