ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΕ 75-71

Μεγάλο «διπλό» για τον Ερμή

*Κόμματος και Χρυσόπουλος έδειξαν τον δρόμο της νίκης στους «κυανόλευκους»

Δημοσίευση: 08 Ιαν 2018 15:24

Πολύ μεγάλη νίκη μέσα στον Πειραιά επί του Εθνικού με 75-71 πέτυχε ο Ερμής Αγιάς στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής.

Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη, έπαιξε με δύναμη, ήταν αποτελεσματική στην άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση αλλά και πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 πήρε δίκαια αυτό που ήθελε, συνεχίζοντας έτσι την εξαιρετική πορεία της στη φετινή διοργάνωση. Κόμματος (πέτυχε ένα ακόμα νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους με 4 τρίποντα και 12 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ) και Χρυσόπουλος (20 πόντους με 4 τρίποντα, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα της Αγιάς που υποδέχθηκε το 2018 με ιδανικό τρόπο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα 14-16 (στο 9’), όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0, παίρνοντας, με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, κεφάλι στο σκορ με 19-16.

Οι γηπεδούχοι οδηγούσαν το παιχνίδι μέχρι το 18’ (31-30), όμως η ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας οριακό προβάδισμα (33-34).

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στην τρίτη περίοδο με τον Ερμή ωστόσο να έχει το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε και στην τέταρτη περίοδο. Στο 37’ το ταμπλό έδειχνε 62-65, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 68-68 στο 38’. Ένα καθοριστικής σημασίας τρίποντο του Κόμματου 1’20’’ πριν το τέλος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ερμή (68-71) ο οποίος οδηγήθηκε στο τελικό 71-75, παίρνοντας έτσι μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 33-34, 54-55, 71-75

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός) : Πάντσιος 11 (1), Καρακωνσταντάκης 1, Μάρτζος 13 (1), Τσούτσος 11 (1), Λαανέ 8 (1), Μαχαίρας 20, Δρόσος 1, Σκλήβας 6.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασσάρης) : Τσιαμπαλής 7 (1), Χρυσόπουλος 20 (4), Δεμερτζής 6, Καλλές 6, Κόμματος 16 (4), Τριανταφύλλου 11 (1), Λόλας 9 (1).

Χολαργός-Μαρούσι  76-66

Καστοριά-Απόλλων Π.       87-80

Δούκας-ΑΕΛ 81-75

Λευκάδα-Αρκαδικός 96-85

Εθνικός-Ερμής Αγιάς         71-75