Ηττήθηκε στην Πάτρα ο Ερμής Αγιάς

ΜΕ 72-62 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ - Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ

Δημοσίευση: 06 Ιαν 2019 16:37

Σε ήττα με 72-62 από τον Απόλλωνα υποχρεώθηκε χθες στην Πάτρα ο Ερμής Αγιάς, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής και έχασε την ευκαιρία να περάσει στη 2η θέση έναν μόλις βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο μετά την ήττα του Ηρακλή στην Κω.

Η απουσία του φυσικού ηγέτη του Ερμή και πρώτου ριμπάουντερ της κατηγορίας, Νέστορα Κόμματου αλλά και του Τάσου Σπυρόπουλου επηρέασαν την εικόνα των «κυανολεύκων», που επιθετικά σημείωσαν αρνητικό ρεκόρ στη μέχρι τώρα διαδρομή τους στη φετινή Α2 με 62 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Απόλλωνας έπαιξε με ψυχή και βελτιώνοντας άμυνα και επίθεση στο β’ ημίχρονο κατάφερε να ανατρέψει σταδιακά την εις βάρος του κατάσταση και να εδραιώσει στην τελευταία περίοδο τη νίκη.
Ο Ερμής κρατά από το χθεσινό παιχνίδι μόνο το πρώτο δεκαπεντάλεπτο, στο οποίο έφτασε στο +10 (16-26), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Με ένα σερί 10-3 στο δεύτερο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου ο Απόλλωνας μάζεψε τη διαφορά στους 3 πόντους (26-29).
Οι γηπεδούχοι αφού διόρθωσαν τις αδυναμίες του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 26’ με το τρίποντο του Ζούμπου (36-35). Από κει και πέρα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να κλείνουν ισόπαλες το τρίτο δεκάλεπτο (44-44).
Τα βελτιωμένα ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση από την ομάδα του Απόλλωνα και η αδυναμία να δοθούν απαντήσεις από τους παίκτες του Ερμή, έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ανοίξουν την ψαλίδα και να φτάσουν στο +13 (1’33’’ πριν το τέλος, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ). Σ’ αυτό το χρονικό σημείο σημειώθηκε διακοπή, με τον Τσιαμπαλή να αποβάλλεται ύστερα από μία αψιμαχία που είχε με αντίπαλό του.
Το παιχνίδι κάπου εκεί είχε κριθεί. Ο Απόλλωνας διατήρησε διψήφια διαφορά στο σκορ για να φτάσουμε στο τελικό 72-62.
Τα δεκάλεπτα: 12-19, 26-29, 44-44, 72-62
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Κοτσίρης): Στεφανίδης 7 (1), Βλάχος 7 (1), Μπέμπης 15 (3), Μολφέτας 13 (1), Ζούμπος 9 (1), Μπαζίνας 5 (1), Εζόμο, Δημακόπουλος 9 (1), Καζαρνόφσκι 7.
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής, Τσιλούλης 15, Τζόλος 4, Νταλός, Τριανταφύλλου 10 (3), Κούκσικς 19 (2), Λάππας 7 (1), Βρέττας 1, Τσούμας 3 (1), Λόλας 3.

Αμύντας-Καβάλα    68-46
Απόλλων Π.-Ερμής Αγιάς    72-62
Διαγόρας Δρ.-Κόροιβος    83-69
Εθνικός-Ιωνικός Νικαίας    76-137
Μαρούσι-Καστοριά    86-80