Νίκες για Ζενίτ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Δημοσίευση: 22 Απρ 2021 20:20

Το πρώτο «break» στα φετινά πλέι οφ της Euroleague σημειώθηκε στη Βαρκελώνη, με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης να «αρπάζει» από το Game 1 το πλεονέκτημα της έδρας της Μπαρτσελόνα.

Η σεμιναριακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, είχε απάντηση στην επανάληψη από τους Καταλανούς, οι οποίοι με «όπλο» την άμυνα επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά τελικά... κάηκαν από το «ζεστό» χέρι του Κέι Σι Ρίβερς, «πέφτοντας» με το τελικό 74-76. Αύριο η Ζενίτ έχει την ευκαιρία με νέο «διπλό» να γράψει το 2-0, πριν η σειρά μεταφερθεί στη Ρωσία.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 34-48, 54-61, 74-76
*Η αποδεκατισμένη, ελέω κορονοϊού, Φενερμπαχτσέ πίστεψε στο «break» για 32 λεπτά, αλλά η ΤΣΣΚΑ ήταν... ασυγκράτητη στα τελευταία οκτώ λεπτά του Game 1, προστατεύοντας το πλεονέκτημα της έδρας. H ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 92-76 και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζονται για την πρόκρισή της στο Final-4.
Με οδηγό τον Νάντο ντε Κολό, η Φενέρ βρέθηκε για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ στο 32’, όταν προηγήθηκε με 67-68. Ωστόσο, τα τέσσερα «κολλητά» τρίποντα που ακολούθησαν, με εκτελεστές τους Ούκοφ, Αντόνοφ και Χάκετ (2), έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στην ΤΣΣΚΑ για ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 25-8, με το οποίο έγραψε το τελικό 92-76.
Τα δεκάλεπτα: 28-23, 53-44, 64-66, 92-76