Συναρπαστικό παιχνίδι στη Φαλάνη

ΣΜΟΛΙΚΑΣ ΚΑΙ ΠΟΕ ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΑΝ ΙΣΟΠΑΛΟΙ 3-3 ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

Δημοσίευση: 19 Σεπ 2019 22:01

Ισόπαλοι με σκορ 3-3 αναδείχθηκαν Σμόλικας και ΠΟΕ (δύο ομάδες που θα παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα) σ’ ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι στο γήπεδο Φαλάνης, με το οποίο ολοκληρώθηκε χθες η 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της «DE-TOX »-Α’ ΕΠΣΛ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις, στις οποίες σημειώθηκαν δύο τέρματα, ένα για κάθε ομάδα (μέχρι το 90’ το σκορ ήταν 2-2).
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Σμόλικα που μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Πατσιωτού, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κακαζούκη, ενώ στο 14’ με το κοντινό πλασέ του Κολοβού (απέκρουσε με τα πόδια πάνω στη γραμμή ο Γούπος) και στο 18’ με το τετ-α-τετ του Μπόντε (πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει), οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει προβάδισμα ασφαλείας και να δώσουν διαφορετική εξέλιξη στον αγώνα. Αντ’ αυτού ο ΠΟΕ κατάφερε στο 23’ να ισοφαρίσει με τον Ματούλα (συρτό σουτ), για να λήξει έτσι το πρώτο μέρος με το 1-1.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 60’ ο Πεπκολάι κέρδισε πέναλτι (από τον Γκατζούρα) το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χάμος, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στον ΠΟΕ (1-2).
Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 72’ με αντίστοιχο τρόπο. Ο Πατσιωτός κέρδισε πέναλτι από τον Σουγλή, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος, ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Οι δύο ομάδες συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, χωρίς ωστόσο να είναι ουσιαστικές στην τελική προσπάθεια. Όλα αυτά μέχρι το 90’, γιατί στο 90’+1’ μετά από σέντρα του Κακαζούκη από τα αριστερά, ο Γκατζούλης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Σμόλικα (3-2).
Κι ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονταν αγκαλιά με τη νίκη, στο 90’+3’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πεπκολάι, έγινε χέρι αμυνόμενου μέσα στη μεγάλη περιοχή με αποτέλεσμα ο διαιτητής κ. Νίτσας να δείξει εκ νέου το σημείο του πέναλτι. Ο Χάμος για μία ακόμη φορά ήταν εύστοχος διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.
Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Νίτσας με βοηθούς τους κ. Μάνο και Καρακώστα.
ΣΜΟΛΙΚΑΣ ΦΑΛΑΝΗΣ (Β. Μπακογιάννης): Γραβάνης, Γκατζούρας (70’ Τσιρογιάννης), Κακαζούκης, Κολοβός, Σκούπρας, Μπέτσης, Παπαγεωργίου (54’ Ηλιόπουλος), Μολάς, Πατσιωτός (87’ λ.τ. Λάλλος), Γκατζούλης, Μπόντε (81’ Ζαμπέτας).
ΠΟ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Ζ. Ζιάγκας): Γούπος, Μπούσιας (82’ Α. Παναγιώτου), Νταμπώσης, Σουγλής, Περτζιόνι, Λαζαρίδης, Χάμος, Πεπκολάι, Ζηρδέλης (70’ Ν. Μπαρλαγιάννης), Ματούλας, Καραγκούνης (42’ λ.τ. Πετάνι).