Συνεχίζει ακάθεκτη η εξάδα στην Α’ DE TOX

Δημοσίευση: 24 Οκτ 2021 20:07

Έξι ομάδες στην Α’ Κατηγορία DE TOX συνεχίζουν την τρελή... πορεία τους και πέτυχαν χθες την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.
Φαλανιακός, Παναγροτικός, Αχιλλέας Φαρσάλων, Οικονόμος, Κιλελέρ και Δωτιέας Αγιάς τρέχουν πλέον με 4χ4, σε ένα πρωτάθλημα που αναμενόταν πως θα είναι δύο ταχυτήτων και παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον.

Παναγροτικός - Αβέρωφ    4-0
Χουσενάι (4’), Ανδρεόπουλος (10’), Γκουντίκας (17’, 87’)
Δωτιέας - Αμπελιά    1-0
(70’ Μακρής, κόκκινη 45’ Κιλιαριώτης, Αμπελιά)
Αχιλλέας Φαρσάλων - Αστραπή    1-0
(58’ Κερμελίδης)
Μαυροβούνι - Φαλανιακός    0-2
(81’ Τσιάκος πέναλτι, 94’ Μπλέντι - κόκκινη 85’ Πανταζής, Φαλανιακός)
Κιλελέρ - Δαμασιακός    2-0
(35’ Τζέκα, 65’ Ζιόμπουρας)
Σμόλικας - Τσαριτσάνη    0-4
(6’ Αθανασούλης, 71’ Πεπκολάι, 77’ Ντούφας, 83’ Δραχαλίβας - κόκκινη Περδίκης 76’, Σμόλικας)
ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΚΟ ΜΑΤΣ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ
Επεισοδιακό παιχνίδι διεξήχθη στο Μαυροβούνι με τον Φαλανιακό, ο οποίος πέρασε νικηφόρα (0-2) με γκολ του Τσιάκου και Μούτσα. Το πρώτο ημίχρονο είχε φάσεις και θέαμα, αλλά στο δεύτερο ο ρυθμός έπεσε. Στο 79’ όμως, τα πνεύματα οξύνθηκαν έπειτα από το πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι -και από το οποίο άνοιξαν το σκορ- με αποτέλεσμα στη συνέχεια του παιχνιδιού να υπάρξει ένταση και αποβολές λίγο πριν τη λήξη του. Αποβλήθηκαν οι προπονητές των δύο ομάδων πριν το τελικό σφύριγμα και ο Πανταζής Η. στο 85’ με δεύτερη κίτρινη.
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
6’: Ο Τσιάκος βγήκε τετ α τετ, αλλά ο Μπρέλλας έκλεισε καλά τη γωνία του και ανάγκασε τον επιθετικό του Φαλανιακού να σουτάρει οριακά άουτ.
17’: Ο Πανταζής σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι με πολύ δυνατό σουτ.
33’: Ο Τσιάκος έκανε κεφαλιά ψαράκι από τη μικρή περιοχή, αλλά πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι.
55’: Ο Μούτσα εκτέλεσε φάουλ έπειτα από κομπίνα, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, με αποτέλεσμα να αλλάξει γωνία, όμως ο Μπρέλλας πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα και στη συνέχεια ο επιτιθέμενος των φιλοξενούμενων στο ριμπάουντ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
62’: Ο Πασσιάς βγήκε στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Αναστασίου τον έκοψε με τα πόδια στα όρια της περιοχής.
65’: Ο Κακαζούκης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά κι έπειτα από λάθος υπολογισμό της μπάλας, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
79’: Ο Λάιος σούταρε απ’ τα όρια της περιοχής και η μπάλα κόντραρε στο χέρι του Καραμπίνα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιάκος την οποία μετουσίωσε σε γκολ παρά την επαφή που είχε ο Μπρέλλας με την μπάλα.
85’: Ο Πανταζής αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για τράβηγμα στο κέντρο του γηπέδου, αφήνοντας με 10 παίκτες τους φιλοξενούμενους.
96’: Ο Μούτσα έφυγε στην αντεπίθεση ολομόναχος, αφού και ο Μπρέλλας είχε ανέβει για το τελευταίο φάουλ του αγώνα και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.
*Στο 95’ αποβλήθηκαν οι δύο προπονητές για έντονο διαπληκτισμό.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λάμπρος Βλιώρας, ο οποίος είχε συνεργάτες τους Γιώργο Αναστασίου και Δημήτριο Σκυβαλίδα.
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ (Β. Μπακογιάννης): Μπρέλλας, Μπάγκας Δ., Καραμπίνας, Κολιοφούτης, Μαγγόλας, Μπατζέλας Β., Σιάτρας (82’ Μπάγκας Κ.), Μπατζέλας Ν., Μπέτση (58’ Αντωνούλης), Πασσιάς, Κακαζούκης.
ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ (Κ. Νεμπεγλέρας): Αναστασίου, Καραμπούζης, Γιαννακόπουλος, Λάιος, Κολοβός (62’ Πανταζής Γ.), Μπλέντι, Πανταζής Η., Μούτσα, Λόλας (75’ Λυγούρας), Τσιάκος (88’ Ιωαννίδης), Νάστας (45’ Πανταζής Μ.).
ΤΕΣ-ΣΑΡΩΣΕ Ο ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ
Διαστάσεις θριάμβου κατά το τελευταίο 20λεπτο έδωσε ο Οικονόμος
Τσαριτσάνης στη μέχρι τότε αγχωτική επικράτησή του στο γήπεδο
Δασοχωρίου επί του Σμόλικα Φαλάνης, φτάνοντας την νίκη στο επίπεδο του 0-4. Με την επιτυχία αυτή, οι Τσαριτσανιώτες διατήρησαν το απόλυτο της βαθμολογικής συγκομιδής, έχοντας δώσει μόνο ένα παιχνίδι στην έδρα τους.
Στο 6’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πεπκολάι, ο Θέμης Αθανασούλης εξ επαφής άνοιξε το σκορ, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι πλησίασαν στην ισοφάριση στο 19’ με σουτ του Πρισακάρου (εξουδετέρωσε ο Νούσιας) και στο 30’ με τον Χαζίρι που πλάσαρε λίγο πιο δεξιά από το δοκάρι των φιλοξενουμένων.
Στην επανάληψη, οι «πράσινοι» του Νίκου Φώλλα ανέβασαν στροφές και στο 52’ το εν κινήσει σουτ του Πεπκολάι από τη σέντρα του Δραχαλίβα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 55’ το πλασέ του Δραχαλίβα προ της κενής εστίας απέκρουσε σωτήρια ο Ζιάρρας. Τελικά, τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο 71’ ο Ερβίν Πεπκολάι, ο οποίος εκτελώντας με εκπληκτικό τρόπο φάουλ λίγο κάτω από τη σέντρα, έστειλε την μπάλα στο δεξί «Γ» του Τάση και έγραψε το 0-2.
Στο 73’ το σουτ του Βλαχάκη έφυγε σύριζα άουτ από το αριστερό δοκάρι και στο 76’ ο ίδιος μαρκαρίστηκε βίαια στη μεγάλη περιοχή από τον Περδίκη, που αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Παράλληλα, εκτελώντας το πέναλτι, ο Δημήτρης Ντούφας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-3, ενώ την τελική μορφή στο σκορ έδωσε στο 83’ ο Στέλιος Δραχαλίβας που από κοντά αξιοποίησε την προσπάθεια του Ντάλλα.
Εύκολο το διαιτητικό έργο των Χρήστου Νίτσα - Κώστα Γκαρέλη - Γιάννη
Ρουπέλα.
ΣΜΟΛΙΚΑΣ ΦΑΛΑΝΗΣ (Γιώργος Μάτος): Τάσης, Μπλάντας, Περδίκης, Χασιώτης, Λιάκος, Χαζίρι, Ζιάρρας, Χοτάι (59’ Χριστακέας), Πρισακάρου, Ν. Βράκας, Πράπας (79’ Χ. Βράκας).
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Νίκος Φώλλας): Νούσιας, Μιφτάρι, Μπουμπουνάρας, Σουγλής (85’ Δ. Μουλτσιάς), Αυλογιάρης, Αθανασούλης, Ντάλλας, Ντούφας (82’ Κατσαρός), Σεμερτζίδης (59’ Βλαχάκης), Πεπκολάι (82’ Πίπιλας), Στ. Δραχαλίβας.
«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» Ο ΜΑΚΡΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΩΤΙΕΑ
Χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε στο 70’ ο Κωνσταντίνος Μακρής με εξαιρετικό πλασέ από αριστερά, ο Δωτιέας κέρδισε στην Ανάβρα τον μαχητικό Ολυμπιακό Αμπελιάς με σκορ 1-0.
Ο τυπικά γηπεδούχος Δωτιέας έχασε πολλές ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στην επανάληψη. Σούλης, Παππάς, Πατσιωτός, Τσακάλι και Μπλατσέρης έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν. Είχε και δοκάρι με τον Πατσιωτό στο 75’.
Από την άλλη η Αμπελιά του Γιάννη Τσαλάγγα, αγωνίστηκε για όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, αφού στο 45’ ο τερματοφύλακας Κιλιργιώτης ανέτρεψε τον Μακρή, με τον διαιτητή να του δείχνει τον δρόμο για τα αποδυτήρια.
Η Αμπελιά στο πρώτο ημίχρονο έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο φάσεις. Δοκάρι είχαν οι Τσαπατόρης και Γκαραβέλης.
Στην επανάληψη με δεδομένο ότι οι φιλοξενούμενοι παίξανε με παίκτη λιγότερο, κοίταξαν να παίξουν αμυντικά και το κατάφεραν για τουλάχιστον για 70 λεπτά. Η Αμπελιά διαμαρτύρεται για μία φάση στις καθυστερήσεις όπου και ζήτησε πέναλτι με τον διαιτητή να υποδεικνύει να συνεχιστεί το ματς.
Διαιτητής ήταν ο κ.Δεδικούσης, ο οποιος είχε συνεργάτες τους κ. Κοτούμπα, Σιαπλούλη.
ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Σούλη, Τσακάλι, Δημολιός, Κορτσάρι (60’ Παππάς), Σούμπασης, Γκατζούλης (75’ Κορλός), Ντακούλας, Πατσιωτός (65’ Μπλατσέρης), Μακρής (80’ Μάνικος), Λεσάι.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΜΠΕΛΙΑΣ (Γιάννης Τσαλάγγας): Κιλιργιώτης, Αντωνίου, Νικολακούλης, Κοτρώτσιος (75’ Πλίτσης), Χάμος, Νταμπαλέτσιος, Κουρμάτι, Γκαραβέλης (55’ Χατζής), Καρατζούκος (75’ Χριστοδούλου), Τσαπατόρης (46’ Κοτρώτσιος Χ.), Σπύρου.