«Καθάρισε» με... Καραγκούνη ο Αχιλλέας

• Μέσα στη λάσπη κέρδισε τον Γ.Σ. Αλμυρού 1-0 • Ο Ν.Π.Σ. Βόλος νίκησε στο Δίστομο 1-0 και είναι πολύ κοντά στη Football League

Δημοσίευση: 26 Φεβ 2018 21:57

Ενας ψυχωμένος Αχιλλέας που συνεχίζει με αξιοπρέπεια την προσπάθειά του, κέρδισε χθες στο δημοτικό στάδιο Φαρσάλων τον Γ.Σ. Αλμυρού με 1-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του τετάρτου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα των Φαρσάλων έφτασε τους 16 βαθμούς και βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το μοναδικό τέρμα πέτυχε με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή ο Λεωνίδας Καραγκούνης, στο 32’ της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες είχαν αντίπαλο τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του σταδίου ο οποίος δυσκόλευε αισθητά τις προσπάθειές τους, με τις ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες να είναι ελάχιστες.

Κατά κύριο λόγο το παιχνίδι είχε δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό, κόντρα σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 23’ όταν ο Κώστας Νεμπεγλέρας βρέθηκε έξω από την περιοχή, έκανε δυνατό συρτό σουτ με τον Άγγελο Σταυράκη να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Καραγκούνης βρέθηκε έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Σταυράκη, πετυχαίνοντας το 1-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως το σουτ του Κώστα Κιπτίου στο 40’, πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά ώστε να πετύχουν το τέρμα της ισοφάρισης, με τους παίκτες του Αχιλλέα να βρίσκουν χώρο στις αντεπιθέσεις όμως ο βαρύς και ακατάλληλος αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησε, ώστε να φύγουν γρήγορα στην κόντρα.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους καταγράφηκε στο 55’ όταν ο Χρήστος Οικονόμου έκανε την προβολή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νεμπεγλέρα, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα στο 65’ο Κιπτίου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ Χάμου.

Πάντως η μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης ανήκε στον Αχιλλέα, όταν ο Καραγκούνης στο 70’ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, πέρασε και τον Σταυράκη, όμως στο πλασέ που έκανε η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στα τελευταία λεπτά ο Αλμυρός προσπάθησε να αντιδράσει και να πιέσει όμως οι παίκτες του Τάκη Παραφέστα, με τεράστια ψυχικά αποθέματα και άψογα στημένοι στο δικό τους μισό, δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις με τη μοναδική καλή στιγμή να λαμβάνει χώρα στο 80’ όταν ο Κιπτίου και πάλι έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Διαιτητής ήταν ο κ.Ευάγγελος Γρατσάνης της ΕΠΣ Τρικάλων, που είχε συνεργάτες τους κ. Κωνσταντίνο Λεωνίδα και Μιχαήλ Μανασής επίσης της Ένωσης Τρικάλων.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Τάκης Παραφέστας): Χάμος, Οικονόμου, Κούλπας, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Νεμπεγλέρας, Μίχος, Τλούπας, Αραπίτσας (90’ Μάρκου), Καραγκούνης, Βούλγαρης (80’ Κατσανάκης)

ΑΟ ΑΛΜΥΡΟΥ (Κώστας Σταματίου): Σταυράκης, Καψιώτης, Μπαρούτας, Σαββίδης, Χολέβας, Θωμαΐδης (46’ Γκατζούλης), Κιπτίου, Στουρνάρας, Σκοπελίτης (60’ Τσιούρης), Μιχάλης, Κοντοβάς.

ΚEρδισε το βολιΩτικο

ντEρμπι η ΝIκη Β.

Η Νίκη Βόλου κέρδισε στο βολιώτικο ντέρμπι τον Ολυμπιακό με 3-1 και είναι σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Πρώτος ο ΝΠΣ Βόλος, ο οποίος κέρδισε στο Δίστομο τον Αμβρυσσέα 1-0 και είναι πολύ κοντά στη Football League.

Μεγάλη μάχη για τη σωτηρία δίνει ο Α.Ο. Σελλάνων (σ.σ. προπονητής είναι ο Λαρισαίος Γιάννης Μπουρνάκας), ο οποίος κέρδισε 2-0 το Βελούχι και είναι μόλις τρεις βαθμούς κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.