Πήρε βαθμό, μπορούσε και τη νίκη

*Ο Ηρακλής Λάρισας χθες στο Στεφανοβίκειο (1-1) *Διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν δόθηκε στο 68’

Δημοσίευση: 02 Δεκ 2019 15:33

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση ο Ηρακλής Λάρισας απέσπασε πολύτιμο βαθμό στο Στεφανοβίκειο από τον τοπικό Διαγόρα, με τον οποίο αναδείχτηκε ισόπαλος

1-1, σε αγώνα της 11ης ημέρας στον 3ο όμιλο της Γ΄Εθνικής κατηγορίας.

Μάλιστα οι «κυανόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν πάρει ακόμη και τους τρεις βαθμούς, αν ο ρέφερι της συνάντησης κατελόγιζε πέναλτι σε ανατροπή του Κακαβίτση στο 68΄.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και για τις δύο ομάδες , όμως στην επανάληψη σημειώθηκαν τα δύο τέρματα.

Συγκεκριμένα, στο 54’ από κόρνερ που εκτέλεσε ο Κουβελάς, πήρε την κεφαλιά ο Αλεξίου και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Τσακάλι. Ο Κουβελάς από τα έντεκα μέτρα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα στο 59΄, Ναρίνογλου μπήκε από τα δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά ο Πρίφτης μπλόκαρε την μπάλα.

Και στο 68’ ο Λάιος ανέτρεψε τον Κακαβίτση με τον διαιτητή να θεωρεί πως δεν υπήρξε παράβαση, μια απόφαση που προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους.

Στο 78’ ο ταλαντούχος Μουξιός, που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 69΄, μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή με κεφαλιά πέτυχε το γκολ ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1.

Οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις έγιναν απειλητικοί, όταν ο Τανός επιχείρησε το σουτ και ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε την μπάλα πάνω στη γραμμή, μετά την κεφαλιά του Σπ. Καραπλιάγκου.

Παράπονα για τη διαιτησία του κ. Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας), εκφράστηκαν από την πλευρά του Ηρακλή, ενώ συνεργάτες του διαιτητή ήταν οι κ.κ. Λιτοσελίτης (Φθιώτιδας), Τσιπούρας (Φωκίδας).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΒΙΚΕΙΟΥ (Μιχάλης Ζιώγας): Πρίφτης, Καραμπούζης, Βουραζέρης, Καραπλιάκος Κ., Λάϊος, Καραπλιάκος Σ., Κουβελάς, Αλεξίου, Αλαμάνης (84’ Τανός), Μούτσα Μπλέντι, Ζιάκας (61’ Καλύβας).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Ναρίνογλου, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Νεμπεγλέρας, Χριστίδης (90’ +2 Αλεξανδρής), Μανιώτης, Κακαβίτσης, Ζαφειρίου (86’ Γκιουρσάνης), Νάστας (69’ Μουξιός).