Νίκη για ΠΑΟ, ήττα Ολυμπιακού

Δημοσίευση: 04 Δεκ 2020 20:25

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα στην επίθεση από την τρίτη περίοδο και με την άμυνα να μπαίνει στην εξίσωση στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε στο Μιλάνο το δεύτερο φετινό «διπλό» του.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν της Αρμάνι με 80-77, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 4-7 το ρεκόρ τους και στερώντας την ευκαιρία από τους Ιταλούς να περάσουν την... πόρτα της τετράδας (6-4).
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80.
Σε μία κάκιστη επιθετική βραδιά, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε, 80-61, χωρίς αντίδραση, από την πρωταθλήτρια Euroleague 2019, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, και με τον Γιώργο Μπαρτζώκα στα αποδυτήρια, καθώς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στα τέλη της 3ης περιόδου. Αυτή ήταν η 5η ήττα του Ολυμπιακού στη διοργάνωση σε 10 αγώνες, ενώ η ΤΣΣΚΑ μετρά 9 νίκες και απολαμβάνει το «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός    80-61
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - Φενέρμπαχτσε    65-73
Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ερυθρός Αστέρας    81-76
Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός    77-80
Βαλένθια - Άλμπα Βερολίνου    92-100