Δεύτερη σερί ήττα για τον Ερμή Αγιάς

ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΟΙΒΟ ΜΕ 80-67

Δημοσίευση: 31 Μαρ 2019 15:33

Δεύτερη σερί ήττα για τον Ερμή Αγιάς, αυτή τη φορά στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο με σκορ 80-67, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Εθνικής. Μία ήττα που ουσιαστικά ήρθε λόγω των πολλών απουσιών αφού η ομάδα του Γιάννη Λίβανου παρέταξε μόλις 8 παίκτες.

Από την άλλη πλευρά ήταν η πρώτη νίκη του Κόροιβου με τον Σπύρο Σαμόλη στον πάγκο της ομάδας. Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή απόδοση και με κορυφαίους τους Λαμπρόπουλο (19 π., 5/7 τριπ.) και Χείλαρη (16 π., 1/3 τριπ., 7 ριμπ.) πήραν αυτό που ήθελαν.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά να πάρουν διαφορά στο σκορ και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 23-19, αποκτώντας καλή ψυχολογία για τη συνέχεια. Ήλεγξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο τον ρυθμό και έκλεισαν το ημίχρονο με 42-32.

Ο Ερμής προσπάθησε για το καλύτερο στο β’ ημίχρονο, αλλά φαινόταν πολύ δύσκολο να έρθει η ανατροπή. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά 63-50, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο και ως εκ τούτου ο Κόροιβος έφτασε στη νίκη με 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 42-32, 63-50, 80-67.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Σαμόλης): Χείλαρης 16 (1), Καπώνης 2, Λαμπρόπουλος 16 (4), Μαραγκάκης 12 (2), Γκιουζέλης 9 (1), Τσιάκος 7, Λεϊμάνις 9, Γραβάνης 4, Θεοδωράκος 5

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Λίβανος): Τσιλούλης 2, Σπυρόπουλος 16 (1), Τζόλος 21 (3), Τριανταφύλλου 8 (1), Ζιβάνοβιτς 12 (2), Λάππας 3 (1), Βρεττάς, Λόλας 5.

Ιπποκράτης-Ιωνικός Ν.      72-84

Αμύντας-Πευκοχώρι 80-56

Εθνικός –Καστοριά  67-112

Ψυχικό-Απόλλων Π. 66-64

Καρδίτσα-Μαρούσι  74-50