ΕΝΩ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Συνωστισμός στη δεύτερη θέση

ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΣΤΟΝ ΠΑΛΑΜΑ, ΛΥΓΙΣΕ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ * ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΑΛ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Δημοσίευση: 06 Δεκ 2010 3:02 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Σεπ 2015 9:50
Πραγματικός συνωστιμός επικρατεί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα στην Α1 ΕΣΚΑΘ. Μετά από έξι αγωνιστικές στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Θεσσαλίας, τέσσερις ομάδες βρίσκονται κάτω από τον Αστέρα Λάρισας. Ο Παλαμάς, ο ΓΣ Νίκαιας, ο ΓΣ Βόλου και οι Ίκαροι Τρικάλων κυνηγάνε την ομάδα του Αντώνη Κυρατζή. Όμως ο Αστέρας από το Σάββατο το βράδυ έχει το πλεονέκτημα να προηγείται με δύο βαθμούς διαφορά και να συνεχίζει να είναι το πρώτο φαβορί για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.
Στο πιο ενδιαφέρον ματς της αγωνιστικής η Νίκαια ηττήθηκε στον Παλαμά από τους Τιτάνες και οι δύο ομάδες ισοβαθμούν. Ο Αστέρας δεν δυσκολεύτηκε στον Αλμυρό και πέρασε ένα εύκολο απόγευμα.
Σπουδαία χαρακτηρίζεται η επιτυχία της ΕΑΛ. Στο κλειστό του Αλκαζάρ πήρε άλλη μια νίκη, κόντρα στον Ολυμπιακό Καρδίτσας αυτή τη φορά. Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα αυξάνει και τις ελπίδες παραμονής.
Αντίθετα ο Κεραυνός υπέστη άλλη μια ήττα και έμεινε καθηλωμένος στην τελευταία θέση του πίνακα.
ΑΛΜΥΡΟΣ     49
ΑΣΤΕΡΑΣ      68
Για μια ακόμα φορά ο Αστέρας δεν δυσκολεύτηκε καθόλου. Από την αρχή οι φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά και σιγά - σιγά την μεγάλωναν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα χαλάρωσαν ακόμα περισσότερο.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 17-36, 39-49, 49-68
ΑΛΜΥΡΟΣ: Σποίρας 3 (1), Αλεξίου 6 (1), Μητρουλάς 7 (1), Θέος 5, Παλάτζας 7 (1), Μαρδέλης 18 (1), Αραμπατζής 3 (1).
ΑΣΤΕΡΑΣ: Ριζηνός, Αθανασόπουλος 15, Αδαμόπουλος 2, Κυρίτσης 10 (2), Κρικώνης 9, Νικόπουλος 6, Γκαμπέτας 9, Σουλιώτης 17, Λευκαδίτης, Τζιαχρής, Μυλωνάς.
ΕΘΝΙΚΟΣ       74
ΓΣ ΒΟΛΟΥ     76
Αν και είχε απουσίες ο Εθνικός Λάρισας (έπαιξε ένα τέτοιο αγώνα με ουσιαστικά 6 παίκτες), θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αν στα 28΄΄ και στα 7΄΄ πριν το τέλος του αγώνα δεν είχε 1/2 βολές, με συνέπεια ο Γ.Σ. Βόλου να πάρει τη νίκη με λέι απ ακριβώς με τη λήξη του αγώνα.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Γ.Σ. Βόλου με απίστευτα ποσοστά ως το 30΄ σε σουτ τριών πόντων (με τρία από αυτά στη λήξη των 24΄΄!) κρατούσε την πρωτοπορία ως το 38΄ όπου πέρασε μπροστά ο Εθνικός, που βασίστηκε κυρίως στους Σάκαρη, Χαχόπουλο και Τριανταφύλλου χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 31-39, 55-63, 74-76.
ΕΘΝΙΚΟΣ : Σάκαρης 26(4), Πολύζος 2, Τριανταφύλλου 18, Παναγούλης 4, Χαχόπουλος 14, Κούργιας 12, Ρουκάς, Μηλιώνης.
Λίγο μετά τη λήξη του αγώνα οι άνθρωποι του Εθνικού Λάρισας είπαν στην «Ε» τα εξής: «Μετά από ένα ρεσιτάλ…αλτρουισμού από την πλευρά της ομάδας του Βόλου που τρεις μέρες πριν ανακάλεσε την αρχική συγκατάθεσή της για τη μετάθεση του αγώνα για την Κυριακή, γνωρίζοντας ότι το Σάββατο την ώρα διεξαγωγής του αγώνα τελούνταν ο γάμος ενός από τους αρχηγούς της ομάδας του Εθνικού, ήρθαν και οι επικίνδυνοι για το άθλημα διαιτητές και το έργο ολοκληρώθηκε! Οι διαιτητές κ. Καρκατσέλας Κυρίτσης που είχαν απροκάλυπτα σφυρίγματα υπέρ του Γ.Σ. Βόλου καλό θα ήταν να ξαναδιάβασουν στους κανονισμούς του τι είναι και κυρίως τι δεν είναι αντιαθλητικό φάουλ... Ίσως κάποια στιγμή οι προσπάθειες που κάνει ο Εθνικός εντός του γηπέδου αλλά και οι ενέργειές του για την προβολή της ανθρώπινης πλευράς του αθλήματος να «αναγκάσουν» τους αντιπάλους και άλλους παράγοντες να σεβαστούν περισσότερο το σύλλογο».
* Τέλος, οι άνθρωποι του Εθνικού εύχονται βίον ανθόσπαρτον στον αθλητή Δημήτρη Καραγιάννη και στη σύντροφό του Μαρία Μακρυγιάννη.
ΠΑΛΑΜΑΣ     77
ΝΙΚΑΙΑ            60
Δεν μπόρεσε τελικά να σημειώσει ακόμα μια νίκη ο Γυμναστικός Σύλλογος Νίκαιας και σταμάτησε το σερί των τελευταίων νικών στον Παλαμά.
Με το παιχνίδι των γηπεδούχων προσαρμοσμένο στον αποκλεισμό του Μαργαριτόπουλου, και τον Ζουμπά να βλέπει το παιχνίδι από την εξέδρα λόγω τραυματισμού, οι επιθετικές πρωτοβουλίες πέρασαν στους Άτσα και Χατζόπουλο που έλεγξαν τα αμυντικά ριμπάουντ και πέτυχαν 12 από τους 18 πόντους του δεκαλέπτου. Το πρώτο κομμάτι έληξε με 18-18. Στα ίδια περίπου βρισκόταν οι δύο ομάδες ως την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (37-37). Νασίκας και Χατζηνίκος -σκοράροντας 5 πόντους ο καθένας- κράτησαν τη Νίκαια μέσα στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο παθιασμένα και πήραν μια διαφορά (45-39, 54-49). Στη συνέχεια η Νίκαια δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο.
Αξίζει να τονίσουμε πως στα τελευταία δύο λεπτά ο Πιτσαρής αποφάσισε να μην συνεχίσει να παίζει, διαμαρτυρόμενος για τις αποφάσεις των διατητών στους οποίους και πέταγε την μπάλα όποτε η ομάδα είχε κατοχή με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή και να βγει εκτός αγώνος. Με τους Πιτσαρή και Χατζόπουλο εκτός λόγω φάουλ ο Γ. Φωτίου αποφάσισε να ρίξει λευκή πετσέτα και έβαλε τους έφηβους αθλητές στα δύο τελευταία λεπτά. Το 68-60 του 38' λεπτού έγινε 77-60 στο 40'.
* Η διοίκηση του ΓΣ Νίκαιας εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία και θεωρεί πως πλήρωσε το γεγονός ότι ο Παλαμάς στην προηγούμενη αγωνιστική «φώναξε» για τον ίδιο λόγο. Επίσης ξεκαθάρισε πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με την ομάδα των Τιτάνων.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 37-37 (19-19), 56-49 (19-12), 77-60 (21-11)
ΠΑΛΑΜΑΣ (Δ. Αρχοντούλης): Χατζιάρας 20, Βαϊδάκης 14, Κωστόπουλος, Αγγέλης 7 (1), Παπαδημητρίου, Ροδόπουλος, Φούντας 14 (2), Μπιζιώτης, Δεσπούλης 9 (1), Παπαγιάννης 6, Γκάτζιας 2, Μαντόπουλος 5.
ΓΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γ. Φωτίου): Πράπας 4, Σταυρόπουλος 4, Πιτσαρής 6, Αμπντάλα, Μαργαριτόπουλος 16 (1), Χατζηνίκος 7, Τσιμπίδας, Άτσας 12, Χατζόπουλος 6, Νασίκας 5 (1).
ΕΑΛ    71
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ.      54
Δείχνοντας πάθος από το ξεκίνημα οι παίκτες του Θοδωρή Μάμμου κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που ζητούσαν. Έχοντας τον Γκόβαρη σε εκπληκτική ημέρα κατάφεραν να πάρει ακόμα ένα δίποντο και να δείξουν πως δύσκολα θα χάσει την παραμονή.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 37-25, 55-43, 71-54
ΕΑΛ: Αγγελίδης, Χατζητούρνος 12 (1), Κουκούλης 6, Παπαδόπουλος, Γκόβαρης 32 (2), Σκύφτας 4, Γρίβας 12 (2), Παλάσκας 4, Τριανταφυλλίδης 1, Γεμιτζάς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ.: Μέλλος, Σιώκης 5, Βλάχος 4, Κωτούλας 9 (2), Πισμίσης 4, Γεωργόπουλος 6, Τόζαρος 4, Μανώπουλος 13 (1), Φωτίου, Πετρόπουλος 1, Εκίζογλου 8.

Σκόνταψε η Ελασσόνα
Την πρώτη της ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ και συγκεκριμένα για τον δεύτερο όμιλο υπέστη το Σάββατο το απόγευμα η Ελασσόνα. Αυτό στοίχισε αυτόματα και την απώλεια της πρώτης θέσης στο βαθμολογικό πίνακα. Στον ίδιο όμιλο ο Φοίβος Γιάννουλης επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο αγωνιστικές και βελτίωσε τη θέση του στον πίνακα. Ακόμα μια ήττα μέτρησε ο Τύρναβος.
Στον άλλο όμιλο και συγκεκριμένα στον πρώτο τα Σουφλάρια κέρδισαν στο ντέρμπι του νομού τα Φάρσαλα και έφτασαν στους εφτά βαθμούς. Αντίθετα η ΑΕΛ δεν τα πήγε καθόλου καλά στη Σκιάθο χθες και γνώρισε την ήττα από την τοπική ομάδα. Τέλος την ήττα γνώρισε η Αγιά στο Βόλο από τον Θεσσαλικό.
ΣΟΦΑΔΕΣ     84
ΕΛΑΣΣΟΝΑ 73
Πλήρωσε το άσχημο τρίτο δεκάλεπτο η Ελασσόνα στους Σοφάδες. Από το ημίχρονο που ήταν μπροστά με έξι πόντους βρέθηκε να χάνει με δέκα μετά από δέκα λεπτά. Αυτό δεν μπόρεσε να το ανατρέψει ως το τέλος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 30-36, 56-47, 84-73
ΕΛΑΣΣΟΝΑ: Λιάπης 5, Χαιρετίδης 4, Πισπιρίκος 18, Δότας 10, Μπούσιας 7, Πάσχος Γ. 14, Μπλιάτζας 13, Φόλας 2, Πάσχος Δ., Πατέρας.
ΦΟΙΒΟΣ         69
ΑΡΗΣ ΤΡ.      50
Εύκολο απόγευμα για το Φοίβο ο οποίος είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά στο ματς και 4 παίκτες του παιδικού. Κορυφαίοι για τον Φοίβο οι Γούπος, Δεμπέλας και Πραγκαφύλλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:17-6, 39-28, 58-42, 69-50
ΦΟΙΒΟΣ: Τζίγκας 5, Μαγκούτας Ν., Παπαδημητρίου, Παπαζήσης, Κολοβέτσιος 7, Τριανταφυλλίδης 6, Δεμπελας 12, Προβίδας 4, Αρσένης 6, Γκουτζουρέλας, Γούπος 13, Πραγκαφύλλης 16.
ΑΡΗΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ: Πλεξίδας 2, Ζολώτας 8, Παπαναστασίου 4, Τζελης 13, Γουλόπουλος 12, Μπαιρακτάρης 6, Κάκιας 5
ΣΟΥΦΛΑΡΙΑ 77
ΦΑΡΣΑΛΑ     63
Τα Σουφλάρια πήραν μια δίκαιη νίκη. Από το ξεκίνημα οι παίκτες του Κώστα Κωστόπουλου είχαν το προβάδισμα
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 35-22, 55-37, 77-63
ΣΟΥΦΛΑΡΙΑ: Γκουντής 4, Ναυροζίδης 5, Καστώρης Δ. 2, Αναγνώστου 9, Σακελλάρης 17 (3), Ζιάννας 21 (2), Γκατζώνας 111 (2), Βησσαρίου 8, Παπαδούλης, Καστώρης Ζ., Μπαριώτας.
ΦΑΡΣΑΛΑ: Μανετζής 9, Ματζαβέλλης 2, Γκουντόπουλος 28 (1), Κατμέρος 2, Μπασαγιάννης 2, Μαργαρίτης 20, Παρασκευιώτης, Πλιάτσικας, Σδρούλιας, Δημακόπουλος.
ΣΚΙΑΘΟΣ 54
ΑΕΛ 66
Δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων η ΑΕΛ και ηττήθηκε στην Σκιάθο με 56-44. Το χαρακτηριστικό είναι πως δεν απείλησε σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα και έτσι το αποτέλεσμα χαρακτηρίζεται φυσιολογικό.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 27-20, 49-31, 56-44
Γ.Σ. ΣΚΙΑΘΟΥ: Ζούχας 2, Δημοράγκας Χ. 13 (1), Παυλίδης Σ. 4, Κρίτσαλος Κ. 21(3), Μουτζούρης Η., Παντέρας Δ., Καρακούδας Κ. 2, Σανιδάς Μ., Ιατρόπουλος 14
ΑΕΛ: Σπύρου Σ., Σιούλας Θ. 17, Βασιλείου Χ., Κουρής Ι., Τριανταφύλλου Α. 5΄(1΄), Ακριβός Β., Κονδυλόπουλος Δ. 2, Γαλάνης Α. 4, Χαντζάκος Θ., Κουκουράβας Σ. 15(1), Χαλκιάς Κ. 1, Γιάκου Ε.