Διπλό ...παραμονής για την Α.Ε. Κιλελέρ

*Κέρδισε στην Αρτα την Αναγέννηση με σκορ 2-0

Δημοσίευση: 19 Φεβ 2024 12:50

Πολύ σημαντικό διπλό πέτυχε χθες στην Άρτα  η Α.Ε. Κιλελέρ, κερδίζοντας

την τοπική Αναγέννηση με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.
Αν και είναι νωρίς ακόμη, μπορούμε να πούμε πως με τους τρεις βαθμούς που πήραν οι «κιτρινόμαυροι», έκαναν μεγάλο βήμα παραμονής στην κατηγορία και εάν κερδίσουν την ερχόμενη Κυριακή τη Θύελλα Κατσικά, τότε θα αποκτήσουν ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα για τη σωτηρία. Στο αγωνιστικό κομμάτι, μόλις  στο 9ο λεπτό, και μετά από γέμισμα με φάουλ στην περιοχή από τον Παπαγεωργίου, κανένας δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα και ο Κατσαμάγκας πετάχτηκε στην πορεία της και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.
Η Αναγέννηση προσπάθησε να ανασυνταχθεί και στο 17ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά, με τον Κορομηλά στο ύψος της περιοχής να αποφεύγει έναν αντίπαλο, όμως με καλές προϋποθέσεις να σουτάρει ψηλά, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Παπαγεωργίου αυτή τη φορά, εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Μπαλαούρα να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει.
Η Αναγέννηση προσπάθησε να δημιουργήσει καταστάσεις στην αντίπαλη εστία και να κυνηγήσει την ισοφάριση, όμως αντιμετώπιζε πρόβλημα στη δημιουργία συνθηκών, και αναλώθηκε σε κάποιες σέντρες από τα δεξιά του Παπανίκου, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.
Από τη μεριά του, το Κιλελέρ, έχοντας και το υπέρ του σκορ, διαχειριζόταν το αποτέλεσμα, ψάχνοντας τις φάσεις κυρίως με τα επικίνδυνα στημένα του Παπαγεωργίου, και η πρώτη του ευκαιρία σε ροή παιχνιδιού, ήρθε στιγμές πριν την ανάπαυλα, όταν ο Φουρκιώτης προωθήθηκε και συνέκλινε, όμως το σουτ του μπλόκαρε σταθερά ο Μπαλαούρας, με τους παίκτες του Κώστα Κατσάρα να πηγαίνουν  στα αποδυτήρια, προηγούμενοι.
Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 52’, το Κιλελέρ έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Βαγενάς βρήκε χώρο και έκανε καλό σουτ, που έφυγε λίγο άουτ, με την Αναγέννηση να έχει ένα πιεστικό πεντάλεπτο στη συνέχεια, με συνεχόμενα κόρνερ και δύο σουτ των Κορομηλά και Πάνου, που δεν απείλησαν.
Και εκεί που η Αναγέννηση φάνηκε να βρίσκει κάπως ρυθμό και να ψάχνει την ισοφάριση, δέχτηκε ένα ακόμη  γκολ, όταν σε ένα σουτ του Παπαγεωργίου που έμοιαζε ακίνδυνο, ο Μπαλαούρας δεν αντέδρασε καλά, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του, για το 0-2. Η Αναγέννηση, με πεσμένη την ψυχολογία, όπως ήταν αναμενόμενο, προσπάθησε να επιτεθεί και να βρει ένα γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, και στο 74ο λεπτό, είχε μια καλή στιγμή, με τον Μπεκατώρο να σεντράρει, τον Πάνο να γίνεται κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, όμως να σουτάρει δίπλα από την εστία του Μισιρλή, με την επόμενη και τελευταία φάση, να έρχεται στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το Μουσιωτίτσα να πιάνει ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Μισιρλής, με τον διαιτητή Μώκο, στιγμές αργότερα να σφυρίζει για τελευταία φορά.
Διαιτητής: Μώκος Δημήτρης  Βοηθοί: Γραμμένος Μιχάλης - Νάστος Ζώης
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Τζιάρρας): Μπαλαούρας, Παπανίκου (64’ Μουσιωτίτσας), Μπεκατώρος, Γιαλεδάκης, Θεοδωράκης, Πάνος (83’ Σάλο), Κωνσταντίνου, Μανιώτης, Φερεντίνος (53’ Ζυγκερίδης), Κορομηλάς (64’ Πλαστουργός), Κυριάκης (83’ Αρτέμης)
Α.Ε. ΚΙΛΕΛΕΡ (Κατσάρας): Μισιρλής, Φουρκιώτης, Μπαρούτας, Δοδοντσάκης, Αντωνίου, Χατζησαββίδης, Βαγενάς (82’ Κούκος), Μπάρδας (61’ Αλτάνης), Κατσαμάγκας (73’ Βλησαρούλης), Χασομέρης, Παπαγεωργίου (82’ Χατζής)