ΣΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΟΥ ΔΟΠΑΕΛ

Το «2x2» πέτυχαν τα Σουφλάρια

* ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΙΒΟ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ

Δημοσίευση: 30 Σεπ 2011 3:34 | Τελευταία ενημέρωση: 24 Σεπ 2015 13:41
Το «2x2» πέτυχε ο ΑΟ Σουφλαρίων κερδίζοντας χθες στη δεύτερη ημέρα του τουρνουά μπάσκετ του ΔΟΠΑΕΛ το Μύτικα με 55-47, ενώ ο Φοίβος Γιάννουλης συνδύασε την πρώτη του εμφάνιση στη διοργάνωση (είχε ρεπό στην πρεμιέρα του τουρνουά) με νίκη επί του Σπάρτακου με 73-46.
Συνοπτικά τα χθεσινά παιχνίδια η βαθμολογία και η συνέχεια της διοργάνωσης:
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 46
ΦΟΙΒΟΣ         73
Στο 2ο ημίχρονο «καθάρισε» το παιχνίδι ο Φοίβος Γιάννουλης που ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό τουρνουά του ΔΟΠΑΕΛ. Οι νικητές πήραν το προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας γύρω στους 10 πόντους. Στο τρίτο και ιδιαίτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά αυτή πήρε μεγάλες διαστάσεις χαρίζοντας έτσι το Φοίβο την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση. Η καλή άμυνα και ο πλουραλισμός στην επίθεση σε συνδυασμό με τα μεγάλα ποσοστά ευστοχίας των Μηλιώνη και Κολοβέτσιου έγειραν την πλάστιγγα προς τη μεριά του Φοίβου.
Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-41, 37-53, 46-73
Διαιτητές: Παγώνης, Μπέης.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Καλέτσιος): Κότσιρας, Καραδήμας, Παπαγεωργίου, Ντάλος 13, Στεφούδης 2, Καραμήτσος 4, Πλιάγκας, Αγγελούλης 4, Τζιαχρής 13 (1), Μπάκας, Γκιθώνας 8, Ντάφος 2.
ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ (Μηλιώνης): Πιπέρας 4, Μέκρας 8, Μηλιώνης 26 (3), Κολοβέτσιος 15 (2), Τριανταφυλλίδης 2, Προβίδας 8, Οικονόμου 2, Γούπος 8.
ΜΥΤΙΚΑΣ      47
ΣΟΥΦΛΑΡΙΑ 55
Δυνατό το δεύτερο κατά σειρά παιχνίδι της χθεσινής ημέρας με τον ΑΟ Σουφλαρίων να είναι καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και να παίρνει διαφορά στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν παίχθηκε καλό μπάσκετ, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι παρουσίασε ενδιαφέρον. Ο Μύτικας αντέδρασε και κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (47-49) δύο λεπτά πριν το τέλος. Κάποια λάθη όμως στη συνέχεια από την πλευρά του Μύτικα σε συνδυασμό με έξι καθοριστικούς πόντους από τους παίκτες του ΑΟ Σουφλαρίων έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του κ. Κωστόπουλου.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 26-36, 28-43, 47-55.
Διαιτητές: Κυριακάκης Ν., Χατζής.
ΜΥΤΙΚΑΣ (Νταουντάκη): Κουτζούνης, Τοπαλίδης, Σαμαράς, Γιαννίτσαρος 16, Κόμνος 4, Τουρναβίτης 4, Οικονόμου 9 (1), Σάββας 2, Γκρίμα 2, Γακόπουλος, Νασίκας 10, Ηλιάς.
ΣΟΥΦΛΑΡΙΑ (Κωστόπουλος): Γκουντής 9 (1), Καστόρης Ζ. 6, Τσιόγκας, Καστόρης Δ. 8, Παναγιώτου 3, Αναγνώστου, Σακελλάρης 10 (1), Μαγιάρ 9 (2), Βαλιώτης, Ναυροζίδης 4, Κόρακας, Βησσαρίου 6.