Ηταν θέμα ανωτερότητας

Εύκολη νίκη για τον Ηρακλή Λάρισας με 4-0 επί του Νεοχωρίου και επιστροφή στην 3η θέση του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής

Δημοσίευση: 10 Φεβ 2020 20:19

Εύκολο απόγευμα είχε χθες στο γήπεδο Νεάπολης ο Ηρακλής Λάρισας, ο οποίος επιβλήθηκε του Διγενή Νεοχωρίου με 4-0, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής στον 3ο όμιλο.

Οι «κυανόλευκοι» με τη νίκη τους αυτή επέστρεψαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και παράλληλα αύξησαν το αήττητο σερί στη φυσική τους έδρα τη Νεάπολη.
Η ομάδα της Λάρισας κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (άλλωστε η διαφορά ποιότητας των δύο αντιπάλων ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής) έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, ενώ παράλληλα δεν επέτρεψε τον αντίπαλό της να γίνει απειλητικός.
Το μόνο αρνητικό για τους «κυανόλευκους» του Χρήστου Χατζηλιάδη ήταν η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Μανιώτης στο 6ο λεπτό, με την οποία συμπλήρωσε τέσσερις και δεν έχει δικαίωμα να αγωνιστεί στην επόμενη αγωνιστική και συγκεκριμένα στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Θησέα Αγριάς.
Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό με ωραίο σουτ ο Τάρτας, στο 41’ ο Κακαβίτσης με εξαιρετική κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιαννακόπουλου διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ στο 72’ ο Γκιουρσάνης με ένα εντυπωσιακό γκολ για χάι λάιτ, πήρε την μπάλα από τον χώρο της μεσαίας γραμμής, προχώρησε και παρά την πίεση του αντίπαλου αμυντικού, με «κεραυνό» κάρφωσε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας κι έγραψε το 3-0.
Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 90’+4’ με το αυτογκόλ του Θ. Αλεξίου με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιουρσάνη.
Σε ό,τι αφορά στις χαμένες ευκαιρίες για τον Ηρακλή Λάρισας, οι κυριότερες καταγράφηκαν στο 2’ με τον Κακαβίτση, στο 5’ και στο 54’ με τον Νάστα, στο 38’ με τον Ζαφειρίου, στο 47’ με τον Γιαννακόπουλο και στο 77’ με τον Μουξιό.
Εύκολο απόγευμα και για τον διαιτητή κ. Σουλίδη από την ΕΠΣ Κοζάνης που είχε βοηθούς τους κ. Βογδόπουλο και Σάκκο (από την ίδια Ένωση). Την κίτρινη κάρτα πλην του Μανιώτη στο 6’, αντίκρισαν επίσης οι Τσιγαρίδας (44’), Σταμπέκος (46’), Γκαντιάς (61’) και ο προπονητής των φιλοξενουμένων κ. Ευαγγέλου (67’).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρ. Χατζηλιάδης-Θ. Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Ναρίνογλου (68’ Αθανασιάς), Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τάρτας, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης (75’ Κρίτσας), Μανιώτης, Νάστας (55’ Γκιουρσάνης), Ζαφειρίου, Κακαβίτσης (75’ Μουξιός).
ΔΙΓΕΝΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Σπ. Ευαγγέλου): Ράπτης, Δ. Τεντολούρης (87’ Κερασιώτης), Τσιγαρίδας, Δ. Αλεξίου (56’ Αυγουστάτος), Σταμέκος, Μωραΐτης, Απ. Τεντολούρης, Γκαντιάς, Κοντογιώργος, Διβανές (87’ Χριστοδούλου), Θ. Αλεξίου.