Με το… άγγιγμα του Πιτίνο

Ο ΠΑΟ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ ΜΕ 96-84

Δημοσίευση: 29 Δεκ 2018 17:09

Με μια τεράστια νίκη, 96-84, απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αποχαιρέτησε το 2018 στη Euroleague o Παναθηναϊκός, στο ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο στην τεχνική ηγεσία.

Με άμυνα για σεμινάριο και πολυφωνία στην επίθεση, οι «πράσινοι» έκαναν το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη να μοιάζει μικρή ομάδα κατά διαστήματα, υποχρεώνοντας τη ρωσική «αρκούδα» να υποπέσει σε 14 λάθη! Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, ο Ιωάννης Παπαπέτρου εμφανίστηκε διψασμένος σημειώνοντας 17 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής. Ο Νικ Καλάθης είχε συγκομιδή 14 πόντους και 10 ασίστ, ο Λάσμε πρόσθεσε 13 πόντους μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους πρόσθεσε ο Τζέιμς Γκιστ. Μετά από δύο διαδοχικές ήττες (Ρεάλ Μαδρίτης και Αρμάνι Μιλάνο), ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρώπη και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου με 7 νίκες - 8 ήττες. Στον αντίποδα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα υποδεχτεί το νέο έτος στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 11 νίκες - 4 ήττες. Οι Ουίλ Κλάιμπερν (24π., 10ρ.), Νάντο ντε Κολό (17π.), Κόρι Χίγκινς (12π.) και Οθέλο Χάντερ (11π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων από πλευράς ΤΣΣΚΑ.
Τα δεκάλεπτα: 19-26, 55-44, 68-60, 96-84
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παρκέ, εστίασε τις επιθέσεις του μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και αξιοποιώντας Λάσμε, Λοτζέσκι και Αντετοκούνμπο, προηγήθηκε στο 4’ με νταμπλ σκορ (10-5). Ωστόσο, η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ ήταν άμεση... Με τον Χάκετ να παίζει δυνατή άμυνα στο όριο του φάουλ πάνω στον Καλάθη, απενεργοποιώντας τη δημιουργία του ομογενούς γκαρντ, τον Κλάιμπερν να δείχνει ασταμάτητος στην επίθεση και εξαιρετικό passing game, οι Ρώσοι απάντησαν με σερί 0-6 για το προσπέρασμα στο 5’ (10-11), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα βρέθηκαν στο +7 (17-24), κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το σκορ 19-26.
Από τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε την πίεση σε όλο το παρκέ και με επιμέρους σκορ 11-4 ισοφάρισε στο 13’ σε 30-30. Όταν μάλιστα οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 (Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Καλάθης, Τόμας), αξιοποιώντας παράλληλα όλους τους αιφνιδιασμούς και τα ριμπάουντ, ήρθε και η διαφορά για το «τριφύλλι», το οποίο στα 33’’ για τη λήξη του ημιχρόνου ξέφυγε για πρώτη φορά με +11 (53-42). Χωρίς να χάσουν τη διάρκειά τους, οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το υπέρ τους 55-44.
Με την άμυνα να κάνει δύσκολη τη ζωή της ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός έμεινε σε απόσταση μέχρι το 25’ (63-53). Οι Ρώσοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, εξαργυρώνοντας βολές και ριμπάουντ (σερί 0-5, 63-58 στο 26’), αλλά ο Καλάθης από τα 6.75 και ο Παπαπέτρου βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να αντέξει στην αντεπίθεση (68-58 στο 27’). Όταν μάλιστα μπήκε στην εξίσωση και ο Μήτογλου, το +11 επανήλθε (71-60), για να κλείσουν την περίοδο οι «πράσινοι» στο +10 (72-62).
Η ΤΣΣΚΑ μπήκε αποφασισμένη στο τελευταίο δεκάλεπτο και με σερί 0-8 μείωσε σε απόσταση αναπνοής (72-70 στο 32’). Ωστόσο, ο Καλάθης έδωσε ανάσα από τα 6.75 (76-70 στο 34’), ο Μήτογλου βρήκε τους αιφνιδιασμούς (78-70), ο Τόμας πήρε πολύτιμο... γκολ-φάουλ (83-72), για να δώσει τέλος στα όνειρα ανατροπής των Ρώσων ο Λάσμε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (+13, 85-72 στο 36’). Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να κόβει άνετα το νήμα του τερματισμού με 96-84.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Μπολτάουζερ, Λάτισεφς
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 13, Παπαπέτρου 17 (2), Παππάς 2, Γκιστ 11, Λεκαβίτσιους 11 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (3), Αντετοκούνμπο 6 (1), Μήτογλου 9 (1)
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 17 (2), Μπολομπόι, Πέτερς 6 (2), Ροντρίγκεθ 2, Κλάιμπερν 24 (2), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 5 (1), Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 5, Χάντερ 11