Επική ανατροπή στα Χανιά από τον Απόλλωνα Λάρισας

ΝΙΚΗΣΕ ΜΕ 2-1 ΧΑΡΗ ΣΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΤΑΣΙΟΥΛΗ ΣΤΟ 90’+2’ - ΜΕΧΡΙ ΤΟ 86’ Η ΛΑΡΙΣΙΝΗ ΟΜΑΔΑ ΗΤΑΝ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΚΟΡ - ΣΤΟ 87’ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ Ο ΛΙΤΑΙΝΑΣ

Δημοσίευση: 01 Δεκ 2019 19:00

Συναρπαστική νίκη, με ανατροπή στις καθυστερήσεις χάρη στο γκολ του Τασιούλη στο 90’+2’, πέτυχε χθες στα Χανιά ο Απόλλωνας Λάρισας, ο οποίος επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με 2-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League 2.

Η ομάδα της Λάρισας μέχρι το 86ο λεπτό ήταν πίσω στο σκορ με 1-0, ωστόσο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, να πάρει αυτό που ήθελε και να αναρριχηθεί στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησαν δύο πολύ καλές στιγμές στο 22’ και στο 28’ με τους Κουσκουνά και Κάσσο αντίστοιχα, ενώ στο 36’ ήταν η σειρά του Μουμίν να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση. Τελικά το γκολ για τα Χανιά ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+1’), όταν μετά από σέντρα του Τζιώρα, ο Κάσσος με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0.
Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα άλλαξε αισθητά και οι Κρητικοί προσπάθησαν να διαχειριστούν το «ρευστό» προβάδισμα που είχαν, χωρίς ωστόσο να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί. Ο Απόλλωνας που δεν είχε πάψει να πιστεύει ότι μπορεί να κάνει την ανατροπή, βλέποντας ότι ο ρυθμός του παιχνιδού έχει πέσει αισθητά, πέρασε στην αντεπίθεση και κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω. Αρχικά στο 87’ ο Ναζίμ επιχείρησε δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ωστόσο στην επαναφορά ο Λίταινας με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.
Η ολική ανατροπή έγινε στο 90’+2’ όταν μετά από μπαλιά του Μπαστακού, ο Τασιούλης πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το τελικό 1-2.
Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Χρ. Βεργέτης, με βοηθούς τους κ. Δ. Βεργέτη και Κύριο (όλοι της ΕΠΣ Αρκαδίας). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Aνδρέου (28’), Σελινιωτάκης (75’), Γκουστάβο (11’), Μπαστακός (45’+1’), Χατζής (51’), Λίταινας (85’).
ΧΑΝΙΑ (Αλ. Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Σελινιωτάκης, Σωτηράκος, Κάσσος, Μουμίν, Παναγιωτούδης (65’ Χύσι), Παπαχρήστος (72’ Ουνγιαλίδης), Λεοζίνιο (82’ Αρναρέλλης), Κουσκουνάς, Τζιώρας.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης (85’ Τασούλης), Σουλιώτης, Καρρίκι, Λίταινας, Χατζής, Ναζίμ, Σιφναίος, Γκουστάβο (41’ Καμπέρης), Μπαστακός.