«Κάηκε» η ΑΕΛ

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΜΙΑ ΜΕ 2-1

Δημοσίευση: 21 Οκτ 2018 22:00

Η ΑΕΛ «κάηκε» στο δεύτερο μέρος χθες στον αγώνα που έδωσε στο Ael Fc Arena από τη Λαμία όπου έχασε με 2-1 και από δω και πέρα πρέπει να αναπροσαρμόσει τους στόχους της και αυτοί είναι η παραμονή στην κατηγορία.

Η λαρισινή ομάδα όσο οι φανατικοί οπαδοί διαμαρτύρονταν έξω από το γήπεδο με συνθήματα κατά του μεγαλομετόχου Αλέξη Κούγια έπαιζε σπουδαίο ποδόσφαιρο και προηγήθηκε με τον Ντέλετιτς στο 30΄. Στο δεύτερο μέρος όμως έφυγαν οι αντιφρονούντες οπαδοί και ..έφυγε και η ομάδα από το γήπεδο καθώς η Λαμία προηγήθηκε με 2-1 χάρη σε τέρματα των Μπαράλες (48΄) και Επστάιν (65΄) και κράτησε τη νίκη ως το τέλος, παρότι έμεινε με δέκα παίκτες από το 75΄ λόγω αποβολής του Βάντερσον.

Ο επίλογος γράφτηκε στους δρόμους της Λάρισας με φωτιές σε αρκετούς κάδους. Η ΑΕΛ κάηκε αγωνιστικά και οι φωτιές έφθασαν μέχρι την πόλη…

Η λαρισινή ομάδα υπέστη την πέμπτη φετινή της ήττα ενώ η Λαμία πέτυχε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η απουσία του Καρανίκα αποδείχθηκε αισθητή καθώς ο Κοέφ δεν μπόρεσε ως λύση ανάγκης να καλύψει το κενό, ενώ κανείς δεν μπορεί να καταλάβει το «μπλακ άουτ» της άμυνας των «βυσσινί» για ένα εικοσάλεπτο όπου δέχθηκε δύο τέρματα.

Από δω και πέρα κάθε λάθος θα φέρει βαθμολογική και ψυχολογική πίεση.

Δυστυχώς ήταν μια πάρα πολύ άσχημη ήττα που ενισχύει και τα φαινόμενα εσωστρέφειας των οπαδών κατά του μεγαλομετόχου όπως αυτά εκδηλώθηκαν στον χθεσινό αγώνα.

Ο τεχνικός της ΑΕΛ Τζιανλούκα Φέστα ξεκίνησε το παιχνίδι με τακτική 4-2-3-1 έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Κρίστινσον. Στην άμυνα δεξιά τον Κοέφ, σέντερ μπακ τους Γκόλια, Μόρα και αριστερά τον Χούμπτσεφ. Στη μεσαία γραμμή αμυντικά χαφ τους Φατιόν, Μπάλλα και πιο μπροστά τους: Ντέλετιτς(δεξιά),Πίτι, Σαχίτι(αριστερά) και στην επίθεση τον Μπαργκάν που προτιμήθηκε αντί του Κούνιτς.

Με τακτική 4-1-4-1 παρέταξε την ομάδα και ο τεχνικός της Λαμίας Μάης Χάβος έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Σαράνοφ, στην άμυνα τους: Βασιλαντωνόπουλο(δεξιά), Αντέτζο, Πλιάτσικα(σέντερ μπακ), Βάντερσον(αριστερά), στη μεσαία γραμμή αμυντικό χαφ τον Σκόνδρα, πιο μπροστά τους: Μπλάζιτς , Δημούτσο και στα πλάγια τους Επστάιν (αριστερά), Καραμάνο(δεξιά ) και στην κορυφή της επίθεσης τον Μπαράλες.

Η λαρισινή ομάδα χωρίς να παίζει σπουδαίο ποδόσφαιρο από την αρχή είχε τα ηνία του αγώνα και ο Πίτι ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού αλλά το γκολ ήρθε από τον Ντέλετιτς με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 30'.

Μετά το γκολ η απόδοση της ΑΕΛ έπεσε και η Λαμία άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος όμως ήρθε η γρήγορη ισοφάριση με τον Μπαράλες(48') σε μια «κοιμώμενη» λαρισινή άμυνα και αν ο Κρίστινσον στο 56' νίκησε τον Επστάιν δεν έγινε το ίδιο τη δεύτερη φορά που βρέθηκε αντιμέτωπος με τον ίδιο παίκτη(1-2). Στη συνέχεια η ΑΕΛ εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Βάντερσον με δεύτερη κίτρινη κάρτα(75') ήταν αυτή που έλεγχε το παιχνίδι αλλά με εξαίρεση ένα φάουλ του Ντέλετιτς δεν απείλησε την εστία του Σαράνοφ.

Σίγουρα πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία και το τελικό 1-2 ανοίγει «πληγές» στην ΑΕΛ.

ΦΑΣΕΙΣ…ΓΚΟΛ

2': Φάουλ από δεξιά του Πίτι ο Γκόλιας πιάνει κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά στέλνει την μπάλα άουτ.

22': Φάουλ του Πίτι, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά αποκρούει ο Σαράνοφ σε κόρνερ.

28': Μακρινό σουτ του Πίτι η μπάλα καταλήγει άουτ.

30': Ατομική προσπάθεια του Μίλος Ντέλετιτς και με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή κάνει το 1-0.

33': Σουτ του Μπάλλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Σαράνοφ.

40': Σέντρα από αριστερά του Επστάιν, η μπάλα φθάνει στον Βασιλαντωνόπουλο που μέσα από τη μικρή περιοχή σουτάρει άουτ!

48': Φάουλ από αριστερά του Επστάιν ο Δημούτσος πιάνει κεφαλιά και ο Μπαράλες…. κάνει το 1-1.

56': Τετ-α-τετ του Επστάιν με τον Κρίστινσον αποκρούει ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ με τα πόδια.

57': Ο Βασιλαντωνόπουλος πέρασε τον Ακόστα, βρίσκεται μόνος απέναντι στον Κρίστινσον αλλά ο τελευταίος στο σουτ του παίκτης της Λαμίας μπλοκάρει την μπάλα.

65': Σέντρα από δεξιά του Βασιλαντωνόπουλου, ο Επστάιν σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή και κάνει το 1-2.

68': Σουτ του Γκόλια μέσα από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα καταλήγει άουτ.

85': Σουτ του Καραμάνου μέσα από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα καταλήγει άουτ.

90': Εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς, αποκρούει ο Σαράνοφ και ο Μόρας από το ύψος της μικρής περιοχής σουτάρει άουτ.

Ο Κρίστινσον δεν ευθύνεται στα γκολ αλλά η άμυνα της ΑΕΛ δεν πήγε καθόλου καλά. Ο Φατιόν με τον Μπάλλα είχαν μέτρια απόδοση ενώ ο Πίτι ήταν ο κορυφαίος των «βυσσινί» μαζί με τον Μίλος Ντέλετιτς που πέτυχε τέρμα και υποχρέωσε τρεις παίκτες της Λαμίας να δεχτούν κίτρινη κάρτα, ενώ πήρε και την αποβολή του Βάντερσον.

Ο Ακόστα σαν αντικαταστάτης του Σαχίτι πήγε καλά αλλά όχι ο Μπαργκάν. Κούνιτς και Μιλοσάβλιεβιτς δεν είχαν ουσιαστική συμμετοχή στο παιχνίδι.

Από τη Λαμία καλύτεροι οι: Εσπστάιν , Μπαράλες, Βασιλαντωνόπουλος.

Ο διαιτητής Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας) ευνόησε σε σημεία τους φιλοξενούμενους ενώ θα μπορούσε να δώσει πέναλντι υπέρ της ΑΕΛ στο 63' όταν ο Καραμάνος κοντρόλαρε με το χέρι σε κόρνερ του Πίτι.

Θα μπορούσε να αποβάλει τον Βάντερσον στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους…

Σωστοί οι βοηθοί Αντώνης Σινιωράκης (Χανίων), Σταύρος Σίπκας (Σάμου).

Κίτρινες κάρτες είδαν οι: Μόρας, Γκόλιας, Βάντερσον, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Ασίγκμπα ενώ με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε ο Βάντερσον.

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Κοέφ, Γκόλιας, Μόρας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μπάλλας (75' Μιλοσάβλιεβιτς), Μπαργκάν (70' Κούνιτς), Σαχίτι (13' λ. τρ. Ακόστα), Πίτι, Ντέλετιτς.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μπλάζιτς (63' Οσμάν), Επστάιν (83' Ασιγκμπα), Πλιάτσικας, Μπαράλες, Δημούτσος (68' Μπερτόγλιο), Καραμάνος