ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΒΟΛΕΙ

Τρίτη η ΕΑΛ, τέταρτος ο Φιλαθλητικός

Δημοσίευση: 07 Απρ 2014 12:56 | Τελευταία ενημέρωση: 22 Σεπ 2015 14:46

Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών στο βόλεϊ με τις λαρισινές ομάδες να καταλαμβάνουν αξιόλογες θέσεις στο βαθμολογικό πίνακα. Η ΕΑΛ αν και προσπάθησε για τον τίτλο βρέθηκε τελικά στην τρίτη θέση κλείνοντας με μια νίκη γοήτρου το πρωτάθλημα επί της πρωταθλήτριας Ηλιούπολης.

Την 4η θέση της τελικής κατάταξης κατέλαβε ο Φιλαθλητικός. Στην Καλαμάτα αντιμετώπισε την τοπική ομάδα του Ακρίτα. Αν και κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές το σκορ και να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι-μπρέικ, τελικά το έχασε με 15-13 και μαζί με αυτό και τον αγώνα με 3-2 σετ. Μετά τα αποτελέσματα, πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε η Ηλιούπολη η οποία και ανέβηκε στην Α1 Εθνική και υποβιβάστηκαν ο Ασκληπιός Τρικάλων, η Ένωση Βύρωνα και ο Νηρέας Χίου. Ο Φιλαθλητικός ολοκλήρωσε με επιτυχία τη φετινή προσπάθεια, κατακτώντας την τέταρτη θέση με 13 νίκες σε 20 αγώνες