«Δολοφόνος» Κακαβίτσης

*«Σκότωσε» τα Μετέωρα με τρία γκολ, τα δύο στις καθυστερήσεις και χάρισε τη νίκη στον Ηρακλή Λάρισας με 3-2

Δημοσίευση: 11 Νοε 2019 22:22

Ο «δολοφόνος» Γιώργος Κακαβίτσης «χτύπησε» ξανά, με «θύμα» αυτή τη φορά τα Μετέωρα. Με τρία γκολ που πέτυχε, τα δύο εκ των οποίων στις καθυστερήσεις (90’+1’ και 90’+5’), ανέτρεψε την εις βάρος της ομάδας του κατάσταση, που είχε διαμορφωθεί από

το 85’ και χάρισε τη νίκη στον Ηρακλή Λάρισας με 3-2. Ήταν η πέμπτη σερί νίκη των «κυανολεύκων» που αναρριχήθηκαν στην 3η θέση του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής (ισοβαθμούν με τα Σέλλανα που κατέχουν τη 2η θέση, καθώς έχουν νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι) και απέχουν μόλις 3 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Πιερικό. Ο δαιμόνιος Γιώργος Κακαβίτσης άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά μετά από φάουλ του Γιαννακόπουλου. Ο Ηρακλής Λάρισας, που είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος έχασε ευκαιρίες για να σιγουρέψει το αποτέλεσμα με τους Κακαβίτση (26’, 36’), Νάστα (38’) και Ναρίνογλου (44’). Αντ’ αυτού στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 63’ τα Μετέωρα κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το απευθείας φάουλ του Πολυζόπουλου, όμως στο 66’ έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Μπέτσας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Κακαβίτσης στο 71’ έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν η κεφαλιά που επιχείρησε αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι, για να φτάσουμε στο 85' όταν η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη για τον Ηρακλή Λάρισας, καθώς ο Κατσαντώνης με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργάκη έδωσε το προβάδισμα στα Μετέωρα γράφοντας το 1-2. Ψυχρολουσία για την ομάδα του Ηρακλή, όχι όμως και για τον Γιώργο Κακαβίτση που δεν είχε πει ακόμα τις τελευταίες του λέξεις. Έτσι στο 90’+1’ με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 90’+5’ με κοντινό πλασέ, μετά από σέντρα του Γιαννακόπουλου, διαμόρφωσε το τελικό 3-2, χαρίζοντας μία συναρπαστική νίκη στην ομάδα του. Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Μαργιόλας, που είχε βοηθούς τους κ. Τίκα και Καλογριανίτη (όλοι της ΕΠΣ Καρδίτσας). ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρ. Χατζηλιάδης-Θ. Τριανταφυλλόπουλος): Σπηλιόπουλος, Αλεξανδρής, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι (83’ Μουξιός), Νεμπεγλέρας, Νάστας (67’ Χριστίδης), Μανιώτης, Κακαβίτσης, Ζαφειρίου (77’ Γκιουρσάνης), Ναρίνογλου (81’ Τσαπατόρης). ΜΕΤΕΩΡΑ (Ν. Μανούρας): Τοπούζης, Μπέτσας, Δάσσιος, Κατσαντώνης, Λούκας, Γεωργάκης, Ιωάννου, Περέιρα (81’ Νικλητσιώτης), Τσιαντούλας (73’ Χριστοδουλόπουλος), Πολυζόπουλος, Φωτίκας (90’ Γρηγορίου). ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ηρακλής Λάρισας-ΑΣ Μετέωρα 3-2 Οικονόμος Τσαριτσάνης-Πιερικός 0-5 Θησέας Αγριάς-Αλμυρός 1-0 Ατρόμητος Παλαμά-ΑΟ Σελλάνων 0-0 Διγενής Νεοχωρίου-Δίας Δίου 5-1 ΑΕ Καρίτσας-Ποταμιά 5-0 Αταλάντη-Διαγόρας Στεφ. 2-1 Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8η αγωνιστική): 1. Πιερικός 14-1 19 2. Σέλλανα 10-5 16 3. Ηρακλής Λάρισας 11-10 16 4. Θησέας Αγριάς 15-7 16 5. Καρίτσα 17-6 15 6. Αταλάντη 11-11 13 7. Ατρόμητος Παλαμά 7-6 10 8. Αλμυρός 6-8 8 9. Οικονόμος Τσαριτσάνης 6-9 8 10. Μετέωρα 6-10 7 11. Δίας 7-19 7 12. Διγενής Νεοχωρίου 13-12 7 13. Διαγόρας Στεφανοβικείου 5-10 6 14. Ποταμιά 4-18 2 Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17/11, 15:00) ΑΣ Μετέωρα-Πιερικός Αλμυρός-Ηρακλής Λάρισας ΑΟ Σελλάνων- Οικονόμος Τσαριτσάνης Δίας Δίου-Θησέας Αγριάς Ποταμιά-Ατρόμητος Παλαμά Διαγόρας Στεφ.-Διγενής Νεοχωρίου ΑΕ Καρίτσας-Αταλάντη