Το πάλεψε μέχρι το τέλος ο ΓΣ Φαρσάλων

• Ηττήθηκε στον Βόλο με 90-88 από τη Νίκη Βόλου • Ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία εξέδωσε η διοίκηση του Γυμναστικού

Δημοσίευση: 19 Νοε 2018 19:08

Την ήττα εκτός έδρας γνώρισε η ομάδα του Γ.Σ. Φαρσάλων από τη Νίκη Βόλου με σκορ 90-88 στη θεσσαλική μονομαχία της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής του μπάσκετ.

Σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι για τις δύο ομάδες, ο Γυμναστικός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους, όμως η “επιστροφή” του στο παιχνίδι την τελευταία περίοδο έφερε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με 88-88, 40’’ πριν τη λήξη, όμως ο Γεωργίου στην τελευταία επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Βόλου διαμορφώνοντας το 90-88.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, με τη Νίκη να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα τριών πόντων (27-24) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, παρά την αξιόμαχη προσπάθεια των Φαρσαλινών έως το 15’, οι γηπεδούχοι πήραν στα τελευταία λεπτά μια διαφορά 8 πόντων, για να λήξει το ημίχρονο με 47-39.

Στην τρίτη περίοδο, ο Γυμναστικός κατάφερε να ψαλιδίσει την επιμέρους διαφορά, μειώνοντας στους τρεις πόντους (58-55, στο 25’), με πολύ καλή εμφάνιση του Σωτήρη Γκιουλέκα. Οι Βολιώτες με τους Γεωργίου και Κουτίνα αντέδρασαν στη συνέχεια και ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (74-63, στο 30’).

Στην τέταρτη περίοδο, στα πρώτα δύο λεπτά, οι παίκτες του Χάρη Φόρου έτρεξαν ένα σερί 6-0, μειώνοντας σε 76-70. Ο Χρήστος Αναγνωστόπουλος κατέβασε και άλλο τη διαφορά σε 85-83 (στο 37’30’’). Εν τέλει 40’’ πριν τη λήξη κι ενώ η Νίκη Βόλου βρισκόταν μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (88-85), ο Σωτήρης Γκιουλέκας πέτυχε γκολ φάουλ, ισοφαρίζοντας σε 88-88. Στην επόμενη όμως επίθεση ο Γεωργίου με εύστοχο καλάθι διαμόρφωσε το τελικό 90-88, χαρίζοντας το ροζ φύλλου του αγώνα στη Νίκη Βόλου.

*Οι άνθρωποι του Γ.Σ. Φαρσάλων ευχαριστούν τη Διοικούσα Επιτροπή της Νίκης Βόλου για την άψογη φιλοξενία και εύχονται περαστικά στον αθλητή της ομάδας Αθανάσιο Κουτίνα που τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Επίσης ευχαριστούν θερμά τον κόσμο των Φαρσάλων ο οποίος ταξίδεψε στον Βόλο και βρέθηκε δίπλα στην ομάδα του Γυμναστικού, δείχνοντας τη στήριξη του.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-39, 74-63, 90-88.

Διαιτητές: Θεοδώρου-Τσιρτσιμάλης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Καραγεώργος, Γεωργίου 24 (2), Μ. Αναγνωστόπουλος 9 (3), Κουτίνας 14 (2), Τσαβές, Τασιούδης 6 (1), Τσώλης 11 (1), Τάσσος 12, Φρουσκλιάς 14, Διγενής.

ΦAρσαλα (Φόρος) : Λεπενιώτης 11 (1), Χαιρετίδης 3, Φιλιππόπουλος, Λιούπης, Χρ. Αναγνωστόπουλος 12 (2), Τσιόγκας, Συνετός 2, Τοπουζίδης 12 (2), Δούβας, Γκιουλέκας 30 (1), Φαρμάκης, Δέσπος 18.

ΕΝΤΟΝΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ

ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Οι άνθρωποι του Γ.Σ. Φαρσάλων «βράζουν» με τις αποφάσεις των διαιτητών της χθεσινής αναμέτρησης στο ντέρμπι με τη Νίκη Βόλου και εξέδωσαν ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία των κ. Θεοδώρου και Τσιρτσιμάλη. Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Ο ΓΣ Φαρσάλων, εκφράζει την έντονη δυσαρέσκεια και την έλλειψη σεβασμού από το διαιτητικό δίδυμο της αναμέτρησης κυρίων Θεοδώρου, Tσιρτσιμάλη. Οι συγκεκριμένοι διαιτητές θεωρούμε ότι ενήργησαν μεροληπτικά κατά της ομάδος μας αλλοιώνοντας το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Απαιτούμε ισονομία και σεβασμό απέναντι στην ομάδα μας και στον ιδρώτα των παικτών μας. Δεν ζητάμε την εύνοια κανενός παρά μόνο οι πρωταγωνιστές του αγώνα να παραμένουν οι παίκτες και όχι οι διαιτητές».