Τεσ-σάρωσε η ΑΕΚ στα Γιάννενα

Ο ΑΡΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΛΑΜΙΑ 1-0

Δημοσίευση: 15 Ιαν 2019 15:33

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, η ΑΕΚ διέλυσε 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» και ο Μαρίνος Ουζουνίδης πήρε... ψήφο εμπιστοσύνης από κόσμο και διοίκηση.

Δύο γκολ πέτυχε ο Πόνσε (45', 45+3') και από ένα οι Μάνταλος (5'πεν.), Μιχαήλ (21' αυτογκόλ) για τους πρωταθλητές που είχαν και τρία δοκάρια στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Super League. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπάρκας απέκρουσε πέναλτι του Αθανασιάδη.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Θράκης)

Κίτρινες: Κριζμάν, Αθανασιάδης – Μπακασέτας, Οικονόμου

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Λίλα, Γιάκος (83' Ξύδας), Νικολιάς (76' Νάουμετς), Παμλίδης (46' Σιόντης), Κρίζμαν, Αθανασιάδης.

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (46' Τσόσιτς), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Γκάλο, Μπακασέτας (69' Κρίστιτσιτς), Λιβάγια, Πόνσε (80' Μπογέ)

* Απίστευτο κι όμως αληθινό. Όπως ενημέρωσε η στατιστική υπηρεσία της Super League, ο ΠΑΣ Γιάννινα δέχτηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του τέσσερα γκολ στην έδρα του στο πρώτο ημίχρονο! Μάλιστα ανεξαρτήτως έδρας, δεν έχει δεχτεί τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο εδώ και 40 χρόνια. Ήταν πάλι η ΑΕΚ, όταν τον νικούσε στη Νέα Φιλαδέλφεια με 7-2 και ημίχρονο 5-0!

*Με γκολ του Ματίγια, στις καθυστερήσεις (92') με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Άρης νίκησε τη Λαμία 1-0 σε αγώνα με απίστευτες εναλλαγές συναισθημάτων που έγινε στο "Κλεάνθης Βικελίδης" στη Θεσσαλονίκη και ανέβηκε βαθμολογικά κερδίζοντας τους τρεις βαθμούς για πρώτη φορά σε εντός έδρας παιχνίδι, από τις 30 Σεπτεμβρίου 2018.

Το φινάλε του ματς πάντως βρήκε τον κόσμο της ομάδας να γιουχάρει μαζικά, με τις αποδοκιμασίες να έχουν αρχίσει από τα μέσα του Β' μέρους. Κι αυτό καθώς η ομάδα τους παρουσίαζε κάκιστο θέαμα, φλερτάροντας έντονα ακόμη και με την ήττα.

Κίτρινες: 37’ Ιντζογλου – 11 Μπερτόλιο, 49’ Τόμας, 59’ Πλιάτσικας, 62’ Βασιλαντονώπουλος, 81’ Μπαράλες

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος

ΑΡΗΣ (Σ. Παντελίδης): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Ματίγια, Ιντζόγλου, Γκάμα (13’λ.τ. Μενέντεθ (86’ Παυλίδης)), Γκαρσία, Μαρτίνες (64’ Γιουνές), Ντιγκινί.

ΛΑΜΙΑ (Μ. Χάβος): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέντζο, Μπεχαράνο, Πλιάτσικας, Μπαράλες, Μπερτόλιο (90’ Σκόνδρας), Καραμάνος, Τόμας (64’ Επστάιν), Δημούτσος, Βάντερσον