«Γκρέμισε» τον Ιωνικό ο Ερμής Αγιάς

*ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ *ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗΣ ΝΙΚΗ ΜΕ 69-60 ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ Γ. ΣΚΑΡΑΦΙΓΚΑ

Δημοσίευση: 11 Νοε 2018 22:20

Ενεργοποιώντας τα αμυντικά του αντανακλαστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με λύσεις από τα 6.75, ο Ερμής Αγιάς πήρε χθες στο κλειστό της Νεάπολης μία σπουδαία νίκη με 69-60 επί του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου και αήττητου Ιωνικού Νικαίας.

Ήταν η νίκη της ημέρας στο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής, με την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα να δείχνει ότι έχει το σθένος να κάνει φέτος το βήμα παραπάνω.

Αν και έπρεπε να διαχειριστεί τα φάουλ (τέσσερις παίκτες του Ερμή είχαν συμπληρώσει τα τρία φάουλ στο τρίτο δεκάλεπτο), η ομάδα της Αγιάς έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε πιεστική άμυνα, ήλεγξε το αμυντικό ριμπάουντ που στο πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε το αδύνατο σημείο της και ανεβάζοντας τα ποσοστά ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων έφτασε δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Λεωνίδας Τριανταφύλλου (14 π. με 1/4 τρ. και 6 ασίστ) ήταν ο οδηγός της νίκης για τον Ερμή, ο Κόμματος (άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ, πετυχαίνοντας 10 πόντους με 2/4 τρ. και 9 ριμπάουντ), άρχισε να βγάζει φωτιές στην τελευταία περίοδο (πέτυχε ένα κρίσιμο τρίποντο και παράλληλα «καθάρισε» την κατάσταση στην άμυνα κάτω από το καλάθι), ο Τσιλούλης με δύο διαδοχικά τρίποντα και ένα ακόμα καλάθι (ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ) έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση, ενώ ο Κούκσικς (10π., 7ρ.) με το χαρακτηριστικό τρίποντο που πέτυχε 30’’ πριν το τέλος έγραψε το 69-60 και έβαλε οριστικό τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενουμένων. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Λόλα που πέτυχε 8 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ (έφτασε και αυτός πολύ κοντά από το νταμπλ-νταμπλ), ενώ δυνατές μάχες μέσα στη ρακέτα έδωσε και ο Σπυρόπουλος που τέλειωσε το παιχνίδι με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Σάφτενααρ (κορυφαίος του αγώνα) με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ (νταμπλ- νταμπλ) και ο Καράμπουλας με 16 πόντους (3ασ., 1κλ.).

Το παιχνίδι έδειξε ότι θα εξελιχθεί σε ντέρμπι από την αρχή και αυτό γιατί ο Ερμής δεν επέτρεψε στον Ιωνικό να ξεφύγει στο σκορ. Ο Σάφτενααρ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Ιωνικού, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου οι Σπυρόπουλος και Λόλας έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (19-19).

Η αδυναμία στο αμυντικό ριμπάουντ έκανε πιο δύσκολη την κατάσταση για την ομάδα του Ερμή στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ σιγά-σιγά οι παίκτες άρχισαν να φορτώνονται με φάουλ. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κόμματος στο 19’ είχε ήδη τρία φάουλ. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Ιωνικό να κλείσει το ημίχρονο με οριακό προβάδισμα (32-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ερμής άρχισε να βελτιώνει την αμυντική του λειτουργία, ενώ με δύο γρήγορα καλάθια των Κούκσικς και Λάππα πήρε προβάδισμα 36-34 (στο 22’). Το παιχνίδι μέχρι και το 26’ παίχτηκε στον πόντο με τον Τζόλο να ευστοχεί από τα 6.75, γράφοντας το 44-43, όμως κάποιες βεβιασμένες ενέργειες των γηπεδούχων στην επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στον Ιωνικό να κλείσει το 30λεπτο στο +4 (46-50).

Ο Ερμής μπήκε αποφασιστικά στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 8-0 (δύο τρίποντα του Τσιλούλη και δύο εύστοχες βολές του Κούκσικς) πέρασε μπροστά με 54-50 (στο 32’30’’). Ενώ η άμυνα των γηπεδούχων λειτουργούσε πολύ καλά, με τον Ιωνικό να δυσκολεύετε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, δύο ακόμη διαδοχικά τρίποντα, αυτή τη φορά από τους Κόμματο και Τριανταφύλλου έφεραν τη διαφορά στο +7 (62-55, στο 35’). Ο Ιωνικός μείωσε με τρίποντο του Μπατή, όμως οι Τσιλούλης και Τριανταφύλλου πήγαν τη διαφορά στο +8 (66-58, 56’’ πριν το τέλος). Ο Ερμής άρχιζε να αγκαλιάζει τη νίκη, με τον Κούκσικς να βάζει οριστικό τέλος στο παιχνίδι στα 30’’, ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων, για να γίνει έτσι το 69-60. Ο Κανονίδης αστόχησε σε τρίποντο στα 20’’, ο Ερμής πήρε το ριμπάουντ, κράτησε την μπάλα και το παιχνίδι έληξε, με τους παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα να πανηγυρίζουν μία πολύ σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-34, 46-50, 69-60.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Σκαραφίγκας): Τσιλούλης 8 (2), Σπυρόπουλος 8, Τζόλος 9 (1), Κόμματος 10 (2), Νταλός, Τριανταφύλλου 14 (1), Κούκσικς 10 (2), Λάππας 2, Βρέττας, Λόλας 8.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γούναρης): Βασιλόπουλος 7 (1), Δημητριάδης, Καράμπουλας 16 (1), Μπατής 3 (1), Κομποδιέτας, Σάφτενααρ 19, Κατούφας 3, Παπαδόπουλος, Σαχπατζίδης 2, Κανονίδης 10 (1), Τσαγκαράκης.

Αμέσως μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του Ερμή Αγιάς, Γιώργος Σκαραφίγκας δήλωσε:

«Ήταν ένα παιχνίδι κόντρα στην κατά κόρον καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Από τη στιγμή που καταφέραμε να είμαστε κοντά στο σκορ με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου χωρίς να πιάσουμε σπουδαία απόδοση και χάνοντας τα ριμπάουντ, πίστευα ότι μπορούσαμε να φτάσουμε στη νίκη.

Στην επανάληψη παίξαμε καλύτερα, αμυντικά αλλά και επιθετικά, και καταφέραμε να πάρουμε μία ακόμη νίκη».

Αναφερόμενος στη σημασία της νίκης τόνισε: «Για τους ανθρώπους του Ερμή που ανέλαβαν το μεγάλο εγχείρημα να φέρουν την ομάδα στη Λάρισα και σε αυτό το γήπεδο, είναι μία σημαντική νίκη, που πρέπει να φέρει το μπασκετικό κοινό της Λάρισας δίπλα στην ομάδα του Ερμή.

Για μας, προπονητές και παίκτες είναι μία νίκη αυτοπεποίθησης και ψυχολογίας, έχοντας μετρήσει πλέον τις δυνάμεις μας που θα μας επιτρέψει με καλύτερη διάθεση να δούμε τη συνέχεια για να μπορέσουμε να φτάσουμε γρήγορα στην επίτευξη του πρώτου μας στόχου».