Στο +9 η Δήμητρα Γιάννουλης, κέρδισε το ντέρμπι η Αστραπή

*Τι έγινε χθες σε 1ο και 2ο όμιλο της Α1 Ερασιτεχνικής

Δημοσίευση: 17 Φεβ 2020 21:50

Στο +9 αύξησε τη διαφορά της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου η Δήμητρα Γιάννουλης, η οποία πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Βερδικούσιας με 1-0 χάρη στο «χρυσό» γκολ του Ραμάι στο 82ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι στο 78’ είχαν δοκάρι με τον Οικονόμου.

Ο δεύτερος Όλυμπος Γόννων υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2 από τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας, σ’ ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές αλλά δεν μπόρεσαν να κλειδώσουν τη νίκη. Συγκεκριμένα στο 50’ ο Μ. Παπαρίζος έγραψε το 1-0, ο Κολτσίδας απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό (1-1), ο Κοταρέλας στο 57’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Φιλοκτήτη, αλλά ο Μπούμπουλης στο 65’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Ο Φιλοκτήτης ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε στο 90’ ο Λαδάς.
Πολύτιμο έδαφος στη μάχη της κορυφής έχασε και ο Κεραυνός Δένδρων, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Ιπποκράτη στο «Γ. Μητσιμπόνας». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30’ με τον Φραχόλι, που είχε και δοκάρι στο 45’, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή χάρη στα γκολ των Γκάτη (55’- πέν.) και Σερδένης (67’). Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 90’+5’ ο Τσουμάνης. Πριν το τέλος αποβλήθηκε ο Αχ. Καλέσης των φιλοξενουμένων.
Εύκολη νίκη για τον Κεραυνό Δρυμού με 5-1 επί της Αιγάνης. Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 28’ με τον Καραγκούνη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη και με τα γκολ των Παναγιώτου (48’, 58’, 65’), Λαγιοκάπα (54’) και Σογλή (67’) έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.
Χωρίς νικητή έληξε και το παιχνίδι στη Μαρμαρίνη. Η Πελασγιώτιδα άνοιξε το σκορ στο 9’ με τον Νεστορίση, ο Χείμαρρος ισοφάρισε στο 15’ με τον Κωσταρέλο (1-1), για να γίνει στο 56’ το 1-2 με το πέναλτι του Τσιαντούλη. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 66’ ο Σαμαράς.
Από νωρίς έθεσε τις βάσεις για τη νίκη ο Κίσσαβος Συκουρίου μέσα στο Βιολογικό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Ριζούλη (5’) και Τζιούρα (13’), ο Πανιώνιος μείωσε σε 1-2 στο 38’ με τον Παϊτέρη, αλλά ο Τζιούρας στο 55’ και ο Κάτσας στο 77’ σφράγισαν τη νίκη με 4-1 για τον Κίσσαβο.
Στο γήπεδο Κουλουρίου ο τοπικός Άρης προηγήθηκε με τον Καραγκούνη στο 34’, όμως η Ακαδημία Τυρνάβου πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Σαπανλάρι στο 76’ (1-1).
Παίζοντας αποφασιστικά η Δόξα Βλανίδας πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στον ΣΣ Ραψάνης και έκανε ένα σημαντικό βήμα παραμονής. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Βαρσάμης (62’), Ρακιτζόγλου (66’) και Ν. Παρλάντζας (78’).
Σ.Σ. Ραψάνης 17-45 9
*Ο Κίσσαβος Συκουρίου ξεκίνησε με -6 βαθμούς.

ΑΚΑΘΕΚΤΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Ο Α.Σ. ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΩΝ
Σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου της Α1 ΕΠΣΛ βρίσκεται ο ΑΣ Βορειοηπειρωτών ο οποίος επικράτησε της Ραχούλας με 3-1. Οι πρωτοπόροι προηγήθηκαν στο 13’ με τον Ακρίβο, ενώ στο 77’ ο Γαλάνης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η Ραχούλα μείωσε σε 2-1 στο 88’ με τον Εμμανουήλ, όμως ο Γαλάνης έβαλε τέλος στην αγωνία διαμορφώνοντας στις καθυστερήσεις το τελικό 3-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 45’ η Ραχούλα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσαγκαλά.
Η Αστραπή Ν. Πολιτείας κέρδισε στο χθεσινό ντέρμπι κορυφής την Υπέρεια με 2-1 μετά από ανατροπή και διατηρήθηκε σε τροχιά ανόδου. Το παιχνίδι έγινε στο γήπεδο Μαυροβουνίου με την Υπέρεια να ανοίγει το σκορ στο 54’ ο Γκατζόγιας, όμως ο Καλτσάς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 61’ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Ζησούλης στο 72’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
«Παρών» στη μάχη της ανόδου δηλώνει και ο Παναγροτικός, ο οποίος αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο ημίωρο της αναμέτρησης, νίκησε εκτός έδρας με 4-2 το Ναρθάκι, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χριστοδούλου. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8’ με τον Σπανό, ενώ στο 30’ πήραν προβάδισμα ασφαλείας με τον Καψιώχα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν τις προσπάθειές τους και αρχικά μείωσαν σε 2-1 με τον Χριστοδούλου στο 37’, ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 80’ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2. Στο 85’ ο Φάσσας έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Παναγροτικό (2-3), ενώ τη νίκη των φιλοξενουμένων σφράγισε στις καθυστερήσεις ο Χριστοδούλου με πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.
Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι στη Βαμβακού αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν στις καθυστερήσεις να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) χάρη στο γκολ του Τασιόπουλου. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 60’ με το πέναλτι του Μακρή, οι φιλοξενούμενοι με τους Δαλαμπύρα (77’ πέν.) και Γεωργούλα (84’) έκαναν την ανατροπή αλλά στο τέλος μίλησε ο Τασιόπουλος.
Συναρπαστικό φινάλε είχε και το παιχνίδι στη Γλαύκη όπου το Μελισσοχώρι κέρδισε με 2-1 την τοπική Δάφνη μετά από ανατροπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 60’ με τον Πικούλη, ο Καραμάνος στο 85’ ισοφάρισε σε 1-1 και ο Αγγελακόπουλος λίγο πριν το τέλος έγραψε το 1-2.
Με το ίδιο σκορ έληξε και το παιχνίδι στο γήπεδο Ελευθερών όπου ο Προμηθέας νίκησε με 2-1 την ομώνυμη ομάδα έχοντας πρωταγωνιστή τον Σεΐζη που σκόραρε στο 4’ και στο 55’. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί μόλις στο 2’ με τον Παπαδόπουλο.
Χάρη στα γκολ των Τσαπράζη (41’) και Δοξαριώτη (86’) ο Ατρόμητος Αγ. Αναργύρων πήρε τη νίκη απέναντι στη Γαλήνη, ενώ τέλος ο Λαρισαϊκός πέρασε εύκολα από το Βασιλί, κερδίζοντας την αναγέννηση Φαρσάλων με το ευρύ 4-0. Σκόρερ των «πρασίνων» ήταν οι Κουρούκας (15’, 25’) και Μπουμπουνάρας (82’, 90’).