Κροατ(ρ)ία στις αποκρούσεις πέναλτι!

Κέρδισε τη μαχητική Δανία 3-2

Δημοσίευση: 02 Ιουλ 2018 15:30

Η Κροατία θα είναι αντίπαλος της Ρωσίας (7/7, Σότσι), στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2018, αφού σε αγώνα για τη φάση των «16» που έγινε στο Νίζνι Νόβγκοροντ επικράτησε στα πέναλτι 3-2 της Δανίας.

Τόσο η κανονική διάρκεια όσο και η παράταση έληξαν 1-1. Η Δανία προηγήθηκε στο 1ο λεπτό με τον Ματίας Γιόργκενσεν και η Κροατία ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα (4') με τον Μάντζουκιτς. Η Κροατία έχασε πέναλτι στο 116' με τον Μόντριτς που απέκρουσε ο Σμάιχελ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν στη διαδικασία των πέναλτι και οι δύο τερματοφύλακες, αφού ο Σμάιχελ έδωσε δύο «στοπ» και άλλα τρία ο Σούμπασιτς, που χάρισε και την πρόκριση στην Κροατία.

Οι δύο ομάδες που έμειναν αήττητες και στη φάση των ομίλων, αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά στη ιστορία τους σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.