Κερδισμένος ο Ολυμπιακός που είναι μόνος στην κορυφή

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ, ισόπαλο το ντέρμπι με ΑΕΚ

Δημοσίευση: 30 Σεπ 2019 22:37

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι, με τον... Ολυμπιακό να είναι ουσιαστικά ο νικητής της 5ης αγωνιστικής, καθώς έμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας. Από κοντά, όμως, ακολουθεί η Ξάνθη που νίκησε τον ΝΠΣ Βόλο.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο ΟΦΗ, που σημείωσε την τρίτη του νίκη του με σκορ 3-1, ενώ σημάδια ζωής έδειξε ο Παναθηναϊκός, που πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη. ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Η ΑΕΚ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να «σώσει» τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Super League. Οι πρωταθλητές που επέκτειναν στους 40 αγώνες το αήττητο σερί τους, προηγήθηκαν στο 16’ και το 58’ με τον Σβιντέρσκι, όμως η Ένωση βρήκε τις αντίστοιχες απαντήσεις με τον Τσιγκρίνσκι στο 54’ και τον πρώην παίκτη της ΑΕΛ Ντέλετιτς στο 79’. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι (δοκάρι) με τον Μπίσεσβαρ στο 25’. Διαιτητής: Στέφαν Κλόσνερ (Ελβετία) Κίτρινες: Βράνιες, Γαλανόπουλο – Γιαννούλης, Ζαμπά ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Παουλίνιο (46’ Γιακουμάκης), Λόπες, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (85’ Κλωναρίδης), Αλμπάνης (46’ Ντέλετιτς), Λιβάγια ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Ντούγκλας Αουγκούστο, Καντουρί, Λημνιός (77’ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (88’ Μαουρίτσιο), Σβιντέρσκι (65’ Άκπομ) ΕΚΑΝΕ «ΣΕΦΤΕ» Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Δώνη επικράτησαν με 1-0 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες το σημείωσε με εκπληκτικό τρόπο ο Ζαχίντ στο 20’, που ήταν και το πρώτο του με την πράσινη φανέλα. Επίσης, ο Περέα ξεκίνησε για πρώτη φορά στη βασική ομάδα. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και είχαν δύο δοκάρια. Αρχικά στο 45’ με τον Ινσούα κι εν συνεχεία στο 47’ με τον Μπουζούκη. Ο Πανιώνιος πίεσε στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες και με -2 βαθμούς παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση. Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου Κάρτες: Μανιάτης, Μαξίμοβιτς, Άρτσε - Ινσούα, Γιόχανσον, Κουρμπέλης ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Άρτσε (66’ Μιλόγεβιτς), Μανιάτης (57’ Καμαρά), Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Τσιλούλης, Αραμπούλι. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρα, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (88’ Χατζηθεοδωρίδης), Ζαχίντ, Μολό (71’ Μπεκ), Περέα (67’ Κολοβός). ΠΕΡΑΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ Η ΞΑΝΘΗ Η Ξάνθη, νίκησε με 3-1 τον Ν.Π.Σ. Βόλο στα Πηγάδια και επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά την ήττα στη Λάρισα από την ΑΕΛ με 3-0. Η ομάδα του Κίκο Ραμίρεθ «χτύπησε» τους Θεσσαλούς σε δύο κομβικά χρονικά σημεία: στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δεύτερου. Το σκορ άνοιξε στο 40’, όταν ο Στάρτζεον πέρασε την μπάλα στον Εντουάρντο, αυτός σούταρε μέσα από την περιοχή δεξιά και «έγραψε» το 1-0. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν στο 56ο λεπτό με τον Ντε Αμορίμ και έφτασαν στο 3-0 με τον Φοσέ στο 89’, για να μειώσει στις καθυστερήσεις (90’+1) ο Ατιγιάτ. Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος Κίτρινες : Κοβάτσεβιτς, Μουλέν - Μουνίθ, Φεράρι ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Ντίρεσταμ, Καρασαλίδης, Μαλεζάς, Σόσα, Κοβάτσεβιτς, Μουλέν, Ουίλιαμ (82’ Μπαριέντος), Εντουάρντο (65’ Τερκί), Ρενέλα (76’ Φοσέ), Στάρτζεον. ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Μπαλογιάννης (61’ Μάντζης), Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (67’ Μαξ), Μπασόνγκ, Μουνίθ, Τόρες, Μυστακίδης (57’ Ατιγιάτ), Γέντρισεκ. *Οι Ακρίτες τίμησαν τον Κώστα Φλίσκα για τη 14ετή προσφορά του στον σύλλογο. ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗ ΝΙΚΗ Ο ΟΦΗ Συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία ο ΟΦΗ, που επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης. Οι Κρητικοί, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, στο 51’ με τον Λουίς Φερνάντεθ κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι. Στο 57’ ο Φιγκεϊρέδο έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο 65’ ο Νέιρα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ ο Σεμέντο στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι Κρητικοί με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 10 βαθμούς. Να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ είχε τρία δοκάρια (2’ Σεμέντο, 36’ Φιγκεϊρέδο, 90’+1 Τσιλιανίδης), ενώ οι Αρκάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ιγκλέσιας στο 61’. Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης Κόκκινη: 61’ Ιγκλέσιας (2η κίτρινη) Κίτρινες: Νέιρα, Κουτρουμπής, Τσιλιανίδης - Λουίς Φερνάντεθ, Μαρτίνεθ ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (71’ Κουτρουμπής), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Βαζ (54’ Ναμπί), Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο (89’ Μάνος) ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης (53’ Αντζουλάς), Βαλιέντε, Μαρτίνεθ, Μουνάφο, Καπίγια, Ιγκλέσιας, Ριέρα (66’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ (76’ Μπαράλες) ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΤΡΟΜΗΤΟ Ο Ατρόμητος σημείωσε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0 του Παναιτωλικού στο Περιστέρι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων ξεκίνησε με γκολ από τα «αποδυτήρια» και συγκεκριμένα μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μανούσος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ούμπιντες κι αφού προηγουμένως ο Βρέσκας συμβουλεύτηκε το VAR. Στο 19ο λεπτό ο Γούτας «σημάδεψε» με κεφαλιά το δοκάρι του Κνετ. Στο 71’ ακυρώθηκε γκολ του Μοράρ, πάλι καθ’ υπόδειξη του VAR, σε πολύ δύσκολη φάση, με αποτέλεσμα να αποβληθεί στις διαμαρτυρίες ο βοηθός του Λουίς Κάστρο. Τη νίκη για τους γηπεδούχος «κλείδωσε» ο Μανούσος με το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα, που σημειώθηκε στο 87ο λεπτό. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιοβάνοβιτς. Διαιτητής: Γιώργος Βρέσκας Κόκκινη: 90’+6 Γιοβάνοβιτς (2η κίτρινη) Κίτρινες: Μπαένα, Ρισβάνης, Κατράνης - Αριγίμπι, Μάλης, Γιοβάνοβιτς ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Κιβρακίδης, Κατράνης, Ρισβάνης, Γούτας, Χαρίσης, Μπαένα, Νταβιώτης (84’ Γιακουμάκης), Ρόσα (64’ Μάντσον), Ούμπιδες (79’ Ανδρούτσος), Μανούσος. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Λουίς Κάστρο): Κνετ, Μπαλμπί, Λουσέρο, Ρότσα, Μάλης, Ντίας (62’ Ρομάν), Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Μοράρ, Αριγίμπι (84’ Ντουάρτε), Nτάλσιο. ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό την περασμένη Κυριακή, επικρατώντας με 2-0 της Λαμίας στο «Γ. Καραϊσκάκης». Το σκορ άνοιξε στο 61’ ο Σουντανί ύστερα από ένα απίθανο transition, στο οποίο η μπάλα έφτασε από τα χέρια του Σα στα δίχτυα της Λαμίας σε 13 δευτερόλεπτα, με τέσσερις πάσες! Τη νίκη για την ομάδα του Μαρτίνς «σφράγισε» ο Ελ Αραμπί στο 70’, όταν στη σέντρα του Κούτρη σκόραρε με εναέρια προβολή. Στο 63ο λεπτό ο Λοβέρα κατέγραψε την πρώτη συμμετοχή του στο πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό, καθώς ο νεαρός Αργεντινός αντικατέστησε τον Βαλμπουενά. Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος Κίτρινες: Τζανετόπουλος, Δημούτσος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Μπα, Σεμέδο (88’ Α. Παπαδόπουλος), Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Γκιγέρμε, Ποντένσε (78’ Μπενζιά), Σουντανί, Βαλμπουενά (63’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί. ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας (43’ Τζανετόπουλος), Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (75’ Μπουλούλης), Δημούτσος, Σκόνδρας, Βύντρα, Βάντερσον, Σάλιακας (60’ Τουράμ).