Στον πόντο κρίθηκε η λαρισινή μονομαχία της Α1 ΕΣΚΑΘ

* Ο Αστέρας νίκησε χθες 62-61 την ΑΕΛ στο κλειστό του Αλκαζάρ * Μία εύστοχη βολή, 1’’ πριν το τέλος έκρινε το ματς

Δημοσίευση: 14 Ιαν 2019 22:07

Συναρπαστικό φινάλε είχε χθες στο κλειστό του Αλκαζάρ η λαρισινή μονομαχία της 11ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ, καθώς ο Αστέρας χάρη σε μία εύστοχη βολή του Γεωργάκη, 1’’ πριν το τέλος πήρε τη νίκη απέναντι στην ΑΕΛ με 62-61. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, παρουσίασε εντυπωσιακή εξέλιξη και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν. Ο Αστέρας έκλεισε το 30λεπτο το +5 (45-50), ωστόσο η ΑΕΛ προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να «χτίσει» διαφορά και πήρε έναν αέρα 7 πόντων στο 35’.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κέρδισαν δύο επιθετικά ριμπάουντ, πέτυχαν τέσσερις γρήγορους πόντους και το ματς μετατράπηκε εκ νέου σε θρίλερ. Η ΑΕΛ έχασε την επίθεση με τον Γκαμπέτα στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Αστέρας πήρε το ριμπάουντ, ο Γεωργάκης βγήκε γρήγορα μπροστά και κέρδισε φάουλ, 1’’ πριν τη λήξη. Ο παίκτης του Αστέρα ήταν εύστοχος στην πρώτη βολή, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 61-62.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι από την πλευρά της ΑΕΛ εκφράστηκαν παράπονα για τη διαιτησία και συγκεκριμένα για το τελευταίο φάουλ που καταλογίστηκε υπέρ του Αστέρα, αλλά και για το ότι δεν δόθηκε φάουλ στην τελευταία επιθετική προσπάθεια του Γκαμπέτα, όπως υποστήριξε ο τεχνικός κ. Βαϊόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 15-12, 29-31, 45-50, 61-62.
ΑΕΛ (Βαϊόπουλος): Σκριάπας, Παπαευθυμίου, Παπαδούλης, Τουρναβίτης 5, Παναγιώτου 6, Δελλής, Γκαμπέτας 23 (1), Ταμπάρης 10, Ριζούλης, Μπίνας 17.
ΑΣΤΕΡΑΣ (Ρουκάς): Σκούμας 3 (1), Κρεμμύδας 6, Μπαζάκης 2, Μπάρμπας 14 (2), Ντικούδης, Γεωργάκης 10 (2), Παλάσκας 7 (1), Οικονόμου 16, Τσοκάνης 4, Πολύζος, Αράπουκλες, Περιστέρης.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ-ΑΝΑΛΗΨΗ
Άνετη επικράτηση για τον πρωτοπόρο του 1ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ Σπάρτακο με 82-64 επί της Ανάληψης Βόλου στο φινάλε του α’ γύρου της διοργάνωσης. Έτσι η ομάδα του Λάμπρου Βαρδακούλη ολοκλήρωσε το πρώτο μισό της φετινής διοργάνωσης διατηρώντας το απόλυτο, δηλαδή με 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.
Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό κυρίως χαρακτήρα και αυτό γιατί η λαρισινή ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά της. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, έτρεξαν πάρα πολύ στον αιφνιδιασμό και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους. Η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ άγγιξε τους 20 πόντους στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (57-37).
Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-28, 67-49, 82-64.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Καφάσης 14, Γοργόλης 4, Σπανούλης 10 (2), Αθανασόπουλος 7, Καλέτσιος 12, Φαρμάκας 6, Πάσχος 11 (1), Μπαμπανάτσας 4 (1), Καραδήμος 8 (2), Αγαπίου 6 (2).
ΚΕΡΑΥΝΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ
Νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο του Κεραυνού έκανε ο νέος τεχνικός Θοδωρής Λιάκος. Η ομάδα της Λάρισας επικράτησε της Σκιάθου με 68-60, σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην ποιότητα αλλά και την αποφασιστικότητα των παικτών του Κεραυνού.
«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι που έκρυβε πολλές παγίδες επειδή ήταν το πρώτο μετά τις γιορτές» σχολίασε ο Θοδωρής Λιάκος και πρόσθεσε:
«Οι παίκτες μου όμως ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν δίκαια αυτό που ζητούσαν».
Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν κάπως νευρικό με τον Κεραυνό να έχει μεν το προβάδισμα στο σκορ ωστόσο δεν μπορούσε να «χτίσει» διαφορά. Η λαρισινή ομάδα άρχισε να βρίσκει ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και να ανοίγει την «ψαλίδα» στο σκορ, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον τεχνικό Θοδωρή Λιάκο να βάλει στο παιχνίδι κάποιους νεαρούς παίκτες προκειμένου να αποκτήσουν εμπειρίες.
Η Σκιάθος έγινε επικίνδυνη στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Κεραυνός είχε τις απαντήσεις και απέφυγε τις παγίδες. Η λαρισινή ομάδα πήρε απόσταση ασφαλείας την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος φτάνοντας έτσι στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 25-18, 43-30, 57-48, 68-60.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λιάκος): Παπανικολάου 5(1), Καρατάσιος 10, Ντριγκόγιας, Πανάγος 24(5), Χάμψας, Σπυρόπουλος 15(1), Χαχόπουλος 2, Καράτζιος, Γεροκώστας 5, Μουστέλης 4, Τακούλας 3(1), Νασίκας 2.
ΣΚΙΑΘΟΣ: Πεζάτος, Τσιμπλιαράκης 5(1), Κοντος 3(1), Λεκάι 16(3), Χαρανάς 3(1), Ζαφείρης 19(1), Γραμματικός 5(1), Σβίγκος 6, Λάνι, Τζούμας 3(1), Μπουρτζίκας.ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΣ-ΑΓΡΙΑ
Το κακό πρώτο ημίχρονο του Αετού Πλατυκάμπου έδωσε τη δυνατότητα στην Αγριά να πάρει ένα προβάδισμα 6 περίπου πόντων, το οποίο διατήρησε μέχρι το 20’ (24-30).
Η ομάδα του Μπάμπη Σάκαρη προσπάθησε να αντιδράσει στο β’ ημίχρονο και μείωσε στον πόντο στο 26’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στηριζόμενοι κυρίως στα μεγάλα ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75μ. ξέφυγαν στο +12 (41-53, στο 30’), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.
Ο Πλατύκαμπος συνέχισε την προσπάθειά του και στο τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 60-63 στο 38’. Ένα καθοριστικό όμως τρίποντο των φιλοξενουμένων στο 1’30’’ πριν το φινάλε (60-66) έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή του σκηνικού.
Τα δεκάλεπτα: 11-14, 24-30, 41-53, 63-71.
ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ (Σάκαρης): Κρικώνης20(1), Λευκαδίτης 6, Ακρίβος 7, Μαστροδήμος 2, Σπανός 11(1), Γεωργόπουλος 8,Γουρνάρης 4,Γκουντελάκης 2, Μαργαριτόπουλος 5(1).
ΑΓΡΙΑ (Βλιώρας): Καζεπίδης 5(1), Καλογερόπουλος 19, Καραμανλής 8,Κοντάκης 5(1),Θεοδώρου, Μαλαματίνης 4, Κοψιαλής 15(3), Καραθάνος 4, Δραγατσίκης, Στεργιούλας, Μητρούλας 11(3).
ΜΥΤΙΚΑΣ-Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ
Το περιορισμένο ρόστερ αποδείχθηκε η «αχίλλειος πτέρνα» για τον Μύτικα, ο οποίος αν και κατέβαλε μεγάλες προσπάθειες στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή, δεν μπόρεσε να έχει ανάλογη συνέχεια στην τελευταία περίοδο και υποχρεώθηκε σε ήττα από τον ΓΣ Βόλου.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (18-40, στο 15’). Οι παίκτες του Νίκου Παπαϊωάννου αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο και στηριζόμενοι στην πολύ καλή άμυνα και τους αιφνιδιασμούς μάζεψαν τη διαφορά στους 4 πόντους (43-47, στο 30’).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, από τη μία τα φάουλ και από την άλλη οι περιορισμένες επιλογές στο έμψυχο δυναμικό (ο Μύτικας χρησιμοποίησε σε ολόκληρο το παιχνίδι 8 παίκτες) δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους και να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Τα δεκάλεπτα: 8-17, 29-40, 43-47, 53-66.
ΜΥΤΙΚΑΣ (Παπαϊωάννου) Σιαμέτης, Ντάφος 11, Τσιμούρτος 4(1), Γκατζούνης 3, Τοπαλούδης 12 (1), Σκύφτας 12 (1), Ψύρρας 7, Ξυντάρας 4.
Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κυριαζής, Κορτέσης, Αναστασιάδης 8 (1), Ζήσης 12 (2), Κουτσομπόρης 2, Χατζόπουλος 4, Ντάκης 13 (1), Σταθούρος 2, Τετζεράκης 9, Κουρουπάκης 1, Παλάσκας 4, Ζαρογιάννης 11 (1).
ΓΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ
Η ομάδα του Αμπελώνα πήρε το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή (36-47 στο ημίχρονο) και το διατήρησε μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη επί του ΓΣ Νίκαιας. Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν με δύο σημαντικές ελλείψεις, των Κουραμά και Πασχάλη, προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η ομάδα του Ανδρέα Γιαννόπουλου, στηριζόμενη στην πολύ καλή άμυνα αλλά και στα μεγάλα ποσοστά ευστοχίας στα ελεύθερα σουτ δεν επέτρεψε στον αντίπαλό της να γίνει απειλητικός. Η διαφορά στο σκορ ξεπέρασε στα μέσα της τελευταίας περιόδου τους 15 πόντους, για να φτάσουμε έτσι στο τελικό 68-82.
Τα δεκάλεπτα: 18-28, 36-47, 52-61, 68-82.
ΓΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Παπαναστασίου): Μπλιάτζας 30(4), Μουράτης 17(2), Παπαναστασίου 8, Τσουλούφης 7(1), Βουτσελάς 3(1), Αμπντάλα 2, Παπαθανασίου 1, Ρούσσος, Μπέης
ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ (Γιαννόπουλος): Γκανέτσας 24(5), Κοτσώνας 23, Τσακνάκης 13(3), Κονδυλόπουλος 11, Αποστολάκης 7, Τεκούσης Β. 2, Καραγιάννης 2, Μπιζιάκης, Μανώλας, Τεκούσης Ε., Τεκούσης Π., Γκαμπέτας.
ΦΑΛΩΡΕΙΑ-ΕΛΑΣΣΟΝΑ
Με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές της επέστρεψε χθες από τα Τρίκαλα η Ελασσόνα, η οποία επικράτησε της Φαλώρειας με 75-65.
Η ομάδα του Μάκη Σαλεπτσή μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε προβάδισμα στο σκορ αλλά μέχρι το πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να ανοίξει την ψαλίδα.
Οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν τις προσπάθειές τους στο τρίτο δεκάλεπτο, έκλεισαν την άμυνα (δέχθηκαν μόνο 9 πόντους) και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα να θέσουν τις βάσεις για τη νίκη αφού στο 30’ το ταμπλό έγραφε 45-67. Το +22 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι για την ομάδα της Ελασσόνας, η οποία στην τελευταία περίοδο χαλάρωσε με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε 65-75 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-43, 45-67, 65-75.
ΦΑΛΩΡΕΙΑ (Παλάτος): Μπακάλης 7, Κωνσταντούλας 10 (1), Μαλακασιώτης 5, Κόκκαλης, Σπαθης 14 (2), Πουλιανίτης, Κατσαδούρος 14 (2), Ντουγκάρης, Πατιτάκης 4 (1), Διαλεσιώτης 6, Βιντενμπέργκεν 5 (1).
ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Σαλεπτσής): Παρλάντζας, Καραγιάννης, Τσανούλας, Παναγιώτου, Λιάπης 25, Σολωμός 10, Σαλεπτσής 5 (1), Παλάσκας 2, Σκρέτας, Τάμπας, Δαουλάρης 14 (3), Κουλιούμπας 19 (4).
ΦΟΙΒΟΣ-ΣΟΦΑΔΕΣ
Στα πρώτα 15 λεπτά ήταν ανταγωνιστικός ο Φοίβος απέναντι στην ομάδα των Σοφάδων, η οποία στη συνέχεια αξιοποίησε την εμπειρία της, επέβαλε τον ρυθμό της και αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά έφτασε χωρίς να δυσκολευτεί στη νίκη με 73-49.
Τα δεκάλεπτα: 14-16,26-39,38-56,49-73
ΦΟΙΒΟΣ (Φωτίου): Αρότσιος, Μπαμπανάτσας 7, Ράπτης, Καλτσουνάς 19, Αγορίτσας 4, Κόρκος 3, Γρίβας 3, Αποστόλου 1, Γουμενόπουλος 5, Καραδήμος 2, Χαλκιάς Κ. 2, Χαλκιάς Τ. 4.
ΣΟΦΑΔΕΣ (Τσίμας): Ψυχογιός 13, Γεωργατζάς 2, Παπαϊωάννου 18, Εκιζόγλου 2, Ζωιτσάκος 4, Τούλιας, Αντωνίου 4, Δίκαρος 8, Γούλας 19, Σφακιανός 3.