Εχασε αλλά… φωνάζει για τη διαιτησία

Ο ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 25'' ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΜΕ 73-72 ΕΝΤΑΣΗ ΜΕ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δημοσίευση: 05 Μαϊ 2019 22:14

Την τρίτη εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Ερμής Αγιάς Λάρισας χθες στο κλειστό της Νεάπολης, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι από την Καστοριά με 73-72 και πλέον για να είναι βέβαιος πως θα πάει στα πλέι οφ ανόδου για την Α1, πρέπει να κερδίσει στην τελευταία αγωνιστική της Α2 εκτός έδρας τον Διαγόρα Δρυοπιδέων.

Το χθεσινό ματς κρίθηκε με ένα τρίποντο του Χρυσόπουλου 25'' πριν το τέλος και ακολούθως η ομάδα της Αγιάς στον χρόνο που έμεινε, αρχικά ο Τζόλος με τρίποντο δεν μπόρεσε να ευστοχήσει, όπως και ο Σπυρόπουλος που πήρε το ριμπάουντ, αλλά τον σταμάτησε αντίπαλός του.

Μία ήττα στην οποία πάντως σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι διαιτητικές αποφάσεις των κ.κ. Μπίτη και Λόρτου με αποκορύφωμα την αποβολή του Νέστορα Κόμματου, αποφάσεις που έβγαλαν εκτός εαυτού ακόμη και τους πιο ήρεμους φιλάθλους του Ερμή.

Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στην ανάπαυλα, καθώς με το σφύριγμα της λήξης είχαμε ένταση μεταξύ παικτών των δύο ομάδων και χρειάστηκε η επέμβαση των ψυχραιμοτέρων αλλά και της Αστυνομίας, για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Εν συνεχεία, το διαιτητικό τρίο των κ.κ. Μπήτη-Λόρτου-Ταρενίδη Κ. πήραν το Φύλλο Αγώνα από τη γραμματεία στα αποδυτήρια και όταν επέστρεψαν για το δεύτερο μέρος, ενημέρωσαν τις δύο ομάδες πως αποβλήθηκαν τα δύο δεκάρια, ο Νέστορας Κόμματος του Ερμή Αγιάς (σ.σ. ήδη είχε χρεωθεί με τρία φάουλ στο πρώτο ημίχρονο) και ο Αλέξανδρος Ράπτης, της Καστοριάς.

Επιπλέον, αποβλήθηκε και ο τιμ μάνατζερ του Ερμή Άρης Γκαμπέτας, ενώ χρεώθηκαν με αντιαθλητικό φάουλ ο Τάσος Σπυρόπουλος του Ερμή και ο Δημήτρης Απιδόπουλος της Καστοριάς.

Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες προς τους διαιτητές, που δεν ξεκινούσαν το παιχνίδι και χρειάστηκε να έρθουν και άλλες ενισχύσεις από την Αστυνομία για να συνεχιστεί ο αγώνας.

ΦΟΒΕΡΕΣ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ

Το παιχνίδι που ξεκίνησε νευρικά και από τις δύο ομάδες είχε φοβερές διακυμάνσεις και αρχικά στο 7', ενώ ο Ερμής Αγιάς προηγούνταν με 16-9, οι φιλοξενούμενοι με ένα εκπληκτικό σερί 19-0 στο 12' έκαναν το σκορ 16-28!

Όμως οι παίκτες του αγιώτικου συλλόγου με ένα σερί 17-6, 2'.28'' πριν το ημίχρονο με τρίποντο του Κόμματου μείωσαν σε 33-34 και με ένα τρίποντο του Τζόλου στην εκπνοή, πήγαν στα αποδυτήρια με 41-37 υπέρ τους!

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ερμή μπήκαν πολύ δυνατά και στο 24'.15'', πήραν μια διαφορά ασφαλείας με 51-39.

Κι όμως και εκεί δεν κρίθηκε το ματς, καθώς η Καστοριά με ένα σερί 18-8 μείωσε στο 30' σε 59-57!

Ακατάλληλο για…καρδιακούς ήταν το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ο Ερμής προηγήθηκε με 63-57 (32'.18''), αλλά μετά είχαμε…ντέρμπι.

Η Καστοριά προηγήθηκε 64-65 (36'.38''), ο Ερμής 2'.49'' πριν το τέλος με δύο βολές του Σπυρόπουλου έκανε το 69-65, με καλάθι και φάουλ ο Σταμένκοβιτς μείωσε σε 69-68 1'.31'' πριν το φινάλε, με τρίποντο ο Τζόλος στο 38'.51'' έκανε το 72-68, μείωσαν οι φιλοξενούμενοι 54'' πριν το φινάλε με τον Μελισσαράτο σε 72-70 και όπως προαναφέραμε, ο Χρυσόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 25'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 16-21, 41-37, 59-57, 72-73

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Αβραάμ Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 17 (1), Σπυρόπουλος 8, Τζόλος 15 (3), Κόμματος 10 (2), Νταλός 2, Τριανταφύλλου 9 (2), Ζιβάνοβιτς, Λάππας 4 (1), Λόλας 7.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Νίκος Καραγιάννης): Αμπαράς 3 (1), Πετρόπουλος 15 (1), Μελισσαράτος 12, Χονδρογιάννης 7, Απιδόπουλος 7, Χρυσόπουλος 9 (3), Ράπτης, Βαβάτσικος 7, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 6 (2), Σταμένκοβιτς 7.

*Μετά τη λήξη του αγώνα βρέθηκαν στην Αστυνομία ο Κόμματος με τον Γκαμπέτα του Ερμή και αναμενόταν αργότερα να μεταβούν και οι διαιτητές, για να δώσουν τις δικές τους εξηγήσεις, χωρίς μέχρι αργά το βράδυ να έχει γίνει γνωστό, αν οι δύο πλευρές θα αλληλομηνύονταν.

*Προπονητής στην ομάδα της Καστοριάς είναι ο πρώην τεχνικός του Γυμναστικού Νίκος Καραγιάννης, ενώ αγωνίστηκε και ο Λαρισαίος Γιάννης Βαβάτσικος, που είχε καλή παρουσία.

3. Ερμής Αγιάς        46      (17-12)

4. Χαρίλαος Τρικούπης      46      (17-12)

5. Καρδίτσα  45      (16-13)

……………………………………………..

6. Καστοριά  45      (16-13)

7. Διαγόρας Δρυοπιδέων   45      (16-13)

8. Ιπποκράτης         45      (16-13)

9. Αμύντας    43      (14-15)

10. Ψυχικό    43      (14-15)

………………………………………………..

11. Απόλλων Πάτρας         42      (13-16)

Ηρακλής – Καρδίτσα          (2-0)

Ερμής Αγιάς – Χαρίλαος Τρικούπης        (1-1)

Αν γίνονταν αύριο τα playouts τα ζευγάρια θα ήταν:

Απόλλων Πάτρας – Μαρούσι        (1-1)

Κόροιβος – Ευρώπη Πευκοχωρίου          (1-1)