Πρωταθλητής Θεσσαλίας στους εφήβους ο Ν. Κεραυνός

Επιβλήθηκε στον χθεσινό τελικό της Νίκης Βόλου με 78-58

Δημοσίευση: 11 Απρ 2022 20:10

Τον τίτλο του πρωταθλητή Θεσσαλίας στους εφήβους πανηγύρισε χθες στο κλειστό Μπάρας Τρικάλων ο Ν. Κεραυνός, ο οποίος επικράτησε εύκολα της Νίκης Βόλου με 78-58.

Οι παίκτες της λαρισινής ομάδας έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (19-15), ενώ αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά πήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 38-27 (+11).
Από κει πέρα τα πράγματα ήταν πιο βατά για τον Ν. Κεραυνό που έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, άνοιξε την «ψαλίδα» στο σκορ (+16 στην 3η περίοδο) για να φτάσει εύκολα στη νίκη με 78-58.
Πρώτος σκόρερ για τον Κεραυνό ήταν ο Γιακούλας με 25 (3) πόντους και τον ακολούθησε ο Αντωνόπουλος με 18 (6), ενώ ο Δελεντζές με 21 ήταν ο πρώτος σκόρερ για τη Νίκη Βόλου.
Η λαρισινή ομάδα θα διεκδικήσει στη Θήβα στη Β’ Φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος (15-17 Απριλίου) την είσοδό της στην τελική φάση της διοργάνωσης. Αντίπαλοι θα είναι οι Φαίακας Κέρκυρας, Κάδμος και Τ.Ε. Λέσβου.
Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-27, 54-38, 78-58.
Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας - Ζαχαρέλης): Πολιτόπουλος 7, Αντωνόπουλος 18 (6), Πάσχος 5 (1), Νταμπούρας 2, Μηνάς, Γιακούλας 25 (3), Δρυστέλλας, Κίτσιος, Τζαλαβάρας 16, Μίζιος, Δεμίρης 2, Πλιάτσικας 3 (1).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος- Κοσμάτος): Βαλής, Νίκολης 9 (1), Τουτουτζόγλου 6 (2), Μπάντελης 3 (1), Ανδρεόγλου, Παναγιώτου, Μόκας 4, Δελεντζές 21, Ζαμηλούδης, Σιάνος 15 (3), Μανώλης, Ψιλοβίκος.