Μπαίνει σε... σκέψεις ο Ερμής Αγιάς

*ΜΕΤΑ ΤΗ ΧΘΕΣΙΝΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΜΕ 87-80 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ Π. *ΓΙΑΝ. ΛΙΒΑΝΟΣ: ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

Δημοσίευση: 21 Απρ 2019 16:28

Τη δεύτερη εντός έδρας ήττα στο Κλειστό της Νεάπολης γνώρισε χθες ο Ερμής Αγιάς, αυτή τη φορά από τον Απόλλωνα Πάτρας με 87-80 και πλέον αρχίζει να μπαίνει σε σκέψεις για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στον βαθμολογικό πίνακα που θα του δώσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενόμενου, με πολλά προβλήματα στην άμυνα και καλείται πλέον να βγάλει όλα τα ψυχικά της αποθέματα στα τρία επόμενα παιχνίδια, αρχής γενομένης από το ματς στην Κω, κόντρα στον γηπεδούχο Ιπποκράτη τη Μ. Τετάρτη.

Το παιχνίδι από τα πρώτα του λεπτά ήταν νευρικό, με τον Ερμή να κατορθώνει να αποκτά οριακό προβάδισμα 2 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ανάλογη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα (31-27).

Ο Ερμής θυμήθηκε στη συνέχεια το επιθετικό του ταλέντο, αλλά παρέλειψε να δείξει προσοχή στην άμυνα, επιτρέποντας στον Απόλλωνα να μένει πάντα κοντά στο σκορ, ο οποίος ισοφάρισε σε 57-57 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Η μεγάλη ανατροπή έγινε στην τελευταία περίοδο, εκεί που ο Απόλλωνας με πρωταγωνιστές τους έμπειρους Μολφέτα και Στεφανίδη έβαλε πολύ δύσκολα στον Ερμή, ο οποίος άστοχος από το τρίποντο είδε το προβάδισμα να πηγαίνει στους φιλοξενούμενους και μη μπορώντας να αντιδράσει οδηγήθηκε στην ήττα με 87-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 31-27, 57-57, 80-87

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Λίβανος): Τσιλούλης 4, Σπυρόπουλος 21 (1), Τζόλος 14 (2), Κόμματος 17 (2), Τριανταφύλλου 4, Ζιβάνοβιτς 6, Λάππας 4, Τσούμας, Λόλας 10.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Δελέγκος): Στεφανίδης 18 (2), Βλάχος 4, Μπέμπης 14 (3), Κασπίρης, Μολφέτας 19 (1), Ζούμπος, Μπαζίνας, Εζόμο 12, Δημακόπουλος 12, Καζαρνόφσκι 8.