Στην Premier League η Χάντερσφιλντ

Δημοσίευση: 30 Μαϊ 2017 15:35

Την άνοδό της στην Premier League πανηγυρίζει η Χάντερσφιλντ μετά τη νίκη της με 4-3 στα πέναλτι επί της Ρέντινγκ.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Βάγκνερ επιστρέφει στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία της Αγγλίας για πρώτη φορά μετά από 45 χρόνια, αφού κατάφερε στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» να επικρατήσει της Ρέντινγκ στο «Γουέμπλεϊ». Το ματς τελείωσε στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση χωρίς τέρματα (0-0), με τον Κρίστοφερ Σίντλερ να πετυχαίνει το νικητήριο πέναλτι, αφού νωρίτερα δύο παίκτες της ομάδας του Γιαπ Σταμ δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα σε ισάριθμες εκτελέσεις. Η Χάντερσφλιντ έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες στα πρώτα 10 λεπτά. Το ματς είχε αρκετά νεύρα και η κούραση των παικτών έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος μετά από 120 λεπτά.