Εντυπωσιακές νίκες για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ ΚΑΙ ΖΟΡΙΑ ΛΟΥΧΑΝΣΚ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΟΡ 4-1

Δημοσίευση: 06 Νοε 2020 20:20

Μέσα σε 19 λεπτά παιχνιδιού στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ, αν και πίσω στο σκορ με 0-1, από την πολύ καλή στο πρώτο μέρος Αϊντχόφεν, μεταμορφώθηκε σε ομάδα θαύμα και με 4 γκολ στο διάστημα αυτό κατακεραύνωσε την Ολλανδική ομάδα, την οποία νίκησε με 4-1, δημιουργώντας όχι μόνο αίσθηση με την εξαιρετική και μεγάλη νίκη του, αλλά και τις προϋποθέσεις της πρόκρισης για τη φάση των 32 του Europa League.

Το κλειδί της μεγάλης ανατροπής και ανεπανάληπτης επιτυχίας του ΠΑΟΚ ήταν οι αλλαγές στις οποίες προχώρησε ο Πάμπλο Γκαρσία περνώντας στην ομάδα τους γρήγορους επιθετικούς Τζόλη και Σφιντέρσκι, που με τη σειρά τους αξιοποίησαν και τον χαρισματικό Αντρίγια Ζίφκοβιτς που με δύο ωραία γκολ έδειξε τον δρόμο της μεγάλης νίκης.
Η Αϊντχόφεν προηγήθηκε στο 21’ με το πέναλτι του Ζάχαβι (ο Σβαμπ ανέτρεψε τον Μάλεν). Στο 47’ ο Σβαμπ ισοφάρισε σε 1-1, στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ζίβκοβιτς που στο 56’ έγραψε το 2-1, ενώ ο Τζόλης στο 58’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 66’ ο Ζίβκοβιτς.
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζόλης παραβίασε για μία ακόμα φορά την εστία του Μβογκό, αλλά ήταν ελάχιστα ακάλυπτος και σωστά το γκολ ακυρώθηκε.
ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης (71’ Λύρατζης), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (80’ Τσιγγάρας), Ντούγκλας Αουγκούστο, Αντρίγια Ζίβκοβιτς (85’ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (46’ Τζόλης), Τσόλακ (46’ Σφιντέρσκι).
ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Σμιντ): Μβογκό, Τέτζε, Σανγκαρέ (83’ Λεντέσμα), Μποσκαλί, Μαξ, Τόμας (57’ Μαντουεκέ), Ροσάριο (46’ Φέϊν), Γκέτσε (83’ Σαϊμπαρί), Ιχατάρεν (58’ Μάουρο Τζούνιορ), Μάλεν, Ζάχαβι.

Η ΑΕΚ
Η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά από τρία χρόνια και παράλληλα έμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους «32» του Europa League. Με σπουδαία εμφάνιση στην Ουκρανία, επικράτησε 4-1 της Ζόρια Λουχάνσκ και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στον 7ο όμιλο της διοργάνωσης. Τα γκολ πέτυχαν οι Τάνκοβιτς (7’), Μάνταλος (34’), Λιβάγια (54’, 82’) για την Ένωση, που έφερε εις πέρας τη μισή δουλειά. Η άλλη μισή είναι στον εντός έδρας αγώνα της με τους Ουκρανούς, στις 26 Νοεμβρίου. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Κοτσέργκιν στο 81’.
ΖΟΡΙΑ ΛΟΥΧΑΝΣΚ (Βίκτορ Σκρίπνικ): Σεβτσένκο, Τσίγκανικς, Κομτσενόφσκι (59’ Φαβόροφ), Βέρνιντουμπ, Αμπού Χάνα, Ιβανισένια, Κοτσέργκιν, Καμπάεφ (59’ Γκλάντκι), Γιουρτσένκο, Γκρόμοφ (46’ Σαγιαντμανές), Λούνοφ (46’ Ναζαρίνα).
ΑΕΚ (Τζανλούκα Κολονέλο): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Ινσούα, Κρίστιτσιτς (85’ Γαλανόπουλος), Σάκχοφ (69’ Σαμπανάτζοβιτς), Μάνταλος (85’ Μπότος), Λιβάγια, Τάνκοβιτς (75’ Ανσαριφάρντ).
*Ο Πέτρος Μάνταλος συμπλήρωσε κάρτες και δεν θα παίξει στο επόμενο ματς με τη Ζόρια (26/11) στο ΟΑΚΑ.