ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΦΗ ΜΕ 4-0 ΥΠΕΣΤΗ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΑΡ.

Ηταν αδύνατο να αντιδράσει

• Πέμπτο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα για τους «κυανόλευκους»

Δημοσίευση: 06 Μαϊ 2018 22:09

Ούτε αυτή τη φορά ο Απόλλωνας Λάρισας δεν μπόρεσε να βάλει φρένο στο αρνητικό σερί των τελευταίων αγωνιστικών, καθώς χθες ηττήθηκε με το βαρύ 4-0 στην Κρήτη από τον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Football League.

Αυτή ήταν η πέμπτη κατά σειρά ήττα των «κυανολεύκων», που ψάχνουν να βρουν το αντίδοτο.
Η ψυχρολουσία για τη λαρισινή ομάδα ήρθε στην επανάληψη όπου οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Στο α’ μέρος οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες χωρίς τέρματα με τον Απόλλωνα να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 1ο λεπτό όταν ο Λίταινας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην μεγάλη περιοχή, ελίχθηκε, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Στρέζος.
Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 3’ με τον Κουτσιανικούλη το κοντινό σουτ του οποίου κόντραρε σε σώματα των παικτών του Απόλλωνα, στο 19’ ένα σουτ του Ποτουρίδη μέσα από την μεγάλη περιοχή πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 21’ χάθηκε η πιο μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Κουτσιανικούλης με διαγώνιο σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.
Τελικά ο ΟΦΗ άρχισε να γίνεται ουσιαστικός στην επανάληψη. Μόλις στο 47’ το σκορ έγινε 1-0, όταν ο Βουό με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κοέλιο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 50’ ο Μάνος με νέα κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κουτσιανικούλη διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.
Ο Απόλλωνας προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και άγγιξε το 2-1 στο 53’ με το σουτ του Ιβανίδη, αλλά ο Στρέζος για μία ακόμα φορά κράτησε ανέπαφη την εστία του.
Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και στο 64’ βρήκε για τρίτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μπολάκης έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Κουτσιανικούλη, που έβγαλε τη σέντρα και ο Βουό με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.
Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 83’ ο Μάνος με κοντινό ψηλοκρεμαστό πλασέ.
Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Δραγάτης (Αν. Αττικής) που «κιτρίνισε» τους Κομεσίδη (12’), Παπαστεριανό (34’), Παπαζαχαρία (75’), Μπολάκη (86’) και Μάνο (88’). Βοηθοί του ήταν οι κ. Ζησιμόπουλος (Πειραιά) και Κάλλης (Αν. Αττικής).
ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μαχαίρας, Παπαστεριανός (78’ Κοντογιάννης), Ντίνας (46’ Κοέλιο), Κουτσιανικούλης (71’ Νοικοκυράκης), Μάνος, Βουό.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Ν. Θεοδοσιάδης): Λαμπίρης, Σκούπρας (84’ Χαραλαμπόπουλος), Ε. Ανδρέου, Παπαζαχαρίας, Δημολιός, Λίταινας, Ιβανίδης, Μαυριάς (57’ Καμπέρης), Σουλίδης, Γαρυφαλλόπουλος (57’ Κανούλας), Τσιλούλης.