Νικητές οι Λογιστές

• Με ανατροπή κέρδισαν 3-1 και πέρασαν πρώτοι

Δημοσίευση: 09 Μαϊ 2018 22:23

Πλούσιο θέαμα πρόσφεραν χθες στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας Λογιστές και Αστυνομία, στο ντέρμπι κορυφής για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου εργαζομένων, του Δήμου Λαρισαίων.

Νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα των Λογιστών, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που διεξήχθη μέσα σε αθλητικά πλαίσια.
Τις δύο ομάδες κοσμούν με την παρουσία τους παίκτες με μεγάλη προσφορά στο ποδόσφαιρο και οι οποίοι πήγαν με μεταγραφές, όπως οι Ταχτιντής, Καρέλιας, Μαμάκος (Λογιστές), Κοτάκος, Ζεϊμπέκης, Σχοινάς (Αστυνομία).
Η Αστυνομία προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 1-0 χάρη σε γκολ του Βασίλη Ξηρομερίτη, ύστερα από ένα λάθος της άμυνας των Λογιστών στο 25’ και αφού χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες, τον αειθαλή Ζεϊμπέκη της Αστυνομίας και τον Τσουράκη των Λογιστών που σταμάτησαν κάθε προσπάθεια προς τα καρέ τους.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λογιστές πέρασαν στην αντεπίθεση και αφού πρώτα ισοφάρισαν στο 50ο λεπτό με τον Θανάση Αγραφιώτη που εκμεταλλεύτηκε την επαναφορά της μπάλας σε απόκρουση του Ζεϊμπέκη, «καθάρισαν» το ματς με δύο γκολ του Βασίλη Ταχτιντή στο 62’ και στο 75’ του αγώνα από ισάριθμες ασίστ του Βαγγέλη Καρέλια, σε αντεπιθέσεις. Στα λεπτά που απέμεναν η Αστυνομία πίεσε την ομάδα των Λογιστών που όμως είχε σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακά της Τσουράκη που κράτησε με τις αποκρούσεις του ανέπαφη την εστία του.
Με τη νίκη της αυτή η ομάδα των Λογιστών πέρασε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, με μία αγωνιστική να απομένει για το φινάλε της πρώτης φάσης.
Θα ακολουθήσουν ημιτελικοί με τις τέσσερις πρώτες ομάδες σε νοκ άουτ αγώνες, με τους νικητές να αναμετρώνται στον τελικό για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
ΛΟΓΙΣΤΕΣ (Προπονητής Β. Ευθυμίου): Τσουράκης, Παπαγεωργίου, Αγραφιώτης( 60’ Αθανασούλας), Παυλίδης, Νάνος, Ζιάκας (30’ λ.τ. Χρήστος Τσιτσιλής), Καραγιάννης, Μαμάκος (20’ λ.τ.Κωνσταντίνου), Καρέλιας, Ταχτιντής, Γιοντζής
ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ (προπονητής Σπύρος Ευαγγέλου-γενικός αρχηγός Αποστόλης Νάτσιος): Ζεϊμπέκης, Κατσαρός, Γεωργαντάς, Παπακανάκης, Στατήρης, Σουλιώτης, Σχοινάς, Ξηρομερίτης, Μητσιάκος, Μαρογιάννης, Κοτάκος. Επαιξαν και οι: Γκούμας, Μάγκας, Σάλτας, Μπέκος.