Πρεμιέρα με νίκη για τον Φιλαθλητικό

ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ 3-2 ΤΟΥ ΠΙΕΡΙΚΟΥ ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΒΟΛΕΪ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Δημοσίευση: 13 Μαϊ 2022 21:00

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην προημιτελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος βόλεϊ κορασίδων στον Β’ Όμιλο ο Φιλαθλητικός, ο οποίος επικράτησε χθες στο κλειστό της Νεάπολης του Πιερικού με 3-2. Ήταν μία δύσκολη νίκη για τη λαρισινή ομάδα, η οποία στα δύο τελευταία σετ βρήκε το καλό της πρόσωπο και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου της.

Στο 1ο σετ η λαρισινή ομάδα μπήκε νωθρά στο παιχνίδι κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο αντίπαλος να «χτίσει» διαφορά στο σκορ και να επωφεληθεί φτάνοντας στο 1-0 σετ.
Στη συνέχεια ο Φιλαθλητικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, μείωσε τα λάθη και βελτιώνοντας την υποδοχή, αλλά και τα τελειώματα πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα 20-11. Ο Πιερικός «μάζεψε» το σκορ σε 22-17, αλλά η λαρισινή ομάδα έφτασε στην ισοφάριση (1-1) στα σετ.
Κακό το τρίτο σετ για τον Φιλαθλητικό στην υποδοχή που είχε ως αποτέλεσμα ο Πιερικός να προηγηθεί με 12-1. Η λαρισινή ομάδα με υπερπροσπάθεια μείωσε σε 22-18, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 1-2 στα σετ.
Από κει και πέρα ο Φιλαθλητικός έδειξε το πραγματικό του πρόσωπο, βελτίωσε το μπλοκ, την υποδοχή και τα τελειώματα στην επίθεση, ισοφάρισε σε 2-2 στα σετ και πήγε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όπου παίζοντας με αποφασιστικότητα κατάφερε να προηγηθεί με 6-1. Ο Πιερικός μείωσε σε 6-4, αλλά η λαρισινή ομάδα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 15-8 που της χάρισε τη νίκη με 3-2 στα σετ.
Σήμερα ο Φιλαθλητικός θα αντιμετωπίσει στις 19:30 στο κλειστό της Νεάπολης το φαβορί του Ομίλου Άρη σ’ ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς στην ημιτελική φάση (που θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή στη Μίκρα) προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα.
ΦΙΛΘΛΗΤΙΚΟΣ (Π. Πνάκας): Νταφοπούλου, Καρακίτσιου, Ζιώγα, Τσουλούφη, Τσιλινίκου, Γεράση, Ευθυμιοπούλου (λ), Μαριάνου, Βούλγαρη, Λυκοκώστα, Καποδίστρια Κατσάρα (λ)