«Εσπασαν» καρδιές στη Φαλάνη

ΣΤΟ 0-0 ΤΟΥ ΣΜΟΛΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΑΛΑΝΙΑΚΟ ΕΧΑΣΑΝ ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΤΟ 90’+5’ ΟΙ «ΚΙΤΡΙΝΟΙ» ΚΑΙ ΕΞΕΦΡΑΣΑΝ ΕΝΤΟΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΣΤΟ 68’

Δημοσίευση: 23 Φεβ 2020 21:57

Ένα χαμένο πέναλτι στο 90’+5’ και μία βεβιασμένη απόφαση του α’ βοηθού (που θα συζητηθεί πάρα πολύ), με την οποία ακυρώθηκε γκολ στο 68’, καθώς επίσης και μία σειρά χαμένων κλασικών ευκαιριών στέρησαν τη νίκη από τον Φαλανιακό στο χθεσινό «el clasico» της Φαλάνης κόντρα στον Σμόλικα, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της «DE-TOX-Α’ ΕΠΣΛ».

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της «λευκής» ισοπαλίας, με τον Φαλανιακό, ωστόσο, να αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα και κατά συνέπεια να χάνει πολύτιμο έδαφος στη μάχη της κορυφής.
Μόλις στο 8ο λεπτό ο Φουσίκας έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους», όταν βγήκε μόνος στην αντεπίθεση, απέφυγε τον αντίπαλο αμυντικό, αλλά και τον τερματοφύλακα, ωστόσο δεν μπόρεσε -ως διά μαγείας- να σκοράρει, αφού ο Σκούπρας σαν από μηχανής θεός με προβολή έδιωξε πάνω στη γραμμή. Ακολούθησαν πολύ σημαντικές ευκαιρίες για τον Φαλανιακό με τους Λεσάι, Τσιάκο, Αντωνόπουλο, Φουσίκα τόσο στο α’ όσο και στο β’ ημίχρονο, για να φτάσουμε στο 68’, όταν ο Τσιάκος διεκδίκησε την μπάλα από τον Γκατζιούρα και με ψηλοκρεμαστό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Ο διαιτητής κ. Νίτσας, που ήταν πολύ κοντά στη φάση, κινήθηκε προς τη σέντρα, αφού δεν διαπίστωσε κάτι το αντικανονικό, ωστόσο ο α’ βοηθός κ. Καραμπούλας σήκωσε τη σημαία του. Τελικά το γκολ δεν μέτρησε και αντ’ αυτού καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ. Μία απόφαση που στέρησε ένα κανονικό, όπως φάνηκε, γκολ για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι ωστόσο συνέχισαν να πιέζουν και στο 90’ ο Φουσίκας έχασε μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 90’+1’ χέρι του Ζαμπέτα εντός περιοχής κρίθηκε ότι δεν είναι πέναλτι.
Το παιχνίδι έφτασε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Λεσάι ανετράπη μέσα στην περιοχή, με τον κ. Νίτσα να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Τσιάκος, ο Γραβάνης απέκρουσε, ο επερχόμενος Γ. Πανταζής με νέο σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με αποτέλεσμα αφενός να χαθεί η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του Φαλανιακού για να σώσει την παρτίδα και αφετέρου ο τερματοφύλακας του Σμόλικα Γραβάνης να γίνει ο ήρωας για την ομάδα του.
Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε σε κλίμα έντασης, αφού οπαδοί των τυπικά φιλοξενουμένων μετά το τέλος του αγώνα πολιόρκησαν τα αποδυτήρια των διαιτητών.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, ο πρωτοπόρος ΠΟΕ ξεπέρασε το εμπόδιο του Μαυροβουνίου με 2-0 χάρη στα γκολ του Χάμου στο 40’ με πέναλτι και του Λαζαρίδη στο 86’, επιβεβαιώνοντας για ακόμα μία φορά ότι μέσα στην έδρα του είναι άτρωτος (μετρά 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια). Σχετικά με τον Αετό Μακρυχωρίου, πήρε τους 3 βαθμούς χωρίς να αγωνιστεί, λόγω Λάρισας 2012.
Την πόρτα των πλέι οφ χτυπά το Κιλελέρ που νίκησε 1-0 τον Αμπελωνιακό με γκολ στις καθυστερήσεις από τον Τζέκα, ο Δωτιέας Αγιάς μοιράστηκε τον βαθμό της «λευκής» ισοπαλίας με τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ (οι φιλοξενούμενοι πήραν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθειά τους για άνετη παραμονή στην κατηγορία), ενώ στο Μεσοχώρι καταγράφηκε ένα ακόμα ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) σ’ ένα παιχνίδι όπου τέθηκαν αντίπαλοι ο Δαμασιακός και η Αμπελιά. Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 4’ με το πέναλτι του Γελαλή, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 76’ με τον Γκαραλιάκο.
Ένα ακόμα ουσιαστικό βήμα παραμονής έκανε ο Αχιλλέας Φαρσάλων, ο οποίος νίκησε με 1-0 τον Τύρναβο 2005 στο γήπεδο Βαμβακούς. «Χρυσός» σκόρερ για τους νικητές ο Αναγνώστης στο 14ο λεπτό.
Τέλος, στο Αργυροπούλι η τοπική Δόξα νίκησε με 3-0 τη Δόξα Βλαχογιαννίου και βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία τη συνέχεια. Για τους νικητές σκόραραν οι Πλιάτσικας (14’), Μπέλτσιος (38’) και Τσιάγκος (59’ πέν.).

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΣΤΗΝ Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ
Έστω και με 1-0 η Δήμητρα Γιάννουλης νίκησε τον Κίσσαβο Συκουρίου στο γήπεδο Πουρναρίου («χρυσός» σκόρερ ο Ράμαι στο 82’) και διατήρησε το προβάδισμα των 9 βαθμών στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Α1 ΕΠΣΛ. Με το ίδιο σκορ ο δεύτερος της βαθμολογίας Όλυμπος Γόννων έκαμψε την αντίσταση της Μαρμαρίνης (Τσούγιας 14’), ενώ με νίκη προχώρησε και ο Κεραυνός Δένδρων, ο οποίος επιβλήθηκε του Άρη Κουλουρίου με 2-0 (Γκάτης 55’ πέν., Γκαμπέτας 90’+2’).
Στο μοναδικό χθεσινό παιχνίδι του 2ου ομίλου τα Βούναινα νίκησαν το Ναρθάκι με 3-1 (Δαλαμπύρας 16’, Ελευθέρογλου 46’, 67’ – Παπαθανασίου 58’).
Βούναινα 43-20 42
............................................
Προμηθέας 20-28 20
...........................................
Λαρισαϊκός 20-36 15
Γαλήνη 14-31 14
Γλαύκη 14-43 12
Αναγέννηση Φ. 10-50 7
*Βούναινα και Ναρθάκι έχουν έναν αγώνα περισσότερο
Η Β’ ΕΠΣΛ
Δύο εξ αναβολής παιχνίδια για το πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΛ (14η αγωνιστική) θα διεξαχθούν σήμερα Κυριακή. Αναλυτικά: