Στην Εθνική Ταεκβοντό η Δέσποινα Τσέτσιλα

*Η αθλήτρια του Α.Ο. «ΕΥΖΗΝ» Αμπελώνα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο προκριματικό πρωτάθλημα της Χαλκίδας

Δημοσίευση: 19 Ιουλ 2021 20:20

Με μεγάλες επιτυχίες ολοκληρώθηκε η συμμετοχή της σχολής Ταεκβοντό «ΕΥΖΗΝ» Αμπελώνα στο προκριματικό πρωτάθλημα Ταεκβοντό, που διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ταεκβοντό (ΕΛ.Ο.Τ.) στο κλειστό γυμναστήριο της Κανήθου στη Χαλκίδα.

Οι αγώνες αφορούσαν τη στελέχωση της Εθνικής ομάδας ενόψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί σε ένα μήνα περίπου (24-29 Αυγούστου) στο Ταλίν της Εσθονίας.
Συγκεκριμένα, ο πρώτος κάθε κατηγορίας στα Cadets από το συγκεκριμένο πρωτάθλημα παίρνει το εισιτήριο για το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
Ο σύλλογος «ΕΥΖΗΝ» Αμπελώνα, συμμετείχε με πέντε αθλητές, οι οποίοι πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση, κατέκτησαν τρία μετάλλια, ενώ δύο αθλητές έμειναν στην 5η και την 8η θέση αντίστοιχα, χάνοντας για μία «ανάσα» τη δυνατότητα να ανέβουν στο βάθρο.
Αναλυτικά οι επιτυχίες του συλλόγου:
1) Δέσποινα Τσέτσιλα: χρυσό μετάλλιο μετά από πέντε νικηφόρους αγώνες στην κατηγορία κορασίδων -51 kg και πρόκριση για το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Kids και Cadets της Εσθονίας.
2) Μάνος Μπαργιώτας: 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο στα -49 kg παίδων.
3) Χριστίνα Τσέτσιλα: 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο στα -33 kg κορασίδων.
4) Γιώργος Τσακνάκης: στα -61kg παίδων.
5) Κωνσταντίνος Τσέτσιλας: στα -37 kg παίδων.
*Οι δύο τελευταίοι πραγματοποίησαν καταπληκτική εμφάνιση, αλλά έχασαν στις λεπτομέρειες την είσοδό τους στα μετάλλια και την πρόκρισή τους στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.