Χρυσός ο Αντώνης Μέρλος στο ύψος!

ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 20 ΕΤΩΝ ΤΟΥ ΤΑΜΠΕΡΕ

Δημοσίευση: 15 Ιουλ 2018 16:18

Μεγάλη επιτυχία για τον ελληνικό στίβο, καθώς ο Αντώνης Μέρλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ύψος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, για αθλητές κάτω των 20 ετών, στο Τάμπερε!

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε καταπληκτικό αγώνα και παρά το γεγονός ότι στη διάρκεια της χρονιάς αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, κατάφερε να πετύχει δύο φορές ατομικό ρεκόρ και με 2,23 μ. να μοιραστεί το χρυσό μετάλλιο με τον Μεξικανό Ρόμπερτ Βίλχες.

Ο Μέρλος, ξεκίνησε τον αγώνα του στα 2,07 μ. με έγκυρο άλμα, ξεπέρασε με την δεύτερη τα 2,12 μ. και με την πρώτη τα 2,16 μ., 2,19 μ., 2,21 μ. και 2,23 μ. και άφησε στην ιστορία το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 2,20 μ., από το 2017.

Ο αθλητής τον χειμώνα ταξίδεψε στις ΗΠΑ για να ξεκινήσει τις σπουδαίες του στην Τζόρτζια, παρά τις δυσκολίες προσαρμογής στο νέο περιβάλλον, αλλά και τον τραυματισμό που τον είχε ταλαιπωρήσει από την περσινή χρονιά, κατάφερε να βρει τον δρόμο του και φτάσει έως το χρυσό μετάλλιο στο κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας του. Μέρλος και Βίλχες συμφώνησαν να μην κάνουν αγώνα μπαράζ και να ανέβουν παρέα στο βάθρο των νικητών. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι Μπλέικ (ΗΠΑ) και Πόλ (Ν. Αφρική) με 2,23 μέτρα.

Η Ελλάδα κατέκτησε το δεύτερό της μετάλλιο στη διοργάνωση και το 12ο της στο σύνολο. Η χώρα μας κατακτά χρυσό μετάλλιο ύστερα από 20 χρόνια και τη νίκη του Περικλή Ιακωβάκη στο Ανσι. Μετάλλιο στο ύψος σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατέκτησε το 1988, ο Λάμπρος Παπακώστας, ο οποίος ήταν δεύτερος.