Ηττα του Ολυμπιακού

ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΕ 2-0

Δημοσίευση: 07 Νοε 2019 18:41

Ο Ολυμπιακός αν και στάθηκε καλά στο Αλιάνζ Αρίνα γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Μπάγερν Μονάχου για την 4η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Champions League.

Οι Βαυαροί βρήκαν τις λύσεις στην επανάληψη και με γκολ των Λεβαντόφσκι (69’) και Πέρισιτς (89’) πήραν τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση για τους 16 της διοργάνωσης. Με έναν βαθμό παραμένει ο Ολυμπιακός, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.
Με μία μεγάλη έκπληξη ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα τον Ραντζέλοβιτς αντί του Μασούρα, με σκοπό να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του στις αντεπιθέσεις. Από την άλλη ο Φλικ στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο της Μπάγερν άφησε εκτός τον Κουτίνιο.
Διαιτητής: Ρατσκόφσκι (Πολωνία)
Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Ντέιβις, Αλάμπα, Μαρτίνες, Γκορέτσκα (82’ Τολισό), Κίμιχ, Γκνάμπρι (88’ Πέρισιτς), Κομάν (90’ Κουτίνιο), Μίλερ, Λεβαντόφσκι.
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης (71’ Βαλμπουενά), Ραντζέλοβιτς (61’ Μασούρας), Ποντένσε, Γκερέρο.

ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΤΡΕΙΣ
Τρεις έγιναν οι ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16» του Champions League, μετά την ολοκλήρωση του «δεύτερου πιάτου» της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.
Μετά τις Μπάγερν και Γιουβέντους, η Παρί Σεν Ζερμέν «έκλεισε θέση» για τη φάση των νοκ άουτ αγώνων, μετά την χθεσινή της νίκη με 1-0 επί της Κλαμπ Μπριζ στο Παρίσι. Οι Βέλγοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 76’, αλλά ο Κέιλορ Νάβας μπλόκαρε το πέναλτι του Ντιάν!
Ο 18χρονος Ροντρίγκο στο ντεμπούτο του σε εντός έδρας αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης στο Champions League φρόντισε να δείξει ένα μέρος του τεράστιου ταλέντου του και να δικαιολογήσει γιατί η «Βασίλισσα» δαπάνησε 45 εκ. ευρώ για να τον αποκτήσει. Με το χατ τρικ που σημείωσε (στα πρώτα 7 λεπτά είχε πετύχει δύο γκολ) «υπέγραψε» την άνετη νίκη των «μερένγκες» επί της Γαλατασαράι με 6-0 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και, πλέον, οι Μαδριλένοι βρίσκονται «αγκαλιά» με το «εισιτήριο» για τους «16».
Απίστευτο ματς έγινε στο Ζάγκρεμπ, όπου η Σαχτάρ αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 3-1 μέχρι το 93ο λεπτό, κατάφερε να πετύχει 2 γκολ και να φύγει αήττητη με σκορ 3-3 από την έδρα της Ντιναμό και, πλέον, οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν τη μάχη για την 2η θέση.
Ατλέτικο Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι απέτυχαν να «κλειδώσουν» την πρόκριση μετά την ήττα της πρώτης από τη Λεβερκούζεν (2-1) και την ισοπαλία της δεύτερης στο Μιλάνο με την Αταλάντα (1-1).